Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspólnie ujarzmią rzekę Modłę

SLA
Gminy Ostrowiec Świętokrzyski i Bodzechów, Urząd Marszałkowski oraz Świętokrzyski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Kielcach zawarły porozumienie na zabezpieczenie przed zalewaniem przez rzekę Modłę, poprzez budowę czterech suchych polderów zalewowych.

Dwa powstaną na rzece Modle, kolejne na jej dopływach od strony Szwarszowic i Mychowa.

Małe, ale groźne rzeczki
W poniedziałek w Urzędzie Miasta w Ostrowcu podpisano umowy w tej sprawie. W spotkaniu wzięli udział członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Szczepanik, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Anna Koziełło, prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński oraz zastępca wójta Bodzechowa Roman Kaczmarski.
- To porozumienie ma wyjątkowe znaczenie dla mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego oraz gminy Bodzechów. Wszyscy mamy w pamięci kataklizmy powodziowe, które dotknęły nas w 1996, 2001, 2006 i 2007 roku. Mieliśmy wtedy duże problemy z rzekami przepływającymi przez Ostrowiec i dopływami rzeki Kamiennej. Już kilka lat temu postanowiliśmy się zabezpieczyć na przyszłość – mówi prezydent Jarosław Górczyński.

Cztery poldery
Przedsięwzięcie obejmie budowę systemu czterech suchych zbiorników przeciwpowodziowych o powierzchni 4,9 hektara, 0,8 hektara, 5,6 hektara i 4,9 hektara z przegrodami piętrzącymi, regulację rzeki Modły na długości 205 metrów, regulację dopływu spod Mychowa na długości 84 metrów, przebudowę i remonty przepustów na rzece oraz częściowe podwyższenie lewego wału przeciwpowodziowego. Zadaniem suchych zbiorników wodnych będzie przejęcie w całości i zretencjonowanie odpływów wywołanych nawałnicami.
- Żeby obrazowo wytłumaczyć jak będą wyglądać nowe poldery to proszę sobie wyobrazić, że ich wysokość będzie średnio trzykrotnie wyższa od wałów Kamiennej. Takie zabezpieczenie oprze się nawet tak zwanym „stuletnim” opadom – wyjaśniał Paweł Taborski, zastępca dyrektora do spraw technicznych Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.
- Zostanie również wykorzystany istniejący zbiornik w Częstocicach - dodaje prezydent Ostrowca. - Obecny staw stanowić będzie polder zalewowy służący w razie zagrożenia do redukcji fali powodziowej. Moim głównym celem, jako prezydenta miasta, jest zabezpieczenie mieszkańców przed potencjalnymi zagrożeniami.

Unijne dofinansowanie
Na projekt związany z przeciwdziałaniem skutkom klęsk żywiołowych, Zarząd Województwa otrzymał z Regionalnego Programu Operacyjnego dofinansowanie w wysokości 15 milionów 750 tysięcy złotych.
Została już zatwierdzona dokumentacja projektowa, na którą gminy Ostrowiec Świętokrzyski i Bodzechów przekazały 174 tysiące złotych.
Prace przy budowie suchych zbiorników będą realizowane w latach 2018 – 2019 i muszą być zakończone do 2020 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie