Wielkie porządki na rzece Łagowica. Mieszkańcy gmin Łagów i...

  Wielkie porządki na rzece Łagowica. Mieszkańcy gmin Łagów i Raków mogą spać spokojnie

  Paweł WIĘCEK

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Tak wygląda zabezpieczone koryto rzeki Łagowica.

  Tak wygląda zabezpieczone koryto rzeki Łagowica. ©archiwum prywatne

  Dobiegły końca prace związane z udrożnieniem i zabezpieczeniem skarp na rzece Łagowica. Koszt robót naprawczych oszacowano na blisko 220 tysięcy złotych. - Ludzie mogą spać spokojnie - mówi Piotr Żołądek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.
  Tak wygląda zabezpieczone koryto rzeki Łagowica.

  Tak wygląda zabezpieczone koryto rzeki Łagowica. ©archiwum prywatne

  Łagowica przepływa przez Duraczów, Łagów, Rakówkę i Pułaczów - miejscowości położone na granicy gmin Łagów i Raków. W czasie wiosennych nawałnic doszło do poważonych osunięć skarp wzdłuż rzeki. Doprowadziło to do powstania zatorów wodnych i niebezpiecznego spiętrzenia poziomu rzeki.

  Świętokrzyski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Kielcach zlecił naprawę uszkodzeń. W ramach prac usunięto z koryta rzeki przewalone oraz podmyte drzewa, wycięto krzaki, zabudowano wyrwy, dokonano również odmulenia koryta rzeki w okolicach mostu drogowego położonego w ciągu ulicy Słupeckiej w Łagowie. Wartość prac naprawczych oszacowano na 218 tysięcy złotych.

  - Wykonane prace na rzece Łagowicy wpisują się w szereg inwestycji, które samorząd województwa prowadzi w ramach zabezpieczenia przeciwpowodziowego regionu świętokrzyskiego - mówi Piotr Żołądek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. Przypomina, że w ostatnim czasie dzięki pozyskaniu dodatkowych środków z Budżetu Państwa udało się między innymi podnieść koronę wałów na rzece Trześniówce w powiecie sandomierskim oraz udrożnić i uregulować koryta rzek na terenie powiatu pińczowskiego.

  - Będziemy dalej kontynuować prace związane z utrzymaniem w odpowiednim standardzie obiektów hydrologicznych oraz ochroną przeciwpowodziową województwa.Jestem przekonany, że już dziś wielu mieszkańców naszego regionu, dzięki przeprowadzonym inwestycjom może spać spokojnie - dodaje Piotr Żołądek.

  - Jestem wdzięczna za zrealizowane przedsięwzięcie, ponieważ nie tylko zostało poprawione bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w gminie, ale również dojazd do pól i łąk, co jest niezwykle istotne w gminie typowo rolniczej - mówi Alina Siwionia, wójt Rakowa.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Podniebna gmina Łopuszno [WIDEO, ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA]

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.