Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki sukces uczniów z Połańca. Otrzymali złote medale za innowacyjne projekty na międzynarodowej wystawie wynalazków w Warszawie

Gabriela Zielińska, Jerzy Nowak, Umig Połaniec, oprac. ach
Autorami nagrodzonych złotymi medalami projektów są: Maciej Jarzyna, Michał Baszak, oraz w drugim zespole: Natalia Chmielowiec, Julia Łukaszek, Weronika Kalita. Redakcja "Echa Dnia" gratuluje i życzy dalszych sukcesów.
Autorami nagrodzonych złotymi medalami projektów są: Maciej Jarzyna, Michał Baszak, oraz w drugim zespole: Natalia Chmielowiec, Julia Łukaszek, Weronika Kalita. Redakcja "Echa Dnia" gratuluje i życzy dalszych sukcesów. UMiG Połaniec
Uczniowie reprezentujący Szkołę Podstawową imienia Tadeusza Kościuszki w Połańcu (uczniowie Szkoły Podstawowej i klas gimnazjalnych) otrzymali dwa złote medale na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2018 za następujące innowacyjne projekty: „Inteligentna sygnalizacja ruchu wahadłowego” oraz ,,System wspomagania kręgosłupa”.

Od kilku lat z dużym powodzeniem połanieccy uczniowie biorą udział w corocznej wystawie wynalazków, która odbywa się pod patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy. W dniu 17 października uczniowie z Połańca również odnieśli sukces.

Autorami nagrodzonych złotymi medalami projektów są: Maciej Jarzyna, Michał Baszak, oraz w drugim zespole: Natalia Chmielowiec, Julia Łukaszek, Weronika Kalita.

Oprócz cennych, złotych medali uczniowie otrzymali certyfikat, w którym stwierdzono, że wyróżnienie przyznano za uzyskane wysokie standardy na pokazie wynalazków, który jest unikalny, prosty i ma znaczący wpływ na ludzkie życie. Kolejna nagroda dla uczniów z Połańca za naukową, innowacyjną pracę wpłynęła od ,,Carol Davida" University of Medicine and Pharmacy, Bucharest z rektora Ioanel Sinescu.

Innowacyjne projekty nagrodzone złotymi medalami
Pierwsza praca "Inteligentna sygnalizacja ruchu wahadłowego" na poziomie wynalazczym zawiera: mikrokontroler z oprogramowaniem w języku C++, czujniki ruchu, radar stanowiący w rezultacie ,,System Identyfikacji Obiektów”. Co w praktyce dzięki niej będzie łatwiejsze? Dzięki niej można szybciej przejechać remontowane odcinki dróg. Druga praca w wielkim skrócie charakteryzuje się prostym rozwiązaniem, który może wspomagać nasze kręgosłupy, a te z kolei coraz częściej dają nam znać że potrzebują pomocy. W czasie takiego wspomagania możemy wykonywać różne proste czynności.

Wyjątkowe, ale bez patentu

Praca uczniów nie będzie opatentowana ze względu na brak niezbędnego czasu, jak również realia w oświacie. Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia na fachowców oraz innowacje, ale często same słowa nie dają wsparcia ani efektów. Zwykle w polskich szkołach brakuje środków finansowych i stosownych działań.

Drzwi kariery naukowej otwarte - potrzebne wsparcie w wyjeździe do Azji
Powyższe osiągnięcia będą miały wpływ na najbliższą i dalszą karierę szkolną i zawodową. IWIS to największa w Polsce i trzecia co do wielkości w Europie wystawa międzynarodowa zajmująca się promowaniem osiągnięć naukowych, wynalazków i innowacji. Podczas eksponowania wystawy i prezentacji swoich projektów uczniowie rozmawiali z minister z kancelarii pana prezydenta Haliną Szymańską, prezes Urzędu Patentowego RP - Alicją Adamczak, przedstawicielami zagranicznych uczelni, firm, a także młodzieży i trzech wyspecjalizowanych komisji dokonujących oceny projektu i pracy, oraz Prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-technicznych Ewy Mańkiewicz – Cudny.

Cała piątka laureatów konkursu i wystawy zgodnie uważa, że to niebywale wielki sukces dla nich i dla całej społeczności szkolnej oraz naszej małej Ojczyzny. Podkreślają też, że udział w warszawskiej wystawie był dla nich lekcją, doskonałym doświadczeniem i poszerzeniem horyzontów.

Obecnie uczniowie i rodzice poszukują sponsorów na wyjazd do Azji na międzynarodową wystawę wynalazków i innowacyjnych projektów IPITEX.

Współpraca

Podczas tworzenia wynalazków uczniowie połanieckiej szkoły współpracowali z wieloma osobami i jednostkami: Świętokrzyskim Kuratorium Oświaty, burmistrzem Jackiem Tarnowskim, dyrektor Gabrielą Zielińską, szkolną Radą Rodziców, Komendą Powiatową Policji w Staszowie, Komendą Wojewódzką Policji w Kielcach, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Krakowie, Gabinetem Rehabilitacyjnym w Busku Zdroju – Wiesław Krala, Przychodnią Zdrowia - dyrektor Tomasz Stemborowski, Firmą ZIDMA TRANS - Damian Wiącek, EUDAR CAP - Dariusz Kobos, ENEA – Połaniec - prezes Lech Żak, Hutą Szkła w Grzybowie - właściciel Tadeusz Wrześniak.

Po raz czwarty złoto
Uczniowie z Połańca w tym roku zdobyli po raz czwarty złote medal w prestiżowej wystawie wynalazków z udziałem połanieckich uczniów, w której wzięło w tym roku udział 25 państw. Wszystko zaczęło się w 2010 roku, a już w roku 2016 uczniowie Gimnazjum imienia Królowej Jadwigi zgłosili do Urzędu Patentowego wynalazek „Elektroniczny system bezpieczeństwa dla pojazdów mobilnych”, po czym zdobyli złoty medal na Wystawie Wynalazków IWIS 2016. W lutym 2018 roku dwóch uczniów z Połańca w Tajlandii wywalczyło na IPITEX kolejny złoty medal.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie