MKTG SR - pasek na kartach artykułów

We Włoszczowie szczepią dzieci na meningokoki

Rafał BANASZEK [email protected]
We wtorek 6-letnia Weronika Kozieł z Dankowa Dużego - uczennica zerówki w Szkole Podstawowej w Kurzelowie - zaszczepiła się na meningokoki
We wtorek 6-letnia Weronika Kozieł z Dankowa Dużego - uczennica zerówki w Szkole Podstawowej w Kurzelowie - zaszczepiła się na meningokoki Rafał Banaszek
Sześcio- i siedmiolatki z terenu całej gminy mają niepowtarzalną okazję zaszczepić się na meningokoki. Szczepionka jest bezpłatna. Sfinansowała ją w całości gmina Włoszczowa. - To świetna sprawa - twierdzą zgodnie pediatrzy

Do zaszczepienia pozostało jeszcze około 2/3 dzieci z terenu gminy. Obecnie zainteresowanie spadło, gdyż panuje epidemia ospy wietrznej.

APEL DO RODZICÓW

- Apeluję jednak do rodziców, których dzieci są zdrowe, żeby uzgadniali z nami terminy szczepień jak najszybciej - mówi Dariusz Młodawski, pediatra i kierownik Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Novomed we Włoszczowie, który został wybrany przez gminę na realizatora programu profilaktyki zakażeń meningokokowych dla dzieci i młodzieży w zakresie przeprowadzenia szczepień ochronnych przeciwko meningokokom typu C. O pomoc w finansowaniu tych szczepień zwróciło się do burmistrza bardzo wielu rodziców.
We Włoszczowie, póki co, nie stwierdzono jeszcze zakażeń meningokokowych. Przypomnijmy, że w zeszłym roku w województwie świętokrzyskim odnotowano 20 przypadków sepsy meningokokowej - na skutek tej choroby zmarła 19-latka. W całym kraju było kilka przypadków zgonów.

ROZSZERZYĆ NA PNEUMOKOKI

Doktor Młodawski nie ma wątpliwości, że akcja gminy Włoszczowa zasługuje na pochwałę i może być wzorem do naśladowania dla innych samorządów. - Byłoby wspaniale, gdyby gmina kontynuowała tę akcję również w przyszłym roku, ewentualnie rozszerzyła ją na szczepienia przeciwko pneumokokom - drugiej groźnej bakterii, która również wywołuje sepsę i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych - mówi włoszczowski pediatra.
Dariusz Młodowski dodaje, że w Kielcach od czterech lat akcję szczepień przeciwko pneumokokom finansuje Urząd Miasta. - Ze statystyk wynika, że dzięki temu jest o około 63 procent mniej przypadków zakażeń płuc typu pneumokokowego - informuje specjalista epidemiologii i neonatologii z Włoszczowy.

GMINA DBA O ZDROWIE

Przypomnijmy, że rok 2009 jest przełomowy w gminie Włoszczowa, jeśli chodzi o ilość realizowanych dla jej mieszkańców programów profilaktycznych. Zimą kontynuowano zainaugurowane w 2008 roku badania mammograficzne, wiosną ruszył program badań USG piersi dla kobiet w wieku 25-49 lat (wykonuje je Miejsko-Gminny Ośrodek Zdrowia w Małogoszczu - gmina finansuje 50 procent kosztów każdego badania). Jesień, z kolei przyniosła szczepienia dla dzieci przeciwko meningokokom typu C i badania profilaktyczne dla mężczyzn pod kątem raka prostaty.
- Liczę, iż mieszkańcy wyjdą nam naprzeciw i skorzystają z zaproponowanych ofert, bo tylko dzięki zainteresowaniu nas wszystkich możemy osiągnąć sukces. Myślę, że zdrowie jest naszym najcenniejszym darem, jaki mamy i wszystkim mieszkańcom gminy Włoszczowa go życzę, ale pamiętajmy też, że o każdy dar trzeba dbać. Dlatego dbajmy o nasze zdrowie wykonując badania profilaktyczne, do czego wszystkich serdecznie zachęcam - mówi burmistrz Bartłomiej Dorywalski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie