Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważna konferencja naukowa w Nowinach i rozmowy o planach turystycznych

/mko/
Andrzej Kasza ze Speleoklubu Świętokrzyskiego mówi o górnictwie ołowiu na "Górze Miejskiej". Drugi z prawej Grzegorz Pabian.
Andrzej Kasza ze Speleoklubu Świętokrzyskiego mówi o górnictwie ołowiu na "Górze Miejskiej". Drugi z prawej Grzegorz Pabian. Łukasz Zarzycki
Gmina Sitkówka-Nowiny była w ubiegłą sobotę miejscem ważnej konferencji naukowej. Referaty wygłosili znani naukowcy.

Tematem konferencji było dziedzictwo geologiczne gminy i możliwości jego zagospodarowania na cele turystyczne i edukacyjne. Konferencję otworzył wójt gminy Stanisław Barycki. Po nim Jacek Kania, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury "Perła" zaprezentował koncepcję funkcjonowania powstałego w tym roku geoparku "Białe Zagłębie".

Potem przyszedł czas na referaty naukowe. W pierwszym ideę połączenia w przyszłości atrakcji gmin Sitkówka-Nowiny, Chęciny i Kielc oraz utworzenie wspólnego obszaru mogącego nazywać się "Geoparkiem Chęcińsko-Kieleckim" przedstawiła Anna Fijałkowska-Mader z Państwowego Instytutu Geologicznego w Kielcach. Współautorem wystąpienia był dyrektor instytutu, profesor Wiesław Trela.

Następnie Grzegorz Pabian, przewodnik świętokrzyski i pracownik Gminnego Ośrodka Kultury "Perła" szczegółowo przedstawił główne walory geoparku "Białe Zagłębie", i to, jak można je lepiej udostępnić dla turystów.

Rezerwat "Góra Żakowa", dokładnie omówił doktor Jan Urban z z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. - To ważne miejsce na mapie gminy o sporych walorach naukowych - przekonywał. - Byłoby na pewno jednym z głównych punktów mającego powstać w przyszłości "Geoparku Chęcińsko-Kieleckiego". Razem z Janem Urbanem referat ten przygotował Andrzej Kasza ze Speleoklubu Świętokrzyskiego. Potem Maciej Grzelak ze Speleoklubu Łódzkiego, opowiedział o poszczególnych etapach odkrywania Jaskini Odstrzelonej w Kowali.

Po części teoretycznej nastąpiła sesja terenowa. Uczestnicy odwiedzili kamieniołom "Szewce", gdzie zapoznali się z budową geologiczną Pasma Bolechowickiego, historycznym górnictwem kruszcowym oraz zagospodarowaniem terenów pogórniczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie