MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W szkolnictwie zawodowym szykują się wielkie zmiany

Rafał BANASZEK [email protected]
Na seminarium środowiskowym inaugurującym realizację projektu unijnego zgromadzili się w świetlicy szkolnej przy ulicy Koniecpolskiej we Włoszczowie pedagodzy, pracodawcy, przedstawiciele urzędów państwowych.
Na seminarium środowiskowym inaugurującym realizację projektu unijnego zgromadzili się w świetlicy szkolnej przy ulicy Koniecpolskiej we Włoszczowie pedagodzy, pracodawcy, przedstawiciele urzędów państwowych. R. Banaszek
W szkolnictwie zawodowym we Włoszczowie szykują się wielkie zmiany. Będzie to przełom w dotychczasowych metodach nauczania.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 we Włoszczowie jest jedną z dziesięciu szkół średnich województwa świętokrzyskiego i jedną z 50 placówek z Polski Wschodniej, które zakwalifikowały się do projektu "Szkoła kluczowych kompetencji" współfinansowanego przez Unię Europejską.

Na liście rezerwowej oczekuje włoszczowski "Staszic", który również dostał się do programu.

PORADZIĆ SOBIE NA RYNKU PRACY

We wtorek w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie odbyło się seminarium środowiskowe inaugurujące realizację projektu pod nazwą "Szkoła kluczowych kompetencji. Program rozwijania umiejętności uczniów szkół Polski Wschodniej". Projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli ponadgimnazjalnych szkół zawodowych województw: lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Ma on na celu wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży oraz kształcenie na wysokim poziomie, zwłaszcza w odniesieniu do kształcenia zawodowego, przygotowującego młodego człowieka do wymogów nowoczesnego rynku pracy.

- Chodzi o to, żeby absolwent umiał sobie poradzić na rynku pracy - mówił na spotkaniu we Włoszczowie koordynator projektu, doktor Wiesław Warzecha, prorektor Wyższej Szkoły Humanistyczno-Przyrodniczej w Sandomierzu, która jest jednym z partnerów programu.

KORZYŚCI DLA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI

Szkoły, które zakwalifikowano do tego innowacyjnego przedsięwzięcia, czeka wiele korzyści od 1 września roku szkolnego 2009/2010 aż do 31 grudnia 2012, kiedy zakończy się projekt ("Czarniecki" jest na razie jedyną placówką z naszego powiatu, która podpisała umowę z uczelnią w Sandomierzu).

- Dla uczniów będą organizowane wakacyjne obozy naukowe, najzdolniejsi będą należeć do kół naukowych, pięciu najlepszych uczniów z każdej szkoły będzie tworzyć tak zwane studium kompetentnych liderów, 20 uczniów każdej szkoły założy własne przedsiębiorstwo symulacyjne, czyli spróbują poprowadzić swoją firmę - najlepszy projekt ma szansę na nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych - opowiadał doktor Warzecha.

Nauczyciele też odczują zmianę w systemie kształcenia. - Dla kadry pedagogicznej będą organizowane warsztaty, seminaria, nauczyciele otrzymają pomoce dydaktyczne, będą wspierani przez analityków Mobilnego Instytutu Kompetencji - informował prorektor sandomierskiej uczelni.

SZKOŁY ZAWODOWE WRACAJĄ DO ŁASK

Władze powiatu włoszczowskiego są zadowolone z uczestnictwa swojej jednostki organizacyjnej w projekcie "Szkoła kluczowych kompetencji". - Oczekujemy, że dzięki udziałowi naszej szkoły w tym projekcie nastąpi ożywienie edukacyjne w tej placówce - uważa wicestarosta Zbigniew Krzysiek. - Chcemy lepiej rozwinąć swoje szkolnictwo zawodowe - mówi z optymizmem dyrektor "Czarnieckiego" Marek Ledwoch.

Również Kuratorium Oświaty zachęca do zmian w szkolnictwie zawodowym. - Dzisiaj trzeba być elastycznym i zmieniać oferty kierunków kształcenia. Warto to wykorzystać w odniesieniu do kształcenia zawodowego w technikach i Zasadniczych Szkołach Zawodowych, które obecnie wracają do łask - twierdzi Teresa Dzik, wizytator Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty w Kielcach.

LICZBA UCZNIÓW MALEJE

Wszystko to wygląda bardzo atrakcyjnie, ale powstaje pytanie, czy będzie dla kogo to robić. Obecne przesłanki związane z niżem demograficznym we włoszczowskich szkołach nie dają optymistycznych prognoz na przyszłość.

- Liczba uczących się w szkołach średnich maleje. Do 2014 roku gimnazja w powiecie włoszczowskim opuści o 30 procent mniej uczniów, niż w bieżącym 2009 roku. To oczywiście przełoży się na szkoły ponadgimanzjalne, gdzie trzeba będzie zmniejszyć liczbę oddziałów. Niepokojącym zjawiskiem jest również fakt, że więcej włoszczowskich uczniów wybiera szkoły średnie spoza powiatu, mniej jest też uczniów napływających z zewnątrz do naszych placówek - tłumaczy Robert Ślęzak, kierownik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego we Włoszczowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie