Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Suchedniowie rozpoczyna się budowa nowoczesnej fabryki. 100 osób dostanie pracę. Zobacz zdjęcia

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Wideo
od 16 lat
W poniedziałek 21 listopada na terenie dawnych zakładów "Marywil" zainaugurowano budowę nowoczesnej fabryki prefabrykatów. Ma zostać otwarta już w przyszłym roku, są plany jej rozbudowy w niedalekiej przyszłości. W Suchedniowie będą produkowane elementy budynków.

W Suchedniowie rozpoczyna się budowa nowoczesnej fabryki

W poniedziałek 21 listopada na terenie nieistniejących już Zakładów Wyrobów Kamionkowych „Marywil” uroczyście zainaugurowano budowę fabryki prefabrykowanych elementów żelbetowych. W ustawionym na te okazję wielkim namiocie zebrało się około stu osób; przedstawicieli inwestora, czyli spółki ARP Budownictwo, instytucji państwowych i samorządowych, parlamentarzystów i mieszkańców Suchedniowa. Jako pierwszy głos zabrał prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Cezariusz Lesisz. - Fabryka w Suchedniowie będzie jedną z najnowocześniejszych w Europie. To będą wykonywane prefabrykaty z zaawansowanych technologicznie betonów antysmogowych i antywirusowych – mówił prezes państwowej agencji. Mariusz Domeradzki z zarządu spółki ARP Budownictwo, która jest inwestorem poinformował, że w pierwszym etapie zostanie zbudowany zakład o powierzchni 14 tysięcy metrów kwadratowych, a w planach jest rozbudowa go o kolejne hale o powierzchni 21 tysięcy metrów. - To miejsce ma wielkie perspektywy, może tu powstać czołowa fabryka prefebrykatów w Polsce – stwierdził.

Była posłanka dziękuje Bogu za premiera

W trakcie przemówień podkreślano osobiste zaangażowanie premiera Mateusza Morawieckiego w sprawę budowy fabryki w Suchedniowie i starania doradcy wojewody świętokrzyskiego, byłej posłanki Prawa i Sprawiedliwości Marii Zuby o to, by zakład powstał właśnie w tym miejscu. Poseł Krzysztof Lipiec nawiązał do historii zlikwidowanych w 2013 roku zakładów „Marywil”, które niedawno wyburzono, by postawić na ich miejscu nową fabrykę. - Te zakłady działały blisko sto lat, przetrwały różne kryzysy, nie przetrwały tylko rządów Platformy Obywatelskiej – mówił. Maria Zuba również nawiązała do losów „Marywilu”. - W czerwcu minie 10 lat od postawienia go w stan upadłości. Pracownicy i związki zawodowe zgodziły się na to, bo pewna posłanka Platformy Obywatelskiej i jeden z ówczesnych ministrów obiecywali, że szybko znajdą inwestora dla „Marywilu”. Te zapewnienia nie zostały spełnione. Dziś dziękuję Bogu za ludzi, którzy pomogli. Za pana premiera Mateusza Morawieckiego – powiedziała Maria Zuba.

Pióra i kielnie na początek inwestycji

Na zakończenie części oficjalnej zaproszeni goście podpisali akt erekcyjny budowy fabryki, który następnie umieszczono w tubie i złożono w betonowej urnie. Przedstawiciele Agencji i parlamentarzyści chwycili w dłonie kielnie i zamurowali akt erekcyjny. Zostanie umieszczony w jednej ze ścian budynku. Budowa ruszy jeszcze w tym miesiącu, oddanie fabryki do użytku zaplanowano na czwarty kwartał 2023 roku. Generalnym wykonawcą inwestycji będzie spółka ARP Budownictwo, która będzie zlecała poszczególne etapy prac lokalnym firmom.

Co będzie produkowane w Suchedniowie?

Fabryka będzie produkowała elementy prefabrykowane, głównie na potrzeby budynków przemysłowych, usługowych, handlowych, biurowych, magazynowych i mieszkalnych, realizowanych między innymi w Grupie ARP, w tym przedsięwzięcia spółki Operator ARP realizującej Program Fabryka, budownictwa społecznego realizowanego przez Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. W pierwszym etapie inwestycji planowane jest uruchomienie nowoczesnych linii technologicznych, które pozwolą na produkcję takich elementów jak ściany warstwowe, pełne, dwuwarstwowe, płyty balkonowe, podwaliny, płyty stropowe, słupy, belki, dźwigary dachowe oraz prefabrykowane ciągi schodowe. Zakładana wydajność produkcyjna linii dla elementów płytowych - ściennych i stropowych to to około 200 tysięcy metrów kwadratowych rocznie. Fabryka zatrudni około 100 osób.

Prefabrykaty mają przyszłość

- Potencjał prefabrykacji betonowej w Polsce nadal waha się pomiędzy 1,5 a 2procent udziału w budownictwie, podczas gdy w innych krajach wynosi powyżej 4 procent. To pokazuje, jaka jest przestrzeń do rozwoju i poprawy oferty na rynku. Zauważamy w gospodarce brak wystarczającej liczby wykwalifikowanych pracowników – a w prefabrykacji potrzebny jest dużo mniejszy nakład pracy ludzkiej. Ponadto aktualnie występujące problemy z materiałami budowlanymi, wzrostem ich cen, coraz większym naciskiem na bezpieczeństwo i ekologię, kierują coraz większą uwagę branży w stronę prefabrykacji – informuje spółka ARP Budownictwo.

A jednak się udało. Fabryka w Suchedniowie powstanie

Fabryka powstanie w Suchedniowie przy ulicy Sportowej 10, na terenie dawnych Zakładów Wyrobów Kamionkowych „Marywil”. W 2019 roku za niecałe dwa miliony złotych Agencja Rozwoju Przemysłu odkupiła od syndyka 11 hektarów uzbrojonego terenu. Blisko milion kosztowała rozbiórka starych hal i przygotowanie terenu. Budowa zakładu produkującego prefabrykaty miała się rozpocząć jeszcze w 2019 roku. Agencja Rozwoju Przemysłu zawiązała spółkę z firmą HM Factory z Sochaczewa, by wspólnie zrealizować inwestycję. Wybuch pandemii i kryzys gospodarczy spowodowały, że strony zrezygnowały ze współpracy. W lutym tego roku Agencja poinformowała, że planów nie zmienia, ale musi wypracować nowy model biznesowy. Poniedziałkowa inauguracja budowy fabryki jest dowodem, że się to udało.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie