MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielki problem z odnawialnymi źródłami energii w gminach powiatu włoszczowskiego. Krasocin zrezygnował

Rafał Banaszek
Rafał Banaszek
Gmina Włoszczowa musi ogłosić drugi przetarg na montaż instalacji OZE, gdyż pierwszy unieważniono z uwagi na brak chętnych wykonawców na montaż solarów oraz zbyt wysokie oferty na fotowoltaikę.
Gmina Włoszczowa musi ogłosić drugi przetarg na montaż instalacji OZE, gdyż pierwszy unieważniono z uwagi na brak chętnych wykonawców na montaż solarów oraz zbyt wysokie oferty na fotowoltaikę. Rafał Banaszek
Gminy Włoszczowa i Kluczewsko mają problemy z przetargami na budowę mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych, które miały powstać w tym roku. Mieszkańcy gminy Krasocin już wycofali się z udziału w projektu.

Przypomnijmy. W ramach działania „Wytwarzanie i dystrybucja energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych” Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 dofinansowanie otrzymały w tym roku: gmina Włoszczowa w wysokości ponad 2,2 miliona złotych (cały projekt opiewa na przeszło 4,1 miliona) oraz gmina Kluczewsko, która dostała ponad 1,7 miliona dotacji dla mieszkańców swojej gminy oraz trzech partnerów projektu - Secemina, Moskorzewa i Radkowa (wartość całego zadania to ponad 3,2 miliona złotych).

W gminie Włoszczowa o nowoczesne instalacje ubiegały się 352 gospodarstwa domowe, z czego 154 wnioski dotyczyły kolektorów słonecznych, a 221 instalacji fotowoltaicznych. Projekt gminy Kluczewsko objął w sumie 264 wnioski z terenu czterech gmin naszego powiatu, z czego 138 dotyczyło solarów, a 126 fotowoltaiki.

Na liście rezerwowej wniosków do dofinansowania w województwie znalazła się gmina Krasocin. Złożone wnioski z tej gminy opiewały na kwotę blisko 2,4 miliona złotych, z czego około 1,3 miliona miało wynieść dofinansowanie unijne. Mieszkańcy tej gminy złożyli 178 wniosków, z których około 80 procent dotyczyło instalacji fotowoltaicznych.

Jednak po spotkaniach wójta gminy Ireneusza Gliścińskiego z mieszkańcami-wnioskodawcami oraz niepokojących informacjach spływających z innych gmin, które już podpisały umowy na OZE (między innymi dotyczących znaczącego wzrostu cen tych instalacji oraz niemożliwością uzyskania dofinansowania na poziomie 60 procent) – ze 178 chętnych osób aż 52 wycofały się z udziału w tym projekcie.

- Jednocześnie Urząd Marszałkowski nie pozwolił na zmniejszenie wskaźników zadania, co nie pozwoliło na kontynuowanie projektu dla mniejszej ilości gospodarstw domowych – poinformował Urząd Gminy Krasocin. W związku z tym zainteresowani wcześniej mieszkańcy podjęli decyzję o rezygnacji z dalszej procedury ubiegania się o dofinansowanie.

Nienajlepsze wieści dotyczą też innych gmin powiatu włoszczowskiego, które miały skorzystać z tego projektu. Montaż instalacji OZE w domach mieszkańców gminy Włoszczowa miał rozpocząć się w czerwcu bądź lipcu, a zakończenie planowano w listopadzie tego roku. Tymczasem jeszcze nie rozstrzygnięto nawet przetargu na wykonanie tego zadania.

Gmina Włoszczowa przygotowuje się obecnie do ogłoszenia drugiego przetargu w celu wyłonienia wykonawcy inwestycji. Do montażu instalacji solarnych nie zgłosił się nikt, natomiast oferty na montaż instalacji fotowoltaicznych znacznie przewyższały kosztorys gminny. Dlatego pierwszy przetarg trzeba było unieważnić.

- Wynikało to z krótkiego terminu realizacji całego zadania, które przewidziano do końca 2018 roku. Firmy nie były zainteresowane tym przedsięwzięciem. Dlatego wystąpiliśmy do instytucji zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym, czyli Urzędu Marszałkowskiego o przedłużenie terminu realizacji tego zadania do czerwca 2020 roku. Urząd wyraził na to zgodę – opowiada burmistrz Grzegorz Dziubek.

Obecnie Włoszczowa przygotowuje kolejny przetarg. – Mam nadzieję, że wydłużony termin spowoduje, że zostaną złożone niższe, konkurencyjne oferty i zadanie to zostanie zrealizowane zgodnie z założeniami projektu – dodaje burmistrz. Jednocześnie gmina prosi mieszkańców o wyrozumiałość i cierpliwość. - Działania gminy zmierzają do zrealizowania projektu w możliwie przystępnych cenach oraz w jak najszybszym terminie – informuje magistrat.

Kluczewsko też ma problem z rozstrzygnięciem przetargu. Podobnie jak Włoszczowa wnioskowało o wydłużenie terminu projektu do końca przyszłego roku. - Dążąc do dostosowania nowych warunków realizacji projektu dokonaliśmy korekty studium wykonalności inwestycji i poprawiamy program funkcjonalno-użytkowy. Po jego zatwierdzeniu zostanie ogłoszony przetarg – informuje wójt Rafał Pałka.

Mieszkańcom naszych gmin obiecywano w tym roku nowoczesne instalacje solarne do pozyskiwania ciepłej wody użytkowej oraz systemy fotowoltaiczne do czerpania energii elektrycznej ze słońca. Deklarowano dofinansowanie z Unii Europejskiej na poziomie 60 procent kosztów każdej instalacji. Tymczasem, na podstawie przetargów, które odbyły się już w kilku świętokrzyskich gminach okazuje się, że poziom dofinansowania spadł nawet do 30-40 procent kosztów instalacji OZE. Resztę muszą pokryć sami mieszkańcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie