Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szpitalu Powiatowym we Włoszczowie każdego dnia zajęte są praktycznie wszystkie łóżka covidowe. 25 procent z nich dla pacjentów ze Śląska

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Rafał Krupa, dyrektor Szpitala Powiatowego imienia Jana Pawła II we Włoszczowie.
Rafał Krupa, dyrektor Szpitala Powiatowego imienia Jana Pawła II we Włoszczowie.
Pandemia koronawirusa nie traci na sile. W Szpitalu Powiatowym imienia Jana Pawła II we Włoszczowie każdego dnia zajęte są praktycznie wszystkie łóżka covidowe. Około 25 procent z nich zajmują pacjenci ze Śląska. Lecznica przygotowuje się do utworzenia dodatkowego zespołu do wykonywania szczepień przeciw Covid-19.

W zeszłym tygodniu zarządzający szpitalem, personel medyczny oraz pacjenci przeżyli chwile grozy. W czwartek doszło do dużej awarii instalacji tlenowej. Usterkę usunięto w ciągu kilku godzin. Nie było potrzeby ewakuacji pacjentów. Noc minęła spokojnie.

- Sytuacja była poważna. Na szczęście udało się ją szybko opanować - mówi Rafał Krupa, dyrektor włoszczowskiego szpitala. - Bardzo dziękuję przede wszystkim personelowi pielęgniarsko-lekarskiemu naszego szpitala oraz szczególne podziękowania dla personelu technicznego za ofiarne i sprawne działania podczas awarii. Dziękuję również strażakom z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej we Włoszczowie za szybką reakcję i natychmiastową pomoc - dodaje dyrektor Rafał Krupa.

Szybkie usunięcie awarii instalacji tlenowej było bardzo ważne, ponieważ w szpitalu przebywało około 80 osób zakażonych koronawirusem i praktycznie wszystkie wymagają terapii tlenowej.

Szpital we Włoszczowie dysponuje obecnie 80 łóżkami covidowymi: 75 łóżkami z dostępem do tlenu i 5 respiratorowymi na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej dla osób najciężej przechodzących zakażenie koronawirusem. Dodatkowo są jeszcze 3 łóżka w strefie buforowej.

Każdego dnia zajęte są praktycznie wszystkie łóżka dla pacjentów z Covid-19. Jak mówi Rafał Krupa, wielu chorych przyjeżdża w bardzo ciężkim stanie. Zaznacza, że te osoby wymagają terapii tlenowej a czasami podłączenia pod respirator. Na szczęście lekarzom ze szpitala we Włoszczowie udaje się uratować nawet te najcięższe przypadki.

- Mieliśmy pacjenta, który był na oddziale intensywnej opieki medycznej. Przywieziono go w ciężkim stanie. We wtorek trafił na oddział internistyczny covidowski do dalszego leczenia. Trzymamy kciuki za pacjenta, bo jego stan znacznie się poprawił. Nasz personel robi wszystko, by pomóc wszystkim, którzy do nas trafiają na leczenie. Dość dużo pacjentów w tak ciężkim stanie mamy z terenu Śląska – mówi Rafał Krupa.

Chorzy na Covid-19 sąsiedzi z województwa śląskiego zajmują około 20-25 procent łóżek covidowych, jakimi dysponuje szpital.- Nie patrzmy w metrykę pacjenta czy na adres zamieszkania pacjenta, którego przyjmujemy. Nie zwracamy na to uwagi. Należy tutaj zaznaczyć, że nas szpital działa dzięki wsparciu pracowników spoza naszego województwa. Nasza lokalizacja między województwami śląskim i łódzkim oraz bliskością małopolski i Mazowsza wskazuje na strategiczne położenie, a co za tym idzie funkcje naszego szpitala. Tworzenie sztucznych granic jest nie na miejscu, jeśli chodzi o ratowanie ludzkiego życia – podkreśla Rafał Krupa.

We włoszczowskim szpitalu cały czas trwają szczepienia przeciwko Covid-19. W zeszłym tygodniu rozpoczęły się szczepienia funkcjonariuszy służb mundurowych przeciw Covid-19. Szczepionkę przyjmowali włoszczowscy policjanci, na czele z komendantem inspektorem Mariuszem Przyborowskim. W tej grupie uprawnieni do szczepień są także między innymi strażacy czy funkcjonariusze Służby Ochrony Kolei. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej Nie tylko z powiatu włoszczowskiego ale i Jędrzejowskiego. informuje, że w dalszym ciągu jest możliwość wzięcia udziału w szczepieniu. Druhny i druhowie chętni do przyjęcia szczepionki proszeni są o kontakt ze Stanowiskiem Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie, telefon 41 39 42 998.

- Przygotowujemy się do dalszych szczepień populacyjnych. Chcemy stworzyć dodatkowy zespół do szczepienia na terenie szpitala. Obecnie funkcjonuje jeden zespół, ale jeżeli są potrzeby, rozszerzamy go o dodatkowe pielęgniarki. Dziennie realizujemy nawet 120 szczepień. Możliwości są, ale szczepionek tyle nie ma – mówi Rafał Krupa.

Przy włoszczowskim szpitalu można wykonać bezpłatny test na koronawirusa - działa tu punkt pobrań, który jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 11.30, a w soboty i niedziele w godzinach 8 - 11. Wymazy są pobierane bezpłatnie na podstawie skierowania od lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie