Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Świętokrzyskiem znikną posterunki. Zmienia się organizacja pracy policji

/saba/
Prawdopodobnie od 1 grudnia z mapy województwa świętokrzyskiego zniknie 38 posterunków policji.

11 spotkań

11 spotkań

Od 28 sierpnia do 27 września 2012 roku odbyło się 11 spotkań kierownictwa Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach z przedstawicielami władz samorządowych 11 powiatów województwa, kiedy to analizowano obecną sytuację. W spotkaniach wzięło udział ponad 100 osób, w tym między innymi dwóch posłów, dziewięciu starostów, 44 burmistrzów, wójtów i innych przedstawicieli władz samorządowych oraz 57 policjantów.

Cztery z nich "awansują" do rangi komisariatów, pozostałe przestaną istnieć. Policja mówi, że to dobry pomysł, który pozwoli na lepszy i szybszy kontakt z obywatelami.

W tej chwili w województwie świętokrzyskim posterunki policji funkcjonują w 11 powiatach. Nie ma ich tylko w powiecie koneckim (od 2002 roku) i buskim (od kwietnia ubiegłego roku). Łącznie jest ich 38, pracuje w nich 240 funkcjonariuszy. W większości - w 27 - jest od 6 do 10 etatów, tylko w trzech - powyżej 10, w pozostałych ośmiu - mniej niż pięć.

Reorganizację struktury policja tłumaczy dobrem obywateli i ułatwieniem dostępu do policji. - W tej chwili posterunki funkcjonują w zamkniętych ramach czasowych, czyli po godzinach pracy obywatel zastanie zamknięte drzwi. Po zmianach będzie inaczej, bo w każdym komisariacie będzie oficer dyżurny, co oznacza, ze jednostka jest otwarta całą dobę, a to pozwoli na sprawniejszą komunikacje z mieszkańcami - mówi Grzegorz Dudek, rzecznik prasowy świętokrzyskiej policji.

Gminy podejmują decyzję

Gminy podejmują decyzję

Gminy w których będą likwidowane posterunki lub komisariaty mogą na własny koszt utrzymywać punkt obsługi, gdzie policjanci mieli by stałe, kilkugodzinne dyżury dla mieszkańców. W gminach obecnie podejmowane są decyzje w tej sprawie. Jedną z pierwszych, która zdecydowała się na stworzenie punktu był Piekoszów.

- Po zmianach spodziewać się należy także większej liczby patroli na ulicach, także tych zmotoryzowanych, mniej policjantów za biurkiem, szybszej reakcji na zgłoszenia, równomiernego rozłożenia pracy między funkcjonariuszy.

Po reorganizacji posterunki przestaną istnieć. 35 z zniknie z mapy zupełnie, a pieczę nad obywatelami z terenów, gdzie były, przejmą policjanci z komisariatów. W trzech przypadkach posterunki przemianowane zostaną na komisariaty czyli jednostki wyższej rangi: mowa tu o Działoszycach, Małogoszczu i Dwikozach.
Zmienia się też sytuacja w powiecie kieleckim. Zlikwidowany zostanie posterunek policji w Rakowie a na jego miejscu zostanie utworzony Komisariat Policji, który przejmie pod "opiekę" także mieszkańców, którymi do tej pory zajmował się komisariat w Łagowie. Ten ostatni zostanie zlikwidowany.

- Mamy nadzieję, że zmiany te uda się wprowadzić do końca listopada i od 1 grudnia zaczną funkcjonować - dodaje Grzegorz Dudek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie