MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wprowadzenie relikwii świętej Kingi do kościoła w Kijach. Uroczysta msza święta, mnóstwo wiernych

Michał Kolera
Michał Kolera
Wprowadzenie relikwi świętej Kingi do kościoła świętych apostołów Piotra i Pawła w Kijach. Więcej na kolejnych zdjęciach
Wprowadzenie relikwi świętej Kingi do kościoła świętych apostołów Piotra i Pawła w Kijach. Więcej na kolejnych zdjęciach archiwum parafii
W niedzielę, 9 czerwca, w kościele parafialnym świętych apostołów Piotra i Pawła w Kijach miało miejsce uroczyste wprowadzenie relikwii świętej Kingi. W ceremonii uczestniczyło wielu mieszkańców miejscowości.

Kościół w Kijach otrzymał relikwie w kwietniu 2024 z klasztoru sióstr klarysek w Starym Sączu. Odbyło się to za aprobatą biskupa kieleckiego. Są to relikwie pierwszego stopnia - fragment kości świętej Kingi. W niedzielę zostały umieszczone w relikwiarzu z krzyżem papieskim Jana Pawła II.

Relikwie świętej Kingi w Kijach

Dlaczego akurat święta Kinga?

- Nasz proboszcz, ksiądz kanonik Leszek Kowalczyk pochodzi z Sądecczyzny. Kult świętej Kingi jest mu bardzo bliski. Ponadto święta Kinga jest patronką naszych czasów - trudnych, w których można się zwracać do niej o pomoc i wstawiennictwo - mówi ksiądz Dominik Majewski, wikary parafii świętych apostołów Piotra i Pawła w Kijach.

Wprowadzenia relikwii dokonał ojciec opat Rafał Ściborowski z Archiopactwa Cysterskiego w Jędrzejowie. Relikwie do świątyni wniósł ksiądz proboszcz Leszek Kowalczyk. Na koniec mszy świętej została odmówiona litania do świętej Kingi. Po jej zakończeniu wszyscy wierni mogli ucałować relikwie.

Kult świętej Kingi w Kijach

Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele ochotniczych straży Pożarnych, panie z kół gospodyń wiejskich, harcerze, którymi opiekuje się miejscowa katechetka, Wiesława Zając. Byli też rycerze z Zakonu Rycerzy Świętego Jana Pawła II Wielkiego, którzy posługują w parafii. Artystyczną oprawę zapewniła schola parafialna. Przyszli też ministranci seniorzy, którzy służyli kiedyś w Kijach.

W parafii świętych Piotra i Pawła w Kijach kult świętej Kingi już trwa.

- Wprowadziliśmy nabożeństwa do świętej Kingi, w trakcie którego odmawiana jest litania do świętej, zanoszone są prośby, które przedstawiają wierni. Takie nabożeństwo odbywa się raz w miesiącu - mówi ksiądz Dominik Majewski.

Święta Kinga

Urodzona 5 marca 1234 w Ostrzyhomiu na Węgrzech, zmarła 24 lipca 1292 roku w Starym Sączu. Trzecia z kolei córka Beli IV, króla węgierskiego z dynastii Arpadów. Żona polskiego władcy Bolesława V Wstydliwego, księżna krakowska i sandomierska, następnie zakonnica w Zakonie Świętej Klary. Święta Kościoła katolickiego. Kanonizacji Kingi dokonał święty Jan Paweł II w Starym Sączu dnia 16 czerwca 1999 roku, podczas swojej przedostatniej pielgrzymki do Polski. Święta Kinga jest patronką patronka Polski i Litwy, górników w kopalniach soli i samorządowców.

Zobacz galerię zdjęć z wprowadzenia relikwii świętej Kingi do kościoła w Kijach

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie