Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włoszczowianin w zwycięskim zespole studentów Akademii Górniczo-Hutniczej. Z tą sondą są najlepsi na świecie

Rafał Banaszek
Zespół Space Systems, czwarty od lewej Robert Betka, absolwent włoszczowskiego liceum.
Zespół Space Systems, czwarty od lewej Robert Betka, absolwent włoszczowskiego liceum. archiwum AGH
Studenci z krakowskiej uczelni zajęli pierwsze miejsce na największych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych zawodach skupiających akademickie technologie satelitarne. Wśród nich był Robert Betka - absolwent I Liceum Ogólnokształcącego we Włoszczowie z 2010 roku.
Stworzona przez studentów zwycięska sonda planetarna.
Stworzona przez studentów zwycięska sonda planetarna. archiwum AGH

Stworzona przez studentów zwycięska sonda planetarna.
(fot. archiwum AGH)

W rozgrywanym w Teksasie konkursie technologii kosmicznych CanSat Competition siedmioosobowy zespół Akademii Górniczo-Hutniczej Space Systems pokonał 59 zespołów z całego świata (między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Wielkiej Brytanii) i zajął pierwsze miejsce. Włoszczo­wianin Robert Betka odpowiadał za system kontroli lotu zwycięskiej sondy planetarnej.

- Z dumą reprezentowaliśmy Polskę i AGH na arenie międzynarodowej - mówili studenci. AGH Space Systems to zespół konstrukcyjny tworzony przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej imienia Stanisława Staszica w Krakowie.

Dla studentów z Koła Naukowego Cyborg (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej) był to debiut w zawodach organizowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne (AAS), Amerykański Instytut Lotnictwa i Astronautyki (AIAA) oraz NASA. Ekipa z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie była jedynym reprezentantem naszego kraju w tym konkursie.

W etapie finałowym młodzi konstruktorzy mieli za zadanie zaprezentować możliwości skonstruowanej przez nich sondy planetarnej, która, wyniesiona przez rakietę na jeden kilometr, zbierze informacje o atmosferze i planecie. Rakieta, z której korzystał zespół AGH Space Systems, została skonstruowana przez Polskie Towarzystwo Rakietowe.

- Sonda planetarna zawiera w sobie precyzyjne czujniki wykonujące pomiary wysokości, mierzące temperaturę wewnętrzną oraz temperaturę otoczenia, stan lotu, parametry stabilizacji, poziom zasilania czy kąt opadania. Wszystkie te dane są transmitowane do stacji naziemnej za pomocą modułów radiowych - opowiadał Robert Betka, odpowiedzialny za system kontroli lotów.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu WŁOSZCZOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie