Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wilczyce pochwaliły się odkryciami archeologicznymi

Małgorzata PŁAZA
Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. O eksponatach opowiadał między innymi Zbigniew Kubiatowski z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.
Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. O eksponatach opowiadał między innymi Zbigniew Kubiatowski z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Małgorzata Płaza
Najciekawsze eksponaty pochodzące ze stanowiska archeologicznego w Wilczycach można było zobaczyć na wystawie w tamtejszym urzędzie gminy. Organizatorzy chcą pochwalić się odkryciami, a także przypomnieć mieszkańcom, że ich miejscowość jest wyjątkowym miejscem dla badaczy przeszłości.
Zwiedzający mogli zobaczyć szkielet wykopany w ubiegłym roku. Był to prawdopodobnie pochówek antywampiryczny.

Zwiedzający mogli zobaczyć szkielet wykopany w ubiegłym roku. Był to prawdopodobnie pochówek antywampiryczny. Małgorzata Płaza

Zwiedzający mogli zobaczyć szkielet wykopany w ubiegłym roku. Był to prawdopodobnie pochówek antywampiryczny.
(fot. Małgorzata Płaza)

Wystawa została zorganizowana przez Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, który od kilku lat prowadzi badania w Wilczycach.

NAJWAŻNIEJSZE EKSPONATY Z UBIEGŁOROCZNEJ EKSPEDYCJI

W sali konferencyjnej urzędu gminy można było zobaczyć głównie zabytki odkryte w czasie ubiegłorocznej ekspedycji. Był wśród nich szkielet sprzed około 5 tysięcy lat, pochodzący z pochówku, który miał najprawdopodobniej charakter antywampiryczny.

- Zmarły został pochowany twarzą w dół, bez żadnego wyposażenia. Brakuje fragmentu czaszki, co wskazuje na to, że został uderzony w tył głowy tępym narzędziem. Ludzie, którzy chowali mężczyznę najwidoczniej chcieli mieć pewność, że nie będzie mógł wstać i szkodzić - opowiadał Zbigniew Kubiatowski z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

Pokazana została także druga czaszka - 14-letniej dziewczyny. Znaleziono ją w dużym obiekcie, w której razem z pochowanymi ludźmi została złożona krowa albo tur. Zwierzę stanowiło prawdopodobnie ofiarę.

Grób, również pochodzący z okresu neolitu, został odkryty w ubiegłym roku, ale dokładnie przebadano go dopiero teraz.

TOPÓR W RĘCE

Zwiedzający mogli obejrzeć, ale i wziąć do rąk rekonstrukcje narzędzi neolitycznych - topory kamienne.
- Służyły one jako broń, do walki, nie do polowania. Nie były ostre, za to na tyle ciężkie, że przy uderzeniach powodowały poważne obrażenia wewnętrzne czy rozbijały czaszki - mówił Zbigniew Kubiatowski.
Było też trochę mody z okresu neolitu, między innymi naszyjnik z zębów dzika, a ponadto narzędzia kościane - do przekłuwania skór, z których szyto potem ubrania i dłuta do pracy w drewnie.

Wystawę uzupełniały plansze przybliżające stanowisko archeologiczne w Wilczycach. Zaprezentowano na nich między innymi odnaleziony przed rokiem "grób książęcy" - neolityczny pochówek należący do kultury ceramiki sznurowej z niezwykle bogatym wyposażeniem.

SPEKTAKULARNE ODKRYCIA

Instytut, obchodzący w tym roku 60-lecie istnienia, pochwalił się swoimi badaniami prowadzonymi również w innych miejscach w Polsce i na świecie.
Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Odwiedzało ją wielu mieszkańców gminy, szczególnie w niedzielę, w dniu dożynek gminnych.

Badania archeologiczne w Wilczycach prowadzone są od kilkunastu lat. Do 2009 roku były związane z osadnictwem magdaleńskim (paleolitycznym). Przyniosły spektakularne odkrycia, między innymi świetnie zachowany pochówek dziecka, a także krzemienne stylizowane figurki kobiet.

Wyniki prac dotyczące podsandomierskiej miejscowości publikowane były w najważniejszych światowych czasopismach naukowych.

Jedna z tych czaszek pochodzi z pochówku najprawdopodobniej o charakterze antywampirycznym, druga należała do 14-letniej dziewczyny.

Jedna z tych czaszek pochodzi z pochówku najprawdopodobniej o charakterze antywampirycznym, druga należała do 14-letniej dziewczyny. Małgorzata Płaza

Jedna z tych czaszek pochodzi z pochówku najprawdopodobniej o charakterze antywampirycznym, druga należała do 14-letniej dziewczyny.
(fot. Małgorzata Płaza)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie