Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważne uroczystości odpustowe na Świętym Krzyżu. Modlili się kapłani z trzech diecezji [ZDJĘCIA]

dor
W piątym dniu, trwającego od niedzieli, Tygodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, w sanktuarium na Świętym Krzyżu modlili się kapłani z diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej.
W piątym dniu, trwającego od niedzieli, Tygodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, w sanktuarium na Świętym Krzyżu modlili się kapłani z diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej. Fot. Archiwum sanktuarium
W piątym dniu, trwającego od niedzieli Tygodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, w sanktuarium na Świętym Krzyżu gościli prezbiterzy Kościoła sandomierskiego, kieleckiego i radomskiego.

O godzinie 11.15 kapłani zakonni i diecezjalni wysłuchali w kaplicy relikwii Drzewa Krzyża Świętego konferencji, którą wygłosił ksiądz prałat Tomasz Rusiecki - ojciec duchowny kapłanów diecezji kieleckiej i wikariusz biskupi do spraw Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Dyrektor Krajowy Unii Apostolskiej Kleru.

Uroczystą sumę o godzinie 12 pod przewodnictwem superiora klasztoru na Świętym Krzyżu ojca Mariana Puchały koncelebrowało kilkunastu prezbiterów zakonnych i diecezjalnych, którzy dziękowali za dar powołania do służby w Kościele oraz modlili się o nowe i liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

- W kolejnym dniu odpustu świętokrzyskiego ku czci Podwyższenia drzewa Krzyża Świętego sprawujemy Eucharystię dziękczynną za dar powołania oraz wspólnie chcemy prosić Pana żniwa, aby nieustannie posyłał robotników na żniwo Swoje. Czym przeto jest powołanie do życia kapłańskiego czy zakonnego? W czym tkwi tajemnica powołania? Na czym polega jego istota? Powołanie do służby kapłańskiej nie jest wynikiem czyjegoś tylko pragnienia, chęci, to Bóg powołuje, Bóg dokonuje wyboru. Powołanie jest tylko odpowiedzią człowieka na wezwanie Boga samego. Odpowiedzią trudną i wspaniałomyślną na niełatwe przecież wezwanie, które się kiedyś usłyszało po raz pierwszy w swoim sercu. A kiedy Bóg wzywa nie zwraca uwagi ani na nasze zasługi, ani na nasze przymioty, ani nawet na nasze upadki. Bóg postępuje z nami według swojej i naszej miłości, zwraca uwagę tylko na naszą miłość do Niego, na naszą wolną odpowiedź pełną miłości - mówił ojciec Marian Puchała.

- Dziś tutaj na świętej górze Krzyża, w blasku relikwii Drzewa Życia na nowo przyjmijmy prawdę: tylko Jezus Chrystus ma słowo życia, tylko On jest Światłością świata, tylko On jest Drogą, Prawdą i Życiem. Nad wszystko trzeba nam przyoblec miłość, która jest więzią doskonałości – dodał ojciec Marian Puchała.

Na zakończenie Mszy świętej słowa podziękowań wobec superiora oraz kapłanów skierował o. Dariusz Malajka OMI – rektor bazyliki mniejszej na Świętym Krzyżu. Następnie kapłani i wierni otrzymali dar błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego i wszyscy mieli okazję uczcić świętą relikwię całując ją. Po zakończonej modlitwie był czas na wspólny posiłek w klasztornym refektarzu.

W piątek, 14 września, przypada liturgiczne święto Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego. W tym dniu msze święte będą celebrowane o godzinie 8; 10; 12; 15 i 18. W tym dniu do świętokrzyskiego sanktuarium przybędą przedstawiciele wspólnot oblackich i parafii, prowadzonych przez oblatów w Polsce. Na wszystkich Mszach świętych będzie śpiewał zespół klerycki z naszego oblackiego Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze. Uroczystej sumie o godzinie 12 będzie przewodniczył i wygłosi homilię biskup Andrzej Dziuba z Łowicza. Obecni będą także członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.
W piątek o godzinie 21 w bazylice świętokrzyskiej rozpocznie się Ogólnopolskie Czuwanie Wspólnot Intronizacyjnych. Zakończy się ono mszą świętą celebrowaną w sobotni poranek o godzinie 6.

Ostatni dzień odpustu na Świętym Krzyżu a więc niedziela 16 września dedykowany jest osobom chorym, w podeszłym wieku, samotnym. Na Mszach świętych będzie możliwość przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych.

- Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy w tym szczególnym czasie odpustowym. W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości szczególnie chcemy modlić się za naszą Ojczyznę. Zgłębiając historię naszego narodu, wiemy dobrze, że w okresach najcięższych dziejowych prób nasi praojcowie szukali i znajdywali siłę do walki i siłę do powstawania z klęsk właśnie w krzyżu Chrystusa. Trzeba mocno podkreślić, że nasi ojcowie byli mocni mocą i mądrością krzyża; wspominając nauczanie św. Jana Pawła II chcemy siebie nawzajem zachęcać, abyśmy krzyż Chrystusa na nowo, w sposób wolny i dojrzały wybrali; abyśmy podjęli odpowiedzialność za obecność krzyża w życiu każdego i w naszych rodzinach. Aby krzyż – znak naszego zbawienia, znak wiary, naszej nadziei pobudzał nas wszystkich do budowania zgody, jedności, sprawiedliwości społecznej, solidarności z biednymi i potrzebującymi. Byśmy potrafili uczynić krzyż drogowskazem, który naszemu życiu, naszej codzienności nadaje kierunek i ostateczny sens - powiedział ojciec Dariusz Malajka, rektor Bazyliki Mniejszej pod wezwaniem Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu, rzecznik prasowy sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę 2019 - skąd rusza, jak prze...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie