MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę i niedzielę w Świętokrzyskiem centralne uroczystości 148 rocznicy Powstania Styczniowego

Mateusz BOLECHOWSKI
Daniel Woś prezentuje odznaki, jakie otrzymują uczestnicy marszu. Za trzy marsze - srebrną, za pięć - złotą.
Daniel Woś prezentuje odznaki, jakie otrzymują uczestnicy marszu. Za trzy marsze - srebrną, za pięć - złotą. Fot. Mateusz Bolechowski
Trzy dni potrwają rozpoczynające się dziś centralne obchody 148 rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W piątek uroczystości w Szydłowcu, w sobotę marsz z Suchedniowa do Bodzentyna, a w niedzielę obchody w Wąchocku.

Program obchodów
Piątek, 21 stycznia (Szydłowiec): godzina 15 - rozpoczęcie uroczystości na Rynku Wielkim; 15.30 - msza święta w kościele Świętego Zygmunta; 16.15 - przemarsz na cmentarz powstańczy; 17 - uroczystości na zamku. Sobota, 22 stycznia (Suchedniów): 8 - msza święta w kościele Świętego Andrzeja; 9 - uroczystości pod krzyżem powstańczym przy ulicy Bodzentyńskiej; 9.30 - wymarsz; 10.30 - odpoczynek w Michniowie; 11.30 - wejście do Wzdołu, spotkanie opłatkowe w szkole; 15.00 - wejście do Bodzentyna; 15.30 - uroczystości przy organistówce i na cmentarzu; 16.30 - poczęstunek w szkole. Niedziela, 23 stycznia (Wąchock): 8-10 - zwiedzanie Muzeum Walk Narodowowyzwoleńczych; 11 - formowanie kolumny marszowej przy tablicy Mariana Langiewicza; 11.15 - uroczystości przy mogile powstańców styczniowych; 11.45 - msza święta w klasztorze ojców Cystersów; 13 - program artystyczny w ośrodku kultury

148 lat temu wybuchło powstanie styczniowe. Nocą z Suchedniowa, sprzed przydrożnego krzyża wyruszył oddział bojowników dowodzonych przez braci Dawidowiczów. Celem było zdobycie oddalonego o 16 kilometrów Bodzentyna, gdzie stacjonował rosyjski garnizon. Choć wroga udało się zaskoczyć, niewyszkolony oddział powstańców nie zdobył miasta ani zapasów broni, na który liczono.

18 lat temu upamiętnić tamte wydarzenia postanowił Tadeusz Woś, pasjonat historii powstania i szef suchedniowskiego Strzelca. Wtedy po raz pierwszy zorganizował marsz szlakiem przodków. Z roku na rok impreza się rozrastała. Teraz trzydniowe obchody objęły cztery miasta.

W piątek po południu uroczystości odbędą się w Szydłowcu. Rozpoczną się na rynku, zakończą w zamku. W sobotę rano z Suchedniowa wyruszy powstańczy marsz. - Osoby, które chcą się znaleźć w ewidencji i móc ubiegać o odznakę marszową, płacą 5 złotych wpisowego. Za trzy marsze nadajemy srebrną odznakę, za pięć - złotą. Honorowymi zostali udekorowani papież Jan Paweł II (z numerem 1) i prezydent Lech Kaczyński - mówi Daniel Woś, organizator marszu. Uczestnicy przejdą pieszo do Bodzentyna. W niedzielę obchody odbędą się w Wąchocku.

Sobotni marsz to impreza przyciągająca ludzi z całej Polski. Co roku szlakiem oddziału Dawidowiczów wędruje kilkaset osób. Na trasie uczestnicy zatrzymają się w michniowskim Mauzoleum Męczeństwa Wsi Polskiej i szkole we Wzdole, gdzie będzie obiad i spotkanie opłatkowe. Przy wejściu do Bodzentyna czekać będzie kolejna atrakcja. - Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Siekierna przedstawią inscenizację - pożegnanie powstańców. Będzie kilku uzbrojonych mężczyzn i scena pożegnania z rodzinami. Wszyscy będą w strojach z XIX wieku. Serdecznie zapraszam do udziału w obchodach rocznicy powstania styczniowego i dziękuję gminom Bodzentyn, Suchedniów, Szydłowiec i Wąchock za pomoc w ich zorganizowaniu - mówi Daniel Woś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie