MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Pińczowie wykluło się 8 tysięcy kurczątek, a wylęgnie się jeszcze 200 tysięcy sztuk kurczaków, perliczek, gęsi, kaczek i indyków

MIO
Jan Walasek - właściciel wylęgarni drobiu w Pińczowie: -  W tym roku z inkubatorów wyjdzie około 200 tysięcy piskląt w tym 150 tysięcy kurczaków - po równo kokoszek i kogutków.
Jan Walasek - właściciel wylęgarni drobiu w Pińczowie: - W tym roku z inkubatorów wyjdzie około 200 tysięcy piskląt w tym 150 tysięcy kurczaków - po równo kokoszek i kogutków. I. Imosa
Pierwszy masowy wylęg drobiu miał miejsce w wtorek w pińczowskiej wylęgarni prowadzonej od wielu lat przez Jana Walaska przy ulicy Republiki Pińczowskiej.

Wykluło się tu z jaj 8 tysięcy kurczątek, po równo kokoszek i kogutków.

Ogółem tej wiosny opuści tu skorupki około 200 tysięcy sztuk drobiu i tyle drobiu z tego źródła rozpocznie gdakanie, kwakanie czy gęganie na podwórkach powiatu pińczowskiego. Nie ma statystyk na temat rozmiarów domowego wylęgu, ale przyjmuje się że jest on dwa razy bardziej liczebny aniżeli ten ze sztucznych inkubatorów. Tradycja nasadzania kwok, gęsi czy kaczek na jaja ma się na Ponidziu dobrze i niebawem podwórka zaroją się od ptactwa.

- Kury ogólnoużytkowe to największa część naszej produkcji, bo jest ich aż 150 tysięcy. W najbliższych dniach będziemy mieć lęgi perliczek, indyków, kaczek i gęsi. W mojej wylęgarni płeć piskląt ustalana jest metodą autoseksingu, więc od razu wiemy czy mamy do czynienia z kokoszką czy kogutkiem i nie może być w tym względzie pomyłki. Kokoszki są po 2,60 złotego, a kogutki na razie po 60 groszy. W najbliższych dniach cena ta zostanie podwyższona, co wiąże się w raptownym wzrostem cen jaj. W przypadku kur, przebywają one przez 3 tygodnie w temperaturze 37,8 stopni Celsjusza i lęgną się jednocześnie - mówi Jan Walasek.
W tej wylęgarni na prywatne zlecenia legną się także strusie afrykańskie, bażanty, wszelkich odmian i ras oraz inne egzotyczne ptaki, gdyż moda na ich hodowanie jest duża.

Obecne ceny jednodniowych piskląt są następujące : perliczki - 10 złotych, indyki ( ciężkie rasy big -6 - po11 złotych, kaczki po 6 złotych, gęsi rasy białej pomorskiej po 12 złotych. Ceny za wylęg egzotycznych ptaków są zbliżone. W ofercie są specjalne mieszanki paszowe dla kurcząt w pierwszych dniach ich życia a cena kilograma takiej karmy wynosi zaledwie 1,60 złotego. Do tego co już piszczy w wylęgarni doliczyć trzeba chmary ptactwa, które w większości gatunków już powróciło nad Nidę. Są już pierwsze bociany a łabędzie, które dobrze zniosły łagodniejszą w tym roku zimę. Żerują masowo na rozlewiskach Nidy. Inne ptaki uwijają się przy budowaniu gniazd. Wiosna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie