MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybieramy najskuteczniejszych radnych Pawłowa. Sprawdź wyniki

Monika Nosowicz-Kaczorowska [email protected]
Bardzo spokojnie, bez niespodzianek rozpoczęła się kadencja 2010 - 2014 w pawłowskiej radzie. Wójtem gminy ponownie został Ignacy Gierada, samorządowiec z naprawdę imponującym stażem i osiągnięciami.

Na fotelu wójta zasiadł już po raz piąty i od razu powiedział, że więcej kandydować na to najważniejsze stanowisko w gminie nie zamierza. Teraz, na półmetku kadencji nadal podkreśla, że to jego ostatnia kadencja. Niewiele też zmieniło się w samej radzie. Pojawiło się wprawdzie sześcioro nowych radnych, ale aż czwórka z nich to osoby, dla których praca w samorządzie nie była nowością. Radnymi zostali sołtysi, którzy od lat uczestniczyli w posiedzeniach Rady Gminy i znali zagadnienia samorządowe. Z funkcji sołtysa na radnego awansowali Krystyna Kozieł, Józefa Kępa i Krzysztof Jasztal i Andrzej Wojton. Tylko dwóch radnych Józef Milanowski, radny Tarczka i Grabkowa oraz Mieczysław Saramak, radny Rzeipina II nie mieli wcześniej do czynienia z pracą w samorządzie, ale odnaleźli się w nowej roli bardzo szybko. Przewodniczącą Rady po raz kolejny - tu znów bez niespodzianek - została Genowefa Dyk. Jej zastępcami zostali Karol Zuba i Zdzisław Zapała.

W 2012 roku sytuacja w radzie Gminy się zmieniła. W marcu zmarł radny Rzepina I i Radkowic Andrzej Wojton. Przez kilka miesięcy rada pracowała w niepełnym składzie. 1 lipca odbyły się wybory uzupełniające. Radnym został Henryk Więcław, były radny, który zdecydowanie pokonał trzech kontrkandydatów.

W 2012 roku stanowisko przewodniczącej Rady Gminy straciła Genowefa Dyk, która pełniła tę funkcję od dziesięciu lat. W marcu doszło do pierwszej, nieudanej próby jej odwołania. Pod wnioskiem w sprawie jej odwołania podpisało się aż dwunastu radnych. Argument? Źle układająca się współpraca. W tajnym głosowaniu okazało się, że w głębi duszy nie wszyscy wnioskodawcy źle oceniali przewodniczącą. Za jej odwołaniem głosowało siedem osób, przeciwnych było sześć, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Genowefa Dyk na pół roku ocaliła stanowisko, bo do jej odwołania potrzebne było osiem głosów. W październiku jednak stanowisko straciła. Tym razem wniosek o odwołanie przewodniczącej podpisało sześciu radnych. Powód? Taki sam jak w marcu - zła współpraca. W tajnym głosowaniu za odwołaniem Genowefy Dyk było tym razem dwanaścioro radnych. Obecnie radzie tymczasowo szefuje jeden z wiceprzewodniczących Karol Zuba. To on ma zwołać sesję, na której będzie wybrany nowy przewodniczący.

Sesje Rady Gminy trwają bardzo krótko, nierzadko kończą się przed upływem godziny. Radni nie dyskutują nad projektami uchwał, bo to zostało zrobione podczas posiedzeń komisji. Najczęściej ustanawianie lokalnego prawa odbywało się bez żadnych pytań. Dyskusje zdarzały się tylko przy niektórych "gorących" tematach, takich jak zmiana sieci szkolnej w gminie czy sprzedaż gminnych mieszkań. Czy była to zasługa Genowefy Dyk jako przewodniczącej, czy taka jest już specyfika Rady Gminy przekonamy się niebawem, kiedy obowiązek prowadzenie obrad przejmie osoba bez doświadczenia jako przewodniczący.

Opozycja niezbyt rzuca się w oczy. Podczas obrad nie ma złośliwych ataków i osobistych wycieczek, czasami bywa za to... nudno. Aktywnych radnych, którzy mają własne przemyślenia dotyczące różnorodnej tematyki jest niewielu. Jest grupa radnych, którzy podczas obrad zabierają głos bardzo rzadko albo wcale. Nie ma natomiast problemu z frekwencją zarówno na komisjach rady jak i podczas comiesięcznych obrad. Wśród zgłaszanych interpelacji przeważają prośby o naprawę dróg, dowieszenie lamp oświetleniowych, oczyszczenie rowów melioracyjnych, ustawienie znaków drogowych i tablic, czyli inwestycje drobne, ale potrzebne mieszkańcom.

Czy na półmetku kadencji mieszkańcy gminy Pawłów są zadowoleni ze swojego wyboru? Ostateczną ocenę mieszkańcy wystawią radnym podczas kolejnych wyborów, już za dwa lata. Tymczasem zapraszamy do dyskusji na naszym forum i do głosowania.

Od dziś do 13 listopada do godziny 24 można wybierać najbardziej skutecznego radnego Pawłowa.
Głosujemy w sondzie internetowej na WWW.ECHODNIA.EU/STARACHOWICE oraz poprzez SMS. Je-śli chcesz zagłosować przez SMS na najskuteczniejszego rad-nego Pawłowa wyślij SMS pod numer 71466 o treści SSTA.imię i nazwisko radnego. Na przykład SSTA.Jan Kowalski. Cena SMS 1,23 z VAT. Głosy w sondzie internetowej oraz SMS liczą się po połowie

Przypominamy skład Rada Gminy w Pawłowie: Genowefa Dyk, Mirosław Głowacki, Józefa Kępa, Tadeusz Latała, Krzysztof Jasztal, Jerzy Jeżewski, Józef Milanowski, Krystyna Kozieł, Czesław Rybka, Mieczysław Saramak, Krzysztof Sławek, Marian Słowiński, Henryk Więcław, Zdzisław Zapała, Karol Zuba.
Trwa akcja "Mała Ojczyzna - duża sprawa". Rozliczamy naszych prezydentów burmistrzów i wójtów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie