MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważne konsultacje dla dzieci i dorosłych w poradni w Sandomierzu. Sprawdź

/MLE/
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sandomierzu organizuje konsultacje w zakresie przesiewowych badań integracji sensorycznej. Będzie można z tego skorzystać przez trzy dni.

We wtorek, 8 października w godzinach od 8 do 11, w środę, 9 października od 8 do 15 oraz w piątek, 11 października w godzinach od 11 do 14. Dyżur w poradni będzie pełniła Katarzyna Gładosz, psycholog, terapeuta integracji sensorycznej, pracownik Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sandomierzu. Rodzice mogę wcześniej kontaktować się z poradnią pod numerem telefonu 15-832-32-04. Czym jest integracja sensoryczna? Rodzice coraz częściej zgłaszają się do specjalistów w poszukiwaniu pomocy dla dzieci, u których obserwują różne niepokojące zachowania.

Dziecko często myli stronę lewą i prawą w obrębie własnego ciała i otaczającej przestrzeni, ma kłopoty z cięciem nożyczkami, z rysowaniem po śladzie, podczas dłuższego siedzenia ma trudności z utrzymywaniem głowy w pozycji pionowej, podpiera ją ręką, kładzie się na stoliku, ma trudności z samodzielnym żuciem i przełykaniem pokarmów, często się potyka, upada, ma trudności z utrzymaniem równowagi, nie może nauczyć się jeździć na rowerze, zapinać guzików, boi się wysokości, nie lubi się huśtać i kręcić lub odwrotnie uwielbia szybki ruch, często się męczy, nie lubi jak się je dotyka. Za wszystko jest odpowiedzialna integracja sensoryczna. To skomplikowany proces neurologiczny, który jest podstawą prawidłowego funkcjonowania w wielu zakresach, między innymi ruchu, postawy, koordynacji, emocji, spostrzegania, uwagi, mechanizmów uczenia się.

Nieprawidłowa integracja sensoryczna będzie przejawiała się różnymi zaburzeniami. Będą one się pojawiały, gdy układ nerwowy niewłaściwie będzie organizował informacje z narządów zmysłów. Problemy z integracją sensoryczną mogą dotyczyć dzieci prawidłowo rozwijających się, jak i tych z różnymi niepełnosprawnościami. Może zdarzyć się również i tak, że dziecko jest określane mianem zdolnego a na przykład brzydko pisze, ma problemy z przepisywaniem z tablicy, trudno mu utrzymać pozycję siedzącą w ławce (dziecko podpiera się, prawie leży na ławce). Trudności z integracją sensoryczną mogą przejawiać również u dzieci z dysleksją, nadpobudliwością psychoruchową, dzieci z autyzmem lub zespołem Aspergera, a także u dorosłych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie