Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie włoszczowskim wracają konkursy na wielkanocne palmy (ZDJĘCIA)

Iwona Boratyn
Palmy z Kurzelowa.
Palmy z Kurzelowa. archiwum
Co roku w Niedzielę Palmową parafiach gminy Włoszczowa można było podziwiać symbol tego dnia - piękne i wysokie palmy. Aby je zobaczyć do świątyń zjeżdżała okolica. Palmy niesione przez dzieci czy koła gospodyń wiejskich, ręcznie wykonane, kolorowe, ukwiecone, czasem niebezpiecznie nachylone, z tańczącymi wstążkami przypominały, że Wielkanoc już na progu. Pandemia przerwała barwne, liczne korowody. W tym roku palmowe konkursy wracają.

W parafii błogosławionego Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie 10 kwietnia, po Mszy Świętej o godzinie 10.30. odbędzie się konkurs dla dzieci na palmę najwyższą i tą, która zrobi największe wrażenie artystyczne. Tego dnia w sanktuarium ma być także kiermasz wielkanocnych stroików i ozdób, z których dochód parafia przeznaczy na rzecz Hospicjum Stacjonarnego we Włoszczowie.

Do robienia palm zabiera się także Kurzelów. Kto wymyślił w osadzie konkurs, wyświadczył wielką przysługę swojej miejscowości. Tradycja nie zanika. Palmy potrafią mieć po kilkadziesiąt metrów, dumnie prezentując się w gotyckiej kolegiacie, bo konkurs organizuje parafia. W Polsce zwyczaj święcenia palm był znany już w średniowieczu, a więc wtedy, gdy kolegiata powstała. Zwyczaj ten był związany ze średniowiecznymi misteriami i przedstawieniami pasyjnymi, które rozpowszechnione były nie tylko w Polsce, ale i w całej katolickiej Europie. Powrót do artystycznych wyzwań po dwóch latach przerwy związanych z pandemią zapowiadają dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kurzelowie Norbert Celebański oraz radny miejski Jerzy Wiśniewski. Pomoże filia włoszczowskiego Domu Kultury w Kurzelowie.

Niewiele dzieli nas od triumfu Niedzieli Palmowej. Uwicie palmy wymaga skupienia i czasu. Przy tym zajęciu nie wolno się spieszyć. Kwiat do kwiatka, gałązka do gałązki, źdźbło do źdźbła – palma powstaje powoli. Trzeba zaczynać od zaraz.

Niedziela Palmowa jest ostatnią niedzielą Wielkiego Postu. W tym dniu upamiętnia się triumfalny wjazd Jezusa Chrystusa wraz z apostołami do Jerozolimy. Mieszkańcy miasta powitali wtedy przybyszów, wymachując na ich cześć gałązkami palmowymi i oliwnymi. W tradycji Kościoła tego dnia organizowane są procesje palmowe. Zwyczaj ten, zapoczątkowany w Jerozolimie w IV wieku, z czasem przyjął się w całym świecie chrześcijańskim. Palma miała symbolizować zarówno męczeństwo, jak i zwycięstwo Zbawiciela oraz nieśmiertelną duszę. Obrzęd poświęcenia gałązek wprowadzono do liturgii Kościoła katolickiego w XI wieku.

Niedziela Palmowa jest też pierwszym dniem Wielkiego Tygodnia - okresu upamiętniającego w Kościele ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa na Krzyżu.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie