MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Władze gminy Pińczów inwestują w systemy energii odnawialnej

oprac ach
Urząd Miejski w Pińczowie archiwum
Władze gminy Pińczów postawiły w ostatnich latach na systemy energii odnawialnej. Dzięki ich staraniom w latach 2014-2016 udało się zamontować 1039 kolektorów słonecznych.

Inwestycja została przeprowadzona w ramach projektu: „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej i domach prywatnych w gminach powiatu buskiego i pińczowskiego”, a jego całkowita wartość wyniosła około 80 milionów złotych. Realizowano go w ramach Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy (zwanego po prostu Funduszem Szwajcarskim), w porozumieniu następujących obszarów: gmina Busko – Zdrój, gmina Pacanów, gmina Stopnica, gmina Solec – Zdrój, gmina Tuczępy, gmina Nowy Korczyn, gmina Wiślica, gmina Gnojno, gmina Pińczów, gmina Kije, powiat Buski i gmina Sędziszów.

ZOBACZ TAKŻE:
Koniec Unii, jaką znaliśmy

Źródło:Agencja Informacyjna Polska Press

W ramach projektu na terenie gminy Pińczów były realizowane dwa zadania. Pierwsze zadanie polegało na instalacji kolektorów słonecznych na domach prywatnych tutejszych mieszkańców. Inwestycja obejmowała zaprojektowanie i montaż 776 zestawów solarnych w latach 2014-2015 i 263 w 2016 roku. Przez pięć lat wszelkie usterki lub awarie należy zgłaszać do Urzędu Miejskiego, ponieważ przez taki okres solary są jego własnością. Po upływie tego okresu mieszkaniec nabywa prawo własności.

W zależności od ilości osób korzystających z ciepłej wody użytkowej w danym budynku mieszkalnym zamontowane zestawy solarne były podzielone na trzy typy A, B, C. Różnią się pojemnością zbiorników wodnych.

W pierwszym etapie inwestycji zamontowano 305 sztuk instalacji typu „A”, 420 sztuk typu „B” i 51 sztuk największych zestawów typu „C”. W drugim etapie rozkład na typy kolektorów przedstawiał się następująco: typ „A” 116 sztuk, typ „B” 140 sztuk, typ „C” 7 sztuk. Łącznie na terenie Gminy Pińczów zamontowano 1039 kolektorów.

Inwestycja kosztowała 8 634 341,75 złotych, w tym etap pierwszy 6 912 655,91 złotych i etap drugi 1 721 685,84 złotych. Dofinansowanie z Funduszu Szwajcarskiego wynosiło 75%, mieszkańcy ponosili koszty 25% wartości instalacji.

- Inwestycja była niezwykle korzystna z uwagi właśnie na koszt jaki ponosili mieszkańcy. Zainteresowanie kolektorami ciągle jest bardzo duże - jeszcze około 300 osób zgłasza chęć montażu, dlatego gmina Pińczów podjęła starania, aby pomóc tym mieszkańcom i przygotowuje się do złożenia wniosku do Regionalnego Programu Województwa Świętokrzyskiego pod nazwą „Wytwarzanie i dystrybucja energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych – Projekty Parasolowe”. Warunki dofinansowania nie są jednak tak korzystne jak w Programie Szwajcarskim, dofinansowanie nie będzie przekraczać 60%. Ograniczona będzie też liczba osób, które otrzymają dofinansowanie - mówi Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa.

Drugim zadaniem realizowanym w ramach Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy było „Zaprojektowanie i wykonanie ogniw fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej” na terenie gmin: Busko – Zdrój, Sędziszów, Wiślica, Nowy Korczyn, Stopnica, Pińczów. Łącznie w ramach zadania zostały wykonane instalacje fotowoltaiczne na 26 obiektach użyteczności publicznej w 5 gminach i w powiecie buskim. Wykonawcą inwestycji była firma ML System S.A. z Zaczernia.

Na terenie Gminy Pińczów instalacje zostały wykonane dla czterech tego typu obiektów: Urzędu Miejskiego w Pińczowie; instalacja o mocy 14,31 kilowatów, Pływalni Miejskiej „Delfinek” moc instalacji 39,75 kilowatów, Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pińczowie moc instalacji 4,505 kilowatów i Oczyszczalni Ścieków w Gackach moc instalacji 39,22 kilowatów. Koszt montażu ogniw fotowoltaicznych na terenie naszej gminy to 465 099,24 złotych brutto. Dofinansowanie z Funduszu Szwajcarskiego wynosiło 85%. Prąd wytworzony w instalacjach będzie mógł być wykorzystywany na potrzeby własne obiektów.

- Reasumując Szwajcarsko – Polski Program Współpracy przyczynił się do poprawy jakości życia mieszkańców, poprawy stanu środowiska w szczególności do redukcji emisji zanieczyszczeń do powietrza, ograniczenia zużycia paliw kopalnych, ochrony terenów cennych przyrodniczo i turystycznie. Program zakończył się sukcesem dla gminy Pińczów i jej mieszkańców - podsumował Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa.

Władze gminy Pińczów inwestują w systemy energii odnawialnej
Urząd Miejski w Pińczowie archiwum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie