Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wicepremier Piotr Gliński: Będą pieniądze dla Wiślicy

Adam Ligiecki
Wicepremier Piotr Gliński (drugi z prawej) podczas wizyty w Wiślicy obejrzał również bazylikę mniejszą.
Wicepremier Piotr Gliński (drugi z prawej) podczas wizyty w Wiślicy obejrzał również bazylikę mniejszą. Adam Ligiecki
W środę, 14 kwietnia obchodziliśmy oficjalnie 1050. rocznicę Chrztu Polski. To zrozumiałe, że oczy zwrócone były również na Wiślicę. Prastary gród nad Nidą uważany jest za kolebkę chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Ze swoją bogatą historią stała się bez wątpienia jednym z najważniejszych miejsc w naszym kraju.

Wiślica to także zabytki. Wspaniałe, bezcennej wartości. Bazylika, Dom Długosza, Płyta Orantów, stare grodzisko - zazdroszczą nam ich wszyscy. Ale zabytki mają to do siebie, że kiedy się o nie nie dba, z upływem czasu popadają w ruinę. Z taką sytuacją mamy do czynienia w Wiślicy...

To nasze skarby kultury
Minęło niewiele ponad tydzień od wizyty profesora Piotra Glińskiego. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego w nowym rządzie przyjechał do Wiślicy, by rozmawiać w sprawie współprowadzenia przez ministerstwo tutejszego Muzeum Regionalnego. W niedalekiej przyszłości - przekształcenia go w placówkę Muzeum Narodowego.

Jak podkreślił, chciał się przekonać - „in situ”, czyli na miejscu - jak się sprawy mają. Obejrzał bazylikę mniejszą, gdzie zachwycał się Madonną Łokietkową w ołtarzu głównym. Zwiedził podziemia świątyni - z takimi klejnotami, jak pozostałości wcześniejszych dwóch kościołów romańskich, Płyta Orantów z XII wieku. Był na spotkaniu w Domu Długosza, w pawilonie archeologicznym. A tam kryją się kolejne skarby kultury.

Na odpowiedzi czekamy do wtorku, 19 kwietnia. Koniec głosowania o godzinie 12.

Trzeba czasu i pieniędzy
O randze kwietniowej wizyty wicepremiera w Wiślicy świadczy również obecność kilku parlamentarzystów oraz gospodarzy województwa - wojewody i marszałka. Byli wybitni historycy sztuki, eksperci.

Mieli o czym rozmawiać. Niezależnie od opcji politycznych, foteli na jakich zasiadają, jedno jest pewne: ratowanie wiślickich zabytków to proces długofalowy i... bardzo kosztowny. Samorządy - ani gminny, ani wojewódzki nie podołają takim obciążeniom finansowym. Mecenat państwa jest sprawą kluczową. I choć profesor Gliński zastrzegł, że o pieniądzach nie rozmawiano, deklarował też, że dla Wiślicy ich nie zabraknie.

Na większe pieniądze można liczyć wtedy, kiedy Muzeum Regionalne stanie się placówką Muzeum Narodowego. Negocjacje w tej sprawie toczą się od dwóch lat, lecz więcej było „krótkich spięć” na linii gmina Wiślica - samorząd wojewódzki, niż konkretnych decyzji. Wicepremier miał nadać sprawom przyspieszenie i - jak słyszało się w kuluarach - zrobił to.

Krok w dobrą stronę
Trudno oczekiwać, by jedna wizyta - nawet takiego prominenta sceny politycznej - uruchomiła nazajutrz strumień pieniędzy na ratowanie zabytków Wiślicy. To wymaga czasu, cierpliwości i sztuki dyplomacji. Trzeba też przebrnąć przez długie, często uciążliwe, urzędnicze procedury.

Ważne, że pierwszy krok został zrobiony. A jak deklarował Piotr Gliński na konferencji prasowej, sprawa przekształcenia Muzeum Regionalnego w placówkę Muzeum Narodowego jest na dobrej drodze. I powinna być zakończona jeszcze w tym roku.
- To sprawa priorytetowa. Chcemy doprowadzić do współprowadzenia muzeum wiślickiego - ministerstwa wraz z urzędem marszałkowskim. Dzięki tej koncepcji, bezpośrednio, będzie można przeznaczać pieniądze budżetowe, ministerialne na realizację bardzo potrzebnych projektów - powiedział wicepremier. Deklarując, że będą pieniądze na zabezpieczenie zabytków w Wiślicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie