Wójt Tadeusz Sułek –wzór gospodarza

Materiał informacyjny Powiatu Pińczowskiego
Gospodarze na placu budowy; w środku wójt Gminy Złota Tadeusz Sułek, po prawej starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski, po lewej wicestarosta Ryszard Barna. W tle maszyna do asfaltowania nawierzchni i pracownicy firmy budowlanej.
Gospodarze na placu budowy; w środku wójt Gminy Złota Tadeusz Sułek, po prawej starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski, po lewej wicestarosta Ryszard Barna. W tle maszyna do asfaltowania nawierzchni i pracownicy firmy budowlanej.
„Nie dzieli dróg na gminne i powiatowe. Jednakowo dba o wszystkie” –mówi wicestarosta pińczowski Ryszard Barna. Wójt Gminy Złota Tadeusz Sułek piastuje swój urząd od kilkudziesięciu lat.

Przez cały ten czas pokazuje, że cała gmina jest wspólnym dobrem wszystkich mieszkańców. Chętnie i często wspiera Powiat Pińczowski w inwestycjach i drogowych zadaniach bieżących które służyć będą lokalnej społeczności nie tylko z Gminy Złota, a w tej dziedzinie sporo ostatnio się dzieje. Aktualnie trwa budowa ponad 2,5 kilometrowej drogi z Chrobrza do Woli Chroberskiej. Zadanie kosztuje 1,3 miliona złotych, 60% środków pochodzi z rządowych dotacji, resztę - po 20% -dopłaci Powiat Pińczów i Gmina Złota. Ponadto, zakończono właśnie budowę prawie 300-metrowego chodnika w miejscowości Niegosławice.

Roboty kosztowały 320 tysięcy złotych. „Mamy już także plany na przyszłość. Otrzymaliśmy promesę na budowę drogi z Woli Chroberskiej do sołectwa Korce, która opiewa na ponad 530 tysięcy złotych. Za te środki powstanie 700 m nowej nawierzchni. Z kolei na liście rezerwowej znalazła się droga Miernów –Probołowice (850 mb, za 1,2 miliona złotych). „Liczę na to, że się uda. Stan dróg przebiegających przez teren naszej gminy zawsze leżał mi mocno na sercu” –podkreśla Tadeusz Sułek, wójt Gminy Złota.

Gospodarze na placu budowy; w środku wójt Gminy Złota Tadeusz Sułek, po prawej starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski, po lewej wicestarosta Ryszard
Gospodarze na placu budowy; w środku wójt Gminy Złota Tadeusz Sułek, po prawej starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski, po lewej wicestarosta Ryszard Barna. W tle maszyna do asfaltowania nawierzchni i pracownicy firmy budowlanej.

Podróże kształcą

Radna Hanna Mitka –Marszalik jest tego najlepszym przykładem. Absolwentka Uniwersytetu Nafty i Gazu w rumuńskim Ploeszti, mieszkała za granicą już od czasów studenckich. Zdobyła znakomite wykształcenie i wróciła do Pińczowa, jako bardzo dobra chemiczka. Kierowała Szkołą Podstawową w Kozubowie, a potem była wicedyrektorką Gimnazjum nr 2 w Pińczowie i właśnie w tym czasie zaczęła promować zagraniczne wyjazdy i wymiany uczniowskie. Dzieci nie tylko jeździły na liczne wycieczki, ale także mieszkały u zagranicznych rodzin, co bardzo dobrze wypływało na ich rozwój osobisty i kształcenie umiejętności językowych. Po latach mówią, że to był jeden z najlepszych okresów w ich życiu. Dziś tradycję zagranicznych wyjazdów i wymian znakomicie kontynuuje pińczowskie Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja. Nie dalej, jak kilka dni temu, w Pińczowie gościła liczna grupa młodzieży z miasteczka Pönitz, w północnych Niemczech. Uczniowie spędzili w Pińczowie kilka ciekawych dni, pod opieką koleżanek i kolegów z pińczowskiego Kołłątaja. Wizyta odbyła się w ramach współpracy międzyszkolnej, koordynowanej przez Martę Piątek, nauczycielkę języka niemieckiego w pińczowskim LO. Gospodarze przygotowali na czas wizyty sporo atrakcji. Specjalnie na przyjazd niemieckiej grupy zaplanowano imprezy sportowe, zajęcia edukacyjne, wycieczki po okolicy, a także wyjazd do Krakowa i Muzeum Auschwitz. W ten sposób zainicjowano wspólny projekt, dotyczący nierzadko trudnych i bolesnych relacji polsko –niemieckich na przestrzeni dziejów.

Warto dodać, że zagraniczne wyjazdy realizuje także Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Pińczowie. Uczniowie co roku uczestniczą w praktycznej nauce zawodu na terenie Anglii, Hiszpanii i Włoch.

„Cieszę się, że nauczyciele dostrzegają ogromne korzyści ze współpracy z zagranicznymi szkołami. Uczniowie z pewnością to docenią” –mówi radna Hanna Mitka –Marszalik, przewodnicząca Komisji Oświaty w pińczowskiej Radzie Powiatu.

Archiwalne zdjęcie z rumuńskiej miejscowości Brasov, słynącej z legendarnego zamku Draculi. Na zdjęciu Hanna Mitka –Marszalik (druga z prawej) i grupa
Archiwalne zdjęcie z rumuńskiej miejscowości Brasov, słynącej z legendarnego zamku Draculi. Na zdjęciu Hanna Mitka –Marszalik (druga z prawej) i grupa młodzieży szkolnej.
Młodzi Niemcy z Pönitz,  podczas niedawnych zajęć w pińczowskim  liceum
Młodzi Niemcy z Pönitz, podczas niedawnych zajęć w pińczowskim liceum

Poseł Czesław Siekierski odwiedził Powiat Pińczowski

Dr nauk ekonomicznych, wiceminister rolnictwa, poseł na Sejm RP III, IV i IX kadencji, poseł do Parlamentu Europejskiego V, VI, VII i VII kadencji, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi – tak w wielkim skrócie można scharakteryzować posła Czesława Siekierskiego. Bogaty dorobek naukowy i polityczny oraz mocno zakorzenione tradycje i wartości ludowe, dają politykowi mocny mandat do upominania się o polską, a w szczególności świętokrzyską i ponidziańską wieś. Czesław Siekierski często odwiedza gospodarzy Powiatu Pińczowskiego, by zapoznać się z aktualną sytuacją regionu, poznać problemy mieszkańców i pomóc w ich rozwiązaniu. Niedawno również gościł w gabinecie starosty pińczowskiego Zbigniewa Kierkowskiego. Rozmowa dotyczyła głównie rolnictwa i sytuacji polskiej wsi, a uczestniczył w niej także wicestarosta Ryszard Barna.

Poseł Czesław Siekierski (w środku) lubi odwiedzać Powiat Pińczowski
Poseł Czesław Siekierski (w środku) lubi odwiedzać Powiat Pińczowski
Wójt Tadeusz Sułek –wzór gospodarza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie