MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W rocznicę pontyfikatu w Łagowie odsłonią pomnik Jana Pawła II

Andrzej Nowak
Wójt Stefan Bąk wspólnie z pracownicami prezentuje projekt nr 3, który uzyskał największe uznanie komisji.
Wójt Stefan Bąk wspólnie z pracownicami prezentuje projekt nr 3, który uzyskał największe uznanie komisji. Andrzej Nowak
Kielecki artysta plastyk Sławomir Micek wygrał konkurs na pomnik Jana Pawła II, który stanie na Rynku w Łagowie. Będzie odsłonięty w rocznicę pontyfikatu Ojca Świętego w połowie października.

Na konkurs ogłoszony przez gminę Łagów wpłynęło siedem projektów, między innymi z Lublina, Krakowa. Ceny wykonania pomników wahały się od 70 do 100 tys. zł. Członkowie Sądu Konkursowego i Komitetu Honorowego, którzy w czwartek obradowali pod przewodnictwem proboszcza miejscowej parafii, księdza Jerzego Beksińskiego, wybrali do realizacji projekt kieleckiego artysty plastyka Sławomira Micka. Jego wykonanie będzie kosztować 87 tys.

- To projekt bardzo udany, bardzo sugestywnie przedstawiający Ojca Świętego w wieku starszym, zmęczonego, doświadczonego, cierpiącego - powiedział w imieniu ordynariusza Diecezji Sandomierskiej Krzysztofa Nitkiewicza, ksiądz Jerzy Beksiński. - Sformułowaliśmy kilka uwag wobec autora, które muszą być wykonane zanim projekt zostanie skierowany do realizacji. Powinny być między innymi wprowadzone drobne korekty anatomiczne. W tym celu należy odpowiednio ułożyć szatę. Papież musi mieć więcej mocy. Postać powinna być skierowana skosem w stronę drogi na Rynku. Rzeźba wykonana ma być z brązu jasnego.

Monument stanie na miejscu kamienia, który obecnie znajduje się na Rynku, przy wejściu na plac kościelny. Sławomir Micek został zobowiązany do wykonania rzeźby w skali 1:1. Wysokość postaci wyniesie około 2 - 2,2 m, postumentu - około 0,60 - 0,70 m. Znajdujący się w tym rejonie Pamiątkowy Kamień zostanie przeniesiony w inne miejsce.

Wybrany projekt przedstawia postać Jana Pawła II w stroju, w którym otwierał drzwi katedry św. Piotra, co symbolizowało wejście Kościoła w Trzecie Tysiąclecie. Prawa ręka jest uniesiona w stronę herbu Łagowa, co symbolizuje błogosławieństwo dla mieszkańców gminy. Postać papieża jest umieszczona wysoko, na postumencie. Sylwetka papieża harmonizuje z ukośnymi liniami charakterystycznymi dla bocznej fasady nawy kościoła. - Podoba mi się papież, który otwierając drzwi katedry wchodzi w Trzecie Tysiąclecie - powiedział wójt gminy Stefan Bąk. - To taki Ojciec Święty został mi w pamięci, nie młodzieńczy, ale już dostojny, który ma za sobą duże przeżycia. Przy pomniku i postumencie powinny znaleźć się herb papieski, herb Łagowa i cechu szewsko-garncarskiego.

Przewodniczący Rady Gminy Ryszard Zwoliński upomniał się, by do postumentu użyć kamienia łagowskiego. Sołtys Jerzy Sitarz zaapelował, by umieścić z boku tabliczkę mówiącą o tym, że pomnik ufundowali członkowie cechu szewsko-garncarskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie