Wreszcie zwycięstwo. Koszykarze UMKS Kielce pokonali Wikanę Start Lublin 89:87 (zdjęcia)

Kamil Markiewicz
W kieleckiej drużynie najskuteczniejszy był Hubert Makuch (z piłką), który zdobył 20 punktów. Fot. Sławomir Stachura
Pierwszoligowi koszykarze UMKS Kielce w meczu 27 kolejki pokonali w środę we własnej hali Wikanę Start Lublin 89:87. Wcześniej kielecki zespół zwycięstwo odniósł w dziewiętnastej kolejce, pokonując AZS Politechnikę Big-Plus Poznań 82:76. Środowa porażka była dopiero trzecią w tym sezonie zespołu z Lublina.

Rafał Gil, trener UMKS Kielce:

- Od początku graliśmy bardzo skoncentrowani i realizowaliśmy założenia. W końcówce Łukasz Fąfara zagrał niczym Michael Jordan, który kiedyś wystąpił w jedynym spotkaniu, tak przeziębiony, że ledwo trzymał się na nogach, a i tak rzucił 46 punktów. Dziś Łukasz, też był przeziębiony, nie zdobył aż tyle punktów, ale wykorzystał ostatnią akcję dającą nam zwycięstwo.

UMKS Kielce - Wikana Start Lublin 89:87 (28:19, 29:27, 19:24, 13:17)
UMKS:
Bacik, Makuch 20, Osiakowski, Fąfara 17, Tokarski 15, Król 9, Miernik 3, Lewandowski 5, Wróbel 11, Busz 5, Kamecki.

Od początku spotkania, to kielecki zespół był stroną dominującą. Potwierdziło to wysokie zwycięstwo w pierwszej kwarcie, którą UMKS wygrał różnicą dziewięciu punktów (28:19). W drugiej kwarcie kielecki zespół także zaprezentował się z dobrej strony wygrywając 29:27. W pierwszej połowie podopieczni trenera Rafała Gila zdobyli w sumie 57 punktów, co jest najlepszym wynikiem w tym sezonie.

W TRZECIEJ BYŁO GORZEJ

W trzeciej kwarcie kieleccy zawodnicy grali już jednak nieskutecznie, co wykorzystali gracze z Lublina. Goście wygrali tą partię 24:19 i zmniejszyli stratę do gospodarzy.

FĄFARA DAŁ ZWYCIĘSTWO

Najwięcej emocji przyniosła ostatnia kwarta. Błędy w grze kielczan spowodowały, że goście najpierw zdołali wyrównać, a następnie objąć prowadzenie. Na trzy sekundy przed końcem spotkania zespół z Lublina prowadził 87:86. Wtedy sprawy w swoje ręce postanowił wziąć kapitan UMKS Łukasz Fąfara, który w tym spotkaniu grał mimo przeziębienia. W ostatniej akcji meczu postanowił on oddać rzut z 9 metrów, który okazał się celny i dał kieleckiemu zespołowi zwycięstwo. Radość w szeregach gospodarzy była ogromna, bo na zwycięstwo w pierwszej lidze czekali od wielu tygodni.