Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wilk potrącony przez auto pod Świętą Katarzyną. Weterynarze próbowali ratować zwierzę

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Potrącony przez samochód wilk został znaleziony przy drodze numer 752 w okolicy Świętej Katarzyny.
Potrącony przez samochód wilk został znaleziony przy drodze numer 752 w okolicy Świętej Katarzyny. Świętokrzyski Park Narodowy
We wtorek 21 lutego przy drodze numer 752 między Podgórzem i Świętą Katarzyną znaleziono potrąconego przez samochód wilka. Na pomoc ruszyli lekarze weterynarii. Niestety, zwierzę trzeba było uśpić.

Wilk potrącony przez auto pod Świętą Katarzyną

Do zdarzenia doszło blisko granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Jego pracownicy skontaktowali się z Fundacją SAVE, zajmującą się badaniem populacji wilków w regionie świętokrzyskim. Naukowcy natychmiast zawiadomili współpracującego z fundacją weterynarza Marcina Mandziaka, który pojechał na miejsce. Wilk był ranny, ale przytomny. Po uśpieniu zwierzę przewieziono do przychodnia dla zwierząt "Cztery Łapy" w Starachowicach. Badanie wykazało, że ofiarą kolizji był dwuletni samiec, który w wyniku uderzenia doznał rozległych obrażeń organów wewnętrznych, miał złamaną łapę i kręgosłup lędźwiowy. Po konsultacjach weterynarze uznali, że wilk nie ma szans na przeżycie i postanowili skrócić mu cierpienie. Zwierzę uśpiono, po uzyskaniu zgody Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. To kolejny wilk, który nie przeżył zderzenia z samochodem. Podobne przypadki miały miejsce w powiatach skarżyskim, starachowickim i koneckim. Najczęściej giną młode, niedoświadczone osobniki.

- Wilki są regularnie obserwowane we wschodniej części Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Między innymi jeden z naszych zaobrożowanych wilków – Geralt - przebywał tam przez kilka tygodni. Niestety, droga 752, która przedziela park na dwie części, jest dość ruchliwa i na jej odcinku przebiegającym przez las często dochodzi do kolizji ze zwierzętami. Wydaje się, że w przyszłości na odcinku między Przewozem a Świętą Katarzyną, przebiegającym przez ŚPN, powinno zostać wybudowane przejście dla zwierząt. Nie tylko pozwoliłoby to uniknąć kolizji ze zwierzętami, ale zapewniło ciągłość biologiczną populacji dużych ssaków zamieszkujących wschodnią (Łysogóry) i zachodnią (Pasmo Klonowskie) część parku - informuje profesor Roman Gula z Fundacji SAVE. Naukowiec dziękuje też pracownikom Świętokrzyskiego Parku Narodowego za szybką reakcję, a lekarzom weterynarii Marcinowi Mandziakowi i Augustynowi Blicharzowi za pomoc i ograniczenie cierpień wilka.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie