Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce otwarcie Muzeum Samochodu Papieskiego JP2. To będzie jedyne na świecie takie miejsce

Marzena Smoręda
Marek Adamczak w papamobile w swoim Muzeum Samochodu Papieskiego JP2.
Marek Adamczak w papamobile w swoim Muzeum Samochodu Papieskiego JP2. Krzysztof Krogulec
Wkrótce otwarcie Muzeum Samochodu Papieskiego JP2. To będzie jedyne na świecie takie miejsce.

Zrekonstruowaney z autentycznych części papamobile to auto, którym Jan Paweł II podróżował po Polsce w czasie pierwszej pielgrzymki w 1979 roku. Pomysłodawcą, wykonawcą i właścicielem jedynej autentycznej repliki papieskiego samochodu jest Marek Adamczak, kielecki przedsiębiorca, właściciel firmy Auto Adamczak, który swoim staraniem i za własne pieniądze zrekonstruował pojazd. Zrobił coś, co wydawało się niemożliwe.

- Prace nad nim trwały pięć lat i co tu dużo mówić, były ogromnym wyzwaniem. Bo mało kto wie, że tuż po wizycie papieża Jana Pawła II komunistyczne władze nakazały totalne zniszczenie auta, które miało kryptonim JP@. Pocięto go na drobne kawałki i zezłomowano. Ja odszukałem autentyczne części wozu, zbudowanego na konstrukcji Stara 660 M2, produkowanego w Starachowicach, a na potrzeby Jana Pawła II zaprojektowanego w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji w Warszawie. Staraniem swoim, rodziny, pracowników i głównego konstruktora papamobile Zbigniewa Gonciarza, krok po kroku przywróciliśmy pojazdowi dawną świetność. Dlaczego to zrobiłem? Ponieważ, po pierwsze, moja firma specjalizuje się w naprawach blacharsko-lakierniczych, adaptacji samochodów specjalistycznych, renowacji pojazdów zabytkowych, a po wtóre, starania o odbudowę tego najładniejszego ze wszystkich papieskich aut na świecie, stały się moją pasją – mówi Marek Adamczak.

Do rekonstrukcji pojazdu wykorzystano oryginalną ramę i zawieszenie Stara, znalezione po latach w Państwowym Gospodarstwie Rolnym Główczyce na Pomorzu, zderzak i części silnikowe, a także prądnicę. Wsparcie merytoryczne zapewniła Politechnika Świętokrzyska. Prace prowadzono z ogromna dbałością o każdy detal. Odbudowany pojazd jest sprawny technicznie i dopuszczony do ruchu drogowego. Instalacja elektryczna i każdy element nagłośnienia funkcjonują identycznie jak w oryginale sprzed 32 lat.

- Papamobile został wpisany do rejestru pojazdów zabytkowych. Odbył też własną pielgrzymkę. W sumie odwiedził ponad 120 miejsc w Polsce, wożąc między innymi 6 kardynałów, relikwie Krzyża Świętego. To jedyny autentyczny pojazd, inne repliki z samochodem Jana Pawła I nie maja nic wspólnego – mówi Marek Adamczak, zapraszając wszystkich na wielkie otwarcie w piątek, 21 września, na godzinę 14.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie