Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W samorządach będą zatrudniać "swoich"?

Marek Maciągowski
Wojciech Furmanek, burmistrz Daleszyc: - W samorządach najważniejsze są sprawy gospodarcze, nie polityczne. Stanowiska polityczne nie są potrzebne, a tworzenie stanowisk doradców to upolitycznianie samorządów
Wojciech Furmanek, burmistrz Daleszyc: - W samorządach najważniejsze są sprawy gospodarcze, nie polityczne. Stanowiska polityczne nie są potrzebne, a tworzenie stanowisk doradców to upolitycznianie samorządów M. Maciągowski
Ustawa o pracownikach samorządowych wprowa możliwość zatrudniania doradców i asystentów politycznych. Po co? - pytają świętokrzyscy samorządowcy.

Nowe przepisy mówią, że wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta czy marszałek województwa mogą zatrudnić od trzech do siedmiu asystentów lub doradców. Byliby oni zatrudniani na podstawie umowy o pracę na czas pełnienia funkcji przez kierownika jednostki. Tymczasem świętokrzyscy samorządowcy nie widzą potrzeby upolityczniania samorządów.

OD PARTYJNOŚCI Z DALA

Przepisy nowej ustawy samorządowcy oceniają zdecydowanie negatywnie i nie widzą potrzeby upolityczniania gmin. Zastepca burmistrza Sandomierza Krzysztof Krzystanek nie sądzi, by samorządowcy decydowali się na zatrudnianie doradców politycznych. Zdaniem pytanych przez nas burmistrzów i wójtów, zatrudnianie doradcy politycznego mija się z celem, ponieważ samorządy realizują politykę lokalną, spory w radach miast czy gmin koncentrują wokół rozwiązań konkretnych spraw, a przynależność partyjna radnych ma drugorzędne znaczenie. Wójtowie podkreślają, że od zaangażowania politycznego samorząd nie będzie działał lepiej, a bardziej od politycznych potrzebni są w gminach doradcy merytoryczni, którzy wiedzą, gdzie i jak zdobywać pieniądze.
Koszty zatrudnienia doradców poniosłyby oczywiście samorządy. Posłowie opozycji wyliczyli, że zatrudnienie po jednej osobie w każdej gminie w Polsce będzie kosztować miesięcznie pięć milionów złotych!

NIE TYLKO O DORADCACH

Nowa ustawa przewiduje, że w każdym urzędzie marszałkowskim, urzędzie gminy oraz starostwie będzie zatrudniony sekretarz, którego zadaniem będzie m.in. organizacja pracy urzędu i zarządzanie zasobami ludzkimi. Sekretarze w samorządach będą zatrudniani w otwartym naborze na umowę o pracę. Nie będą mogli być członkami partii, za to będą musieli legitymować się odpowiednim doświadczeniem i stażem pracy.

Pracownikami samorządowymi nie będą mogły być osoby, skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne.

Kandydaci na stanowiska kierownicze w samorządzie nie będą musieli mieć dwuletniego stażu w administracji, a jedynie trzyletnie doświadczenie zawodowe lub w prowadzeniu biznesu. To rozwiązanie ma zachęcić do pracy w administracji samorządowej osoby z doświadczeniem biznesowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie