Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieniec ze świętokrzyskiego najpiękniejszy w Polsce! Dzieło Józefy Buckiej docenione na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie

OPRAC.:
Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wieniec dożynkowy Józefy Buckiej najpiękniejszy w Polsce! Dzieło sztuki ze świętokrzyskiego docenione przez samą parę prezydencką. Na zdjęciu: pani Józefa Bucka z mężem, parą prezydencką i samorządowcami z województwa świętokrzyskiego.
Wieniec dożynkowy Józefy Buckiej najpiękniejszy w Polsce! Dzieło sztuki ze świętokrzyskiego docenione przez samą parę prezydencką. Na zdjęciu: pani Józefa Bucka z mężem, parą prezydencką i samorządowcami z województwa świętokrzyskiego. Starostwo Powiatowe w Kielcach
Stało się! Wieniec Józefy Buckiej, znanej i utalentowanej artystki ludowej, mieszkanki Kostomłotów Drugich w gminie Miedziana Góra został doceniony podczas odbywających się w niedzielę, 24 września w Warszawie, Dożynek Prezydenckich. Misternie uwite dzieło pani Józefy okazało się być najpiękniejszym wieńcem dożynkowym w Polsce!

Wieniec Józefy Buckiej najpiękniejszy w Polsce. Dzieło sztuki ze świętokrzyskiego docenione

Wspaniała nowina dotarła do naszego regionu, w niedzielę 24 września. Uwity przez znaną w regionie świętokrzyskim artystkę ludową Józefę Bucką wieniec dożynkowy, został doceniony podczas trwających tego dnia w Warszawie, Dożynek Prezydenckich. Misterne, wykonywane przez wiele tygodni dzieło artystki otrzymało tytuł najpiękniejszego wieńca dożynkowego w Polsce.

O tym, że wielokrotnie doceniana na przeróżnych konkursach artystka, będzie reprezentować nasz region podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie, pisaliśmy wcześniej tutaj:

Wraz z panią Józefą, powiat kielecki oraz województwo świętokrzyskie na Dożynkach Prezydenckich reprezentowali między innymi: marszałek województwa Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Marek Bogusławski, starosta kielecki Mirosław Gębski oraz wójt gminy Miedziana Góra, Damian Sławski.

- Spełniło się moje marzenie

- nie kryje wzruszenia Józefa Bucka, która przyjęła moc gratulacji. - Wieniec powiatu był najpiękniejszy. Każdy zachwycał się jego misternym wykonaniem - dodał starosta.

Wieniec powiatu kieleckiego zwyciężył wcześniej na dożynkach powiatowych w Rakowie, dwa tygodnie później uznano go za najlepszy na dożynkach wojewódzkich w Tokarni.

Wieńce dożynkowe autorstwa Józefy Buckiej zwyciężały wielokrotnie w konkursach powiatowych i wojewódzkich. W 2011 roku jej wieniec reprezentował województwo świętokrzyskie na dożynkach prezydenckich w Spale, gdzie zajął drugie miejsce. Trzy lata później jej wieniec zdobył tam pierwszą nagrodę.

I tym razem wieniec przygotowany przez panią Józefę, zachwyca kształtem i bogactwem misternie wykonanych dodatków. To efekt żmudnej, czasochłonnej pracy, przyznaje artystka.

- Tu się nie obliczy czasu, to długa praca. Sam wieniec robiłam około półtora miesiąca, najczęściej z rana, bo wtedy jest się wypoczętym, nie bolą ręce, ale bywało też, że robiłam go w nocy, przy świetle. Budziłam się z myślą, że coś jest nie tak, wstawałam i poprawiałam – wspominała wcześniej pani Józefa.

Wieńce pani Józefy Buckiej mają zwykle formę korony, którą zdobi krzyż.

- Jest też krzyż, tak zwany patriarchalny. To jest taki krzyż jak na Świętym Krzyżu i ja go nazwałam po swojemu - krzyżem świętokrzyskim. To symbol naszej świętokrzyskiej ziemi. Krzyż jest umieszczony w mniejszej koronie. Natomiast podstawowa korona jest koroną dużą, w której mieści się kielich, a w kielichu symbol chleba i winogrona - opisywała artystka.

Zgodnie z tradycją wieniec dożynkowy powinien zawierać każde zboże, które rośnie na polskiej ziemi, a ponieważ uosabia urodzaj i dostatek, stąd też obok zbóż w wieniec wplatano owoce i warzywa. Całość przyozdabiano polnymi kwiatami i kolorowymi wstążkami.

- W moim wieńcu są wszystkie cztery zboża podstawowe: żyto, pszenica, jęczmień i owies, ale jest też proso, czy len. Z dodatków dominuje zatrwian i suchatki, które sama sieję, a w tym roku był ich urodzaj. Wieniec przyozdobiłam też miechunką, kaliną, macierzanką dodałam miętę i ziele lawendy, bo chcę też trochę zapachu do niego przenieść, bowiem zapach również dodaje mu trochę uroku. W wieńcu są też owoce - jabłka, winogrona, a przede wszystkim chleb, który jest umieszczony w kielichu, w środku wieńca. W tym roku, wieniec jest bardziej przejrzysty, jakby lekko pustawy, a to dlatego, że chciałam właśnie pokazać ten kielich z chlebem - dodał pani Józefa.

Artystka do wykonania misternego dzieła nie wykorzystuje nawet kropli kleju. Większe części kłosów, ziół czy kwiatów wiąże nitką lub sznureczkiem.

Mimo, że pani Józefa wije wieńce sama, to wielką pomocą służy jej mąż, który podczas uroczystych Dożynek Prezydenckich w Warszawie także jej towarzyszył.

Zobaczcie zdjęcia z Dożynek Prezydenckich w Warszawie.

Pani Józefie serdecznie gratulujemy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie