Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu obradował Konwent Powiatów Województwa Świętokrzyskiego. O czym rozmawiali starostowie i ich goście?

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Uczestników obrad  powitał Jerzy Kolarz starosta powiatu buskiego z prawej , a zarazem przewodniczący konwentu, Marcin Piwnik starosta sandomierski w środku oraz Marcin Marzec burmistrz Sandomierza. z lewej.
Uczestników obrad powitał Jerzy Kolarz starosta powiatu buskiego z prawej , a zarazem przewodniczący konwentu, Marcin Piwnik starosta sandomierski w środku oraz Marcin Marzec burmistrz Sandomierza. z lewej. Klaudia Tajs
-Jako starostowie musimy tak działać, aby w stosunku do rządu przedstawiać jednolite stanowisko, bo przecież jedziemy na tym samym wózku - powiedział starosta buski Jerzy Kolarz, przewodniczący konwentu Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego. Tematami, które zdominowały piątkowe posiedzenie w Sandomierzu była sytuacja finansowa szpitali powiatowych po pandemii, finansowanie oświaty, drogi dojazdowe do pól oraz szanse dla powiatów w ramach nowego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027. Podjęto także dwa stanowiska.

Uczestników obrad powitał Jerzy Kolarz starosta powiatu buskiego, a zarazem przewodniczący konwentu, Marcin Piwnik starosta sandomierski oraz Marcin Marzec burmistrz Sandomierza. Przed dyskusją odtworzono prezentację multimedialną przedstawiającą dorobek powiatu sandomierskiego

Spotkanie w Zamku Królewskim, w którym uczestniczyła także Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, przedstawiciele zarządu powiatu, doktor Marek Kos, dyrektor sandomierskiego szpitala, i wielu innych zaproszonych samorządowców, miało dać odpowiedź na szereg pytań, które nurtują gospodarzy powiatów. - Problemów i spraw do załatwienia jest bardzo wiele, a tego typu spotkania pozwolą nam ustalić pewne stanowiska - tłumaczył Jerzy Kolarz, starosta buski. - Musimy mówić jednym głosem. Czasami jest to trudne, ale wszystkie samorządy są w takiej samej sytuacji dlatego musimy starać się tak działać, aby w stosunku do rządu przedstawiać swoje jednolite stanowiska. Jedziemy na tym samym wózku, a sprawy mieszkańców w każdym samorządzie są podobne.

Tematem dominującym były tematy związane z oświatą i szpitalami. - Omawiamy sytuację szpitali po roku od czasu kiedy pojawił się COVIOD 19 - dodał Marcin Piwnik, sandomierski starosta. - Chodzi o sytuację finansową. Niektóre szpitale w województwie świętokrzyskim, powiem, że większość nie wykonała kontraktu za rok 2020. Mamy rok 2021 i co dalej z finansowaniem szpitali? Akurat nasz sandomierski szpital jest w bardzo dobrej sytuacji, ponieważ kontrakt został w pełni zrealizowany, ale co z pieniędzmi jeśli chodzi o pozostałe lecznice?

Tematem, któremu poświęcono sporo uwagi było finansowanie programu "dróg dojazdowych do pól". - W tym momencie ten program jest realizowany przez zarząd województwa świętokrzyskiego- dodał starosta Piwnik. - Gminy mogą się ubiegać o pieniądze na remont tych dróg. Niestety z projektu są wyłączone powiaty. Apelujemy do marszałka województwa, aby zmienił te zasady i umożliwił także powiatom skorzystać z tych pieniędzy w celu przebudowy naszej infrastruktury drogowej.

Podczas Konwentu podjęto dwa stanowisko. Pierwsze stanowisko dotyczyło planowanych zmian w zakresie funkcjonowania oświaty i zasad jej finansowania. Drugie stanowisko mówiło o konieczności równego traktowania przy podział pieniędzy w ramach "Polskiego Ładu - Programu Inwestycji Strategicznych.

Oto treść drugiego stanowiska:

"Stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego z dnia 15 października 2021 roku w sprawie podziału środków finansowych w ramach Funduszu "Polski Ład" Program Inwestycji Strategicznych.
Konwent Powiatów Województwa Świętokrzyskiego zwraca się z apelem do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o podjęcie wszelkich możliwych działań w celu sprawiedliwego podziału środków finansowych w ramach Funduszu "Polski Ład" Program Inwestycji Strategicznych.

Jako przedstawiciele świętokrzyskich samorządów terytorialnych z poparciem odnosimy się do rządowych inicjatyw zwiększających możliwości inwestycyjne mające służyć dobru naszych mieszkańców. Jesteśmy przekonani, że jawność i transparentność wydatków w ramach Polskiego Ładu jest podstawowym obowiązkiem instytucji publicznych, zarówno po stronie rządowej, jak i samorządowej.

Samorządy lokalne, zarówno gminne, jak i powiatowe, aktywnie odpowiedziały na ogłoszone nabory wniosków w ramach Polskiego Ładu składając blisko 8 tys. wniosków o dofinansowanie wielu przedsięwzięć, kierując się potrzebami społeczności lokalnych. Liczymy - jako przedstawiciele lokalnych samorządów - że podział środków finansowych w ramach Polskiego Ładu będzie przejrzysty, merytoryczny, sprawiedliwy i apolityczny.

Apelujemy, aby inwestycje finansowane z przedmiotowego Funduszu zostały przeznaczone na działania sprzyjające wszystkim Polakom, bez względu na ich przekonania, aby służyły dobru wszystkich lokalnych społeczności, które - mimo, różnorodnych przekonań - stanowią zbiorowość, w której występują silne więzi wynikające z poczucia przynależności do miejsca, i które łączy wspólny interes społeczny oraz ważne potrzeby lokalne.

Wyrażamy nadzieję, że sprawne, skuteczne i wspólne działania rządu i samorządów lokalnych przyczynią się do rozwoju Naszych Małych Ojczyzn i będą wspierać rozwój infrastruktury, płynność finansową, miejsca pracy, rozwój przedsiębiorstw, a także przyczynią się do poprawy warunków życia Naszych Rodaków."

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie