Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wróciła sprawa inwestycji firmy Hartwig we Włoszczowie. Specjalna komisja już działa

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Posiedzenie Komisji doraźnej do spraw kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej gminy. Więcej na następnych zdjęciach >>>
Posiedzenie Komisji doraźnej do spraw kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej gminy. Więcej na następnych zdjęciach >>>UG Włoszczowa
Posiedzenie Komisji doraźnej do spraw ładu przestrzennego w gminie Włoszczowa odbyło się w czwartek, 8 lutego. Wiceprzewodniczącym Komisji został radny Dariusz Gieroń. Sprawa ma związek z ponownym wnioskiem firmy Hartwig dotyczącym inwestycji we Włoszczowie.

Jak już informowaliśmy, firma Hartwig, związana Farmutilem, po raz kolejny - 5 lutego 2024 roku - zwróciła się do włoszczowskiego samorządu (najpierw omyłkowo do powiatu) z prośbą o wydanie warunków zabudowy dla inwestycji przy ulicy Przedborskiej we Włoszczowie, gdzie od lat 70. XX wieku działa punkt pozyskiwania i przeładunku surowców utylizacyjnych. Tym razem inwestor nie mówi "zakładzie produkcji wysokogatunkowych protein", a planuje rozbudować obecny punkt i stworzyć między innymi chłodnie do przeładunku i magazynowania, myjnie, budowę zbiorników bezodpływowych oraz zadaszyć rampę dla tirów.

Sprawa wciąż budzi emocje i obawy, czy w przyszłości nie będzie tu spalarni padliny, której nikt we Włoszczowie nie chce. Zdumienie takim ruchem było niemałe, bo zaledwie 17 stycznia 2024 roku firma Hartwig ostatecznie wycofała swój wniosek o ustalenie warunków zabudowy dla przedsięwzięcia przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Kielcach, które od października 2023 roku zajmowało się sprawą. Toczyła się dwutorowo, też pod presją protestujących mieszkańców Włoszczowy. 9 listopada 2023 roku burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek odmówił temu inwestorowi ustalenia warunków zabudowy i uchylił jednocześnie swoją wcześniejszą decyzję z marca ubiegłego roku. Dwie wspomniane decyzje burmistrza Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Kielcach uchyliło w całości decyzją z dnia 22 stycznia, a sprawę ostatecznie umorzyło z powodu wycofania się przez firmę Hartwig z planowanej inwestycji.

Punkt zbiórki padliny, gdzie miał powstać duży zakład utylizacji, kontrolowało również kilka instytucji, które wykryły szereg nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Nałożono kary na firmę.

W listopadzie 2023 roku Rada Miejska we Włoszczowie podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego miasta Włoszczowy, w rejonie ulicy Przedborskiej. Ma on być zabezpieczeniem przed zakusami inwestora, by powstała spalarnia padliny.

Zanim gmina podjęła uchwałę o przystąpieniu do opracowywania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, na sesji Rady Miejskiej 26 października 2023 roku powołano Komisję doraźną do spraw kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej gminy. Ma nadzorować prace nad sporządzeniem ogólnego planu. Radni zdecydowali, że do tej komisji wejdą: Jerzy Wiśniewski – inicjator jej powstania, który został jednocześnie jej przewodniczącym, Grzegorz Dudkiewicz, Dariusz Gieroń, Robert Suliga, Michał Szafrański, Piotr Turczyński i Zbigniew Woldański. W czwartek, 8 lutego odbyło się pierwsze posiedzenie komisji, która wybrała wiceprzewodniczącego oraz nakreśliła plan pracy.

Wiceprzewodniczącym komisji został radny Dariusz Gieroń. W obradach komisji uczestniczyli urzędnicy magistratu i przedstawiciele mieszkańców.

Zobaczcie zdjęcia ze spotkania komisji we Włoszczowie

Obszar objęty planem miejscowym obejmuje teren istniejącego już punktu pozyskiwania i przeładunku surowców utylizacyjnych firmy Hartwig. W styczniu 2024 roku włoszczowski samorząd podpisał umowę z urbanistą i plan jest obecnie opracowywany. Przepisy pozwalają nam na to, by zawiesić wnioskowane przez inwestora postępowanie na 18 miesięcy, jeżeli plan zagospodarowania przestrzennego jest w trakcie opracowywania. Dokument tego typu, jak Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego nie ma prawnie ustalonego terminu ważności. Miejscowy plan nie działa wstecz.

Zgodnie z przepisami uchwalonymi w 2023 roku, samorządy mają niecałe dwa lata na uchwalenie planów zagospodarowania przestrzennego. Wiadomo już, że wiele z nich nie zdąży tego zrobić w tym czasie. W praktyce to oznacza, że realizacja wielu inwestycji, w tym tych, które będą realizowane z pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, stoi pod znakiem zapytania.

Przypomnijmy, w lipcu ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym. Jest ona zarazem jednym z kamieni milowych w Krajowym Planie Odbudowy. Dokument zobowiązuje samorządy do sporządzania planów ogólnych dla każdej działki na terenie gminy, niezależnie od istniejących już planów miejscowych. Zgodnie z nowymi założeniami, każda gmina w Polsce będzie musiała mieć plan ogólny dla całego swojego obszaru. Samorządy mają czas na ich przygotowanie do 1 stycznia 2026 roku.

Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora biura w Związku Powiatów Polskich uważa, że nic nie jest jeszcze przesądzone. Wiele się wyjaśni w połowie lutego, po spotkaniu komitetu monitorującego w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Być może dojdzie do wydłużenia czasu dla samorządów, w kwestii przygotowywania nowych planów ogólnych i zagwarantowanie im pełnego zwrotu kosztów.

Zobaczcie zdjęcia ze spotkania komisji we Włoszczowie

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie