MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkie poruszają wyobraźnię. Zobacz Groby Pańskie ze świątyń w powiecie skarżyskim (zdjęcia)

Mateusz Bolechowski [email protected]
Budowanie Grobów Pańskich przed Wielką Nocą to długa tradycja w Kościele, podobnie, jak bożonarodzeniowych szopek. Różnica jest taka, że w okresie Triduum Paschalnego do grobów przenoszony jest Najświętszy Sakrament, który dla katolików jest ciałem Jezusa.
Groby Pańskie ze świątyń w powiecie skarżyskimW kościele przy klasztorku Ojców Franciszkanów jak zawsze była honorowa warta ministrantów.

Groby Pańskie ze świątyń w powiecie skarżyskim

Więc to nie tylko symbol grobowca, w którym Józef z Arymatei pochował ciało Chrystusa - przez pewien czas pełni rolę tabernakulum. Dlatego przy Grobach Pańskich wierni modlili się do mszy rezurekcyjnej.

Honorowe czuwanie

Również tradycyjnie, od Wielkiego Piątku począwszy, aż do niedzieli rano, przy grobach pełniono honorowe warty. Nierzadko w przebraniach stylizowanych na rzymskich legionistów, z pikami lub halabardami. Modlitewne dyżury pełnili ministranci i członkowie religijnych grup i stowarzyszeń. W Suchedniowie i Skarżysku czuwali także panowie z bractwa Rycerzy Kolumba.

Co ciekawe, w sobotę rozdawali przychodzącym święcić potrawy jajka. Wśród wartowników nie mogło zabraknąć harcerzy, Strzelców i druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych. Czuwali również w nocy. To nawiązanie do straży, które na prośbę żydowskich kapłanów Piłat polecił ustawić przy wejściu do grobowca Zbawiciela.

Najpierw ciemnica

Oprócz grobów w naszych kościołach były i ciemnice - miejsca symbolizujące uwięzienie Jezusa przed piątkowym procesem. Szczególnie piękne były te w Suchedniowie, gdzie za kratami znalazła się kopia obrazu ubiczowanego Jezusa, namalowanego przez świętego Brata Alberta Chmielowskiego, oraz w kościele pod wezwaniem Świętego Józefa Oblubieńca w skarżyskiej dzielnicy Zachodnie, którą nastrojowo oświetlono.

Bez polityki

W przeszłości zdarzało się, że Groby Boże nawiązywały do aktualnych wydarzeń. Kilka lat temu tak było w kościele pod wezwaniem Świętego Brata Alberta w Skarżysku, gdzie ustawiono makietę samolotu rozbitego pod Smoleńskiem.

Tym razem budowniczy skupili się na religijnym aspekcie. W "Albercie" figura Jezusa leżała pod dużym, szarym krzyżem, grób ozdobiony był jedynie kwiatami i napisem - Jego śmierć - nasze życie.

Miłość nie umiera

W Suchedniowie skromny grób opatrzono cytatem z poezji księdza Jana Twardowskiego "Miłość na śmierć nie umiera". U Ojców Franciszkanów stworzono panoramę palestyńskiego krajobrazu. Podobnie było w ostrobramskiej bazylice mniejszej, gdzie odtworzono go bardzo realistycznie.

Nie brakowało symboliki. W kościele na Zachodnim Najświętszy Sakrament ustawiono jakby w otwartym oknie, obok umieszczono wizerunki świętych, wśród których poczesne miejsce zajmował Polak - papież Jan Paweł II.

Na tym stoi świat

Wszytkie groby, jakie odwiedziliśmy, poruszają wyobraźnię, zostały misternie wykonane. Wyjątkowo piękny można zobaczyć w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku-Kamiennej. W stonowanych barwach, z mnóśtwem białych kwiatów i paproci. Najświętszy Sakrament ustawiono na globusie - to znak, że Jezus dzięki śmierci i zmartwychwstaniu zapanował nad światem, którego - jak głosi napis - jest Zbawicielem. aą

SPRAWDŹ najświeższewiadomości z powiatu SKARŻYSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie