Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, Skalbmierz uczcił bohaterów walczących o wolną Polskę. Wieniec przed Pomnikiem Niepodległości

R
Urząd Miasta i Gminy w Skalbmierzu
Władze gminy Skalbmierz złożyły w piątek wieczorem wiązanki kwiatów przed skalbmierskim Pomnikiem Niepodległości. Następnie modlono się na mszy świętej w intencji poległych w obronie Ojczyzny.

100 lat temu, 15 sierpnia 1920 roku, na przedpolach Warszawy zatrzymano pochód Armii Czerwonej. Polskie zwycięstwo i błyskotliwa kontrofensywa przeszły do historii jako jedna z najważniejszych batalii w dziejach Europy i jeden z najważniejszych mitów założycielskich odrodzonej Polski.

15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa, w której Armia Polska pokonała wojska bolszewickie i ocaliła niedawno odzyskaną niepodległość. Wojsko Polskie, dowodzone przez Marszałka Józefa Piłsudskiego, odniosło wielką wiktorię nad Armią Czerwoną. Nasi dziadowie, dając przykład największej determinacji i bohaterstwa, zapewnili naszej ojczyźnie niepodległy byt.

Wysiłek zbrojny naszych rodaków stanowi nieodłączną cześć historii naszego narodu. Rocznica Bitwy Warszawskiej kieruje naszą uwagę na to, co w życiu państw i narodów jest najważniejsze i najcenniejsze. Na cnoty narodowe, z którymi powinniśmy się utożsamiać i do których dążymy: umiłowanie wolności, suwerenności, honoru i wierności w służbie ojczyzny.
Pamiętajmy, że również nasz Skalbmierz jest żywym świadkiem wydarzeń, które zaprowadziły naszą Ojczyznę do upragnionej wolności.

W 1794 roku w trakcie Insurekcji Kościuszkowskiej Skalbmierz stał się miejscem koncentracji większości sił rosyjskich przeznaczonych do likwidacji powstania. Do zbrojnego starcia wojsk polskich i rosyjskich, zakończonego zwycięstwem Polaków, doszło pod Racławicami.

Miasto Skalbmierz i ówczesny powiat skalbmierski zapisały się również na kartach wojen XIX wieku. W 1813 roku po klęsce Napoleona w Rosji na terenie powiatu organizowano pospolite ruszenie w celu wzmocnienia armii polskiej księcia Józefa Poniatowskiego. Również w czasie powstania listopadowego w 1830/31 roku organizowano pospolite ruszenie w skalbmierskiej i małoszowskiej parafii. Mieszkańcy Skalbmierza wzięli również udział w wydarzeniach zwanych w historii mianem Wiosny Ludów. W okolicach Skalbmierza toczono także walki w powstaniu styczniowym.

Skalbmierz, podobnie jak 34 inne miasta w guberni kieleckiej, utracił prawa miejskie na mocy carskiego ukazu w 1869 roku. W okresie okupacji austriackiej zaczęły narastać nadzieje na odzyskanie niepodległości. Skalbmierz odzyskał prawa miejskie 31 marca 1927 roku.

Okres powolnego rozwoju miasta w latach międzywojennych przerwała agresja niemiecka. Tak niedawno wspominaliśmy i uczciliśmy dzień 5 sierpnia 1944 roku, kiedy to oddziały niemiecko-ukraińskie dokonały pacyfikacji miasta.
Pochylając czoła nad bohaterami tamtych dni, pamiętajmy o wielu innych pokoleniach Polaków składających ofiarę krwi w walce o niepodległość, o przetrwanie narodu i nienaruszalność Jego granic.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie