Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiceminister Anna Krupka w Małogoszczu. Mówiła o "Nowej Piątce" i wyborach do europarlamentu. Mieszkańcy pytali o program "Czyste powietrze"

albo
W sobotnie popołudnie w małogoskiej "Starej Fabryce" z inicjatywy kierownika Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Placówki Terenowej w Jędrzejowie Michała Molendy, odbyło się spotkanie z wiceminister Sportu i Turystyki, Anną Krupką.

Tego dnia posłanka odwiedziła mieszkańców Chęcin, a z Małogoszcza udała się na kolejne spotkanie z mieszkańcami Jędrzejowa. Podczas godzinnego spotkania w Małogoszczu wiceminister mówiła o tak zwanej Nowej Piątce Kaczyńskiego, prosiła także o głos na nią w wyborach do Europarlamentu. Ze strony małogoszczan padło kilka ważnych pytań.

Sobotnie spotkanie w Małogoszczu wiceminister rozpoczęła od przedstawienia mieszkańcom programu: Nowa Piątka Kaczyńskiego. W skrócie omówiła każdy punkt "piątki" na dłużej zatrzymując się przy ostatnim, dotyczącym infrastruktury i transportu, a dokładniej odbudowy połączeń autobusowych między powiatami i gminami - Nowa Piątka Prawa i Sprawiedliwości to piątka mówiąca o zrównoważonym rozwoju, a punkt piąty związany jest ze zrównoważonym transportem, z którego będą mogli korzystać m.in. młodzi ludzie z mniejszych miejscowości czy wiosek, aby dojechać do miast powiatowych czy wojewódzkich. Dążymy do tego, by wyrównać szanse, by poziom życia wszystkich się wyrównał, nie zapominając o tych z małych miejscowości - mówiła posłanka.

W związku z przegłosowaną w tym tygodniu w Parlamencie Europejskim kontrowersyjną dyrektywą ACTA 2 mającą chronić prawa autorskie w internecie, Anna Krupka powiedziała o "plusie" jaki z tego powodu dodano do tak zwanej "piątki Kaczyńskiego". Posłanka przypomniała, że podczas regionalnej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Gdańsku, prezes Kaczyński obiecał, że dyrektywa będzie wprowadzona w Polsce w taki sposób, aby ta wolność była zachowana. Rząd chce walczyć o wolność słowa w internecie: - W tym tygodniu w Parlamencie Europejskim przeforsowano projekt ACTA 2, a jest to projekt uderzający tak naprawdę w wolność słowa, wprowadzający cenzurę prewencyjną. I stąd taki mały plusik od Prawa i Sprawiedliwości, dołączony do piątki, by o tę wolność walczyć - mówiła wiceminister.

Poseł Anna Krupka prosiła mieszkańców o głos oddany na jej kandydaturę podczas majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego: - Ideą piątki jest nie tylko inwestycja w rodzinę, ale również obrona tej rodziny także na gruncie europejskim. Kandyduję do europarlamentu, aby bronić tej rodziny, by bronić kręgosłupa wartości, wartości na których zostaliśmy wychowani, a wypływających z kultury chrześcijańskiej. Unia Europejska zapomniała o wartościach i o tym, że u swoich początków stała na straży solidarności między państwami członkowskimi, a nie faworyzowania państw takich jak Niemcy czy Francja, jak to ma miejsce teraz. Jeśli swój głos oddadzą państwo na Prawo i Sprawiedliwość to mogę obiecać, że o tę kulturę narodową, o te wartości będziemy walczyć, aby głos słabszych nareszcie był słyszalny - zapewniała wiceminister i dodała - Będziemy walczyć także o sprawy województwa świętokrzyskiego i gminy Małogoszcz.

- Ja pokazałam skuteczność w województwie - Prawo i Sprawiedliwość rządzi w Świętokrzyskiem. Dlatego dziś proszę o państwa głosy na moją kandydaturę do Parlamentu Europejskiego. Będę twardo i bez kompleksów reprezentować Polskę i nasze województwo w Unii Europejskiej - mówiła Anna Krupka.

Pytania mieszkańców o program "Czyste powietrze"

Podczas sobotniego spotkania mieszkańcy Małogoszcza zadawali wiele pytań o rządowy program "Czyste Powietrze".
Przypomnijmy, że "Czyste powietrze" to wieloletni, priorytetowy program rządowy, który ruszył we wrześniu 2018 roku i potrwa do 2029 roku. Jego najważniejszym celem jest ograniczenie wytwarzania szkodliwych substancji powstających na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych paliwem słabym jakościowo w przestarzałych piecach. Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł energii cieplnej na nowoczesne piece ekologiczne oraz termomodernizację budynków. Dofinansowanie może wynieść nawet 90% całej inwestycji.

Jak program "Czyste powietrze" funkcjonuje w województwie świętokrzyskim?
- Program "Czyste powietrze" to program cywilizacyjny i bardzo szeroko zakrojony. Funkcjonuje w województwie bardzo dobrze. Niedawno podsumowywaliśmy jego pierwsze efekty. W skali kraju nasze województwo wypadło bardzo dobrze. Jednak jeśli widzą państwo potrzebę, to można się strać o kolejne spotkania informacyjne z ekspertami, którzy wyjaśnią na czym polega program i jak strać się o dofinansowanie - mówiła.

Jeden z mieszkańców stwierdził, że program jest bardzo dobry, lecz ma pewne zastrzeżenia co do zasad przyznawania dofinansowania: - Mam pewne wątpliwości co do tego, że w pierwszej kolejności trzeba wymienić piec. Często piece mają po 4-5 lat, a więc nie są przestarzałe. Dlaczego więc nie można otrzymać dofinansowania tylko na termomodernizację? - pytał.

Posłanka obiecała sprawdzić jak to wygląda w praktyce, a obecny na spotkaniu przewodniczący Rady Powiatu jędrzejowskiego, Marek Mentel wskazał, że rzeczywiście podstawą jest wymiana pieca na piec ekologiczny.

"W Małogoszczu spada na nas manna z nieba"

Zatrzymując się w temacie czystego powietrza, mieszkańcy poruszyli temat związany z emisją pyłów z dwóch zakładów jakie funkcjonują na terenie Małogoszcza: cementowni oraz kopalni "Głuchowiec". Jedna z mieszkanek stwierdziła, że od dłuższego czasu istnieje problem pyłu który wręcz niczym "manna z nieba" spada na teren Małogoszcza, wpływając negatywnie na nasze zdrowie i środowisko. Mieszkańcy zwrócili uwagę, że z terenu kopalni przy ulicy Jędrzejowskiej samochody wyjeżdżają bardzo brudne, z terenu wywożąc zanieczyszczenia na kołach, brudząc przy tym okoliczne drogi i chodniki. Do dyskusji włączył się Michał Molenda zwracając uwagę, że w pierwszej kolejności są władze samorządowe, które powinny wykonać w tym temacie jakieś kroki.

Obecny na sali jeden z radnych miejskich zapewnił (podobnie jak podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej w Małogoszczu mówił m.in. burmistrz Mariusz Piotrowski), że burmistrz miasta wraz z samorządem podjęli już kroki, aby wyeliminować problem. Podczas sesji zaznaczano, że doszło już do kilku spotkań z kierownictwem "Głuchowca": - Odbyło się już kilka rozmów i kierownik kopalni obiecał, że w najbliższym czasie zostaną zakupione kurtyny wodne, które będą oczyszczać wyjeżdżające z zakładu samochody - zapewnił obecny podczas sobotniego spotkania radny.

Mieszkańcy zgłaszali także problem nocnej opieki lekarskiej w szpitalu w Jędrzejowie. Jak stwierdzali: jej poziom jest bardzo zły, wręcz fatalny.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie