Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek zachęca, by oddać hołd żołnierzom wyklętym

Paweł Więcek
Paweł Więcek
archiwum
W zadumie i modlitwie, ale też na sportowo, filmowo i edukacyjnie - tak będą wyglądały obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w województwie świętokrzyskim.

- 1 marca to dzień, kiedy czcimy pamięć poległych żołnierzy w obronie polskości, którzy walczyli z komunistycznym reżimem. Zapraszamy wszystkim mieszkańców ziemi świętokrzyskiej do wzięcia udziału w uroczystościach - mówi wojewoda Agata Wojtyszek.

W czwartek, 1 marca o godzinie 9 w Kielcach zapalenie zniczy w miejscach poświęconych pamięci żołnierzy wyklętych. O godzinie 10 na cmentarzu Kielce-Piaski złożenie kwiatów przed pomnikiem. Główny punkt uroczystości to msza święta w bazylice katedralnej w intencji żołnierzy wyklętych pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej Mariana Florczyka. Początek nabożeństwa o godzinie 16. Następnie złożenie kwiatów przed ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim. O godzinie 17:30 przed pomnikiem Armii Krajowej wciągnięcie flagi na maszt, modlitwa, apel pamięci, salwa honorowa, przemowy .

- To, jak ważny jest ten dzień, docenia prezydent Polski Andrzej Duda przyznając patronat narodowy w roku 100-lecia odzyskania niepodległości. Mam nadzieję, że to zachęci mieszkańców, byśmy wspólnie tego dnia oddali cześć bohaterom - mówi Agata Wojtyszek.

Obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych towarzyszy szereg inicjatyw. To między innymi koncerty, projekcje filmów czy bieg „Tropem Wilczym” zaplanowany na 4 marca. Będzie także zbiórka krwi - 2 marca w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.

- W czasie pokoju należy nieść pomoc innym na przykład poprzez oddanie krwi poszkodowanym. To wyraz oddania czci tym, którzy przelewali krew i oddawali życie za naszą niepodległość - podkreśla Agata Wojtyszek.

- Cieszę się, że Kielce i region pamiętają o żołnierzach wyklętych, którzy zostali pochowani w bezimiennych mogiłach, aby zniszczyć pamięć o nich. Ta pamięć jednak trwa i kształtuje naszą polską tożsamość. Chcę zaprosić na te obchody przede wszystkim młodych ludzi - mówi świętokrzyska poseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Krupka.

- To nasz obowiązek oddania hołdu tym, którzy nie zgodzili się, byśmy byli państwem pod zarządem Sowietów. W Kielcach są dwa miejsca dotyczące żołnierzy wyklętych: Wzgórze Zamkowe, gdzie wielu prawdziwych patriotów umęczono, jak i cmentarz na Piaskach, gdyż tam chowano zamordowanych - mówi prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018 w Świętokrzyskiem. Zobacz najlepsze zdjęcia naszych fotoreporterów



QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny, wybierz miss studniówki

Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI: Zmasakrowali go maczetą, teraz za to zapłacą

(Źródło: vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie