Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki post - czy coś dla nas znaczy?

Iza BEDNARZ [email protected]
Takie skarbonki trafią za kilka dni do szkół i parafii w naszym regionie w ramach Ogólnopolskiego Programu "Jałmużna wielkopostna 2009”. W diecezji kieleckiej program prowadzi Caritas Kielecka.
Takie skarbonki trafią za kilka dni do szkół i parafii w naszym regionie w ramach Ogólnopolskiego Programu "Jałmużna wielkopostna 2009”. W diecezji kieleckiej program prowadzi Caritas Kielecka. D. Łukasik
Rozpoczyna się czas, w którym będziemy przygotowywać się do świąt. Co ten okres znaczy dla współczesnego człowieka?

Jak wyjaśnia ksiądz Dariusz Gącik, rzecznik prasowy Kurii w Kielcach, wielki post jest czasem przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. To czas pokuty i nawrócenia, intensywnej walki z szatanem i jego pokusami poprzez post, jałmużnę i modlitwę oraz przygotowania dorosłych do chrztu i odnowienia życia chrześcijańskiego dla ochrzczonych.

Ten okres pojawił się w IV w. i miał trzy cele. Pierwszym było umożliwienie przygotowania dorosłych do sakramentów wtajemniczenia: chrztu, bierzmowania i eucharystii. Wielki post był również przygotowaniem do pojednania pokutników - ludzi winnych szczególnie ciężkich grzechów, którzy wykonywali nałożoną na nich z tego tytułu pokutę, nierzadko przez wiele lat. Po trzecie, okres wielkiego postu był zawsze czasem wewnętrznego odnowienia dla wiernych, którzy przez pokutę przygotowywali się, aby na nowo przeżywać swoją paschę, przejście ze śmierci do życia, z grzechu do stanu łaski.

POST, POPIÓŁ, POKUTA

Okres wielkiego postu rozpoczyna środa popielcowa. Podczas mszy świętej ksiądz posypuje głowy wiernych popiołem. Obrzęd wyraża głęboki żal i skruchę, zaprasza do nawrócenia. Podczas obrzędu ksiądz wypowiada słowa: "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz" albo "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". W diecezji kieleckiej centralne uroczystości środy popielcowej rozpoczną się o godzinie 18 w bazylice katedralnej. Mszy świętej będzie przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kieleckiej ksiądz Marian Florczyk.
- W środę popielcową obowiązuje post i wstrzemięźliwość. Wstrzemięźliwość polega na powstrzymaniu się od spożywania potraw mięsnych. Post polega na ograniczeniu posiłków w dniu pokutnym, czyli na spożyciu w ciągu dnia tylko jednego posiłku do syta, natomiast rano i wieczorem dopuszcza się posiłki mniejsze. Prawu o wstrzemięźliwości podlegają wierni, którzy ukończyli 14 rok życia, natomiast prawu o poście wszystkie osoby pełnoletnie, aż do 60 roku życia - dodaje ksiądz Gącik.

JAŁMUŻNA

Praktyką wielkopostną jest jałmużna. Od kilku lat Caritas Polska za pośrednictwem Caritas diecezjalnych rozprowadza w parafiach i szkołach kartonowe skarbonki, do których dzieciaki same lub razem z rodzicami mogą składać pieniądze zaoszczędzone na wydatkach niekoniecznych. - W praktyce to może oznaczać na przykład kieszonkowe, które nie zostało wydane na słodycze i inne przyjemności - tłumaczy ksiądz Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas Kieleckiej.

W całej Polsce przygotowano 4 miliony takich skarbonek, w diecezji kieleckiej zostanie rozprowadzonych 50 tysięcy. Skarbonki z jałmużną wielkopostną będzie można przynieść w niedzielę Miłosierdzia Bożego (pierwsza niedziela po Wielkanocy) do swoich kościołów parafialnych. - Pieniądze ofiarowane podczas tej akcji będą rozdysponowane w parafii. Sugerujemy proboszczom, aby zostały przeznaczone na pomoc rodzinom biednym i na dofinansowanie rehabilitacji chorych dzieci i osób starszych - mówi ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Kieleckiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie