Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020. Jakie będą w powiecie opatowskim? Czy w ogóle się odbędą?

mko
Od wielu dni trwa w Polsce dyskusja nad tym, czy, wobec pandemii koronawirusa powinniśmy przeprowadzić wybory prezydenckie, zaplanowane na niedzielę, 10 maja. Jak w obliczu zagrożenia wyobrażają sobie elekcję samorządowcy i pracownicy urzędów z powiatu opatowskiego?

Za organizację wyborów prezydenckich w Polsce od strony organizacyjnej odpowiedzialne są poszczególne gminy. W samorządach nikt jednak nie wie, czy faktycznie mają one jakiekolwiek szanse na odbycie się.

- Jest to szczególna sytuacja. Z dnia na dzień wszystko się zmienia. Ciągle przychodzą nowe dyrektywy. Trudno nawet mówić o wyborach, angażowaniu ludzi. Ja o tym w tej chwili nie myślę, bo przecież wszystko zmienia się z dnia na dzień z powodu tej epidemii - mówi Marian Partyka, wójt Baćkowic.

- Nie wiem, czy w ogóle będą zapełnione komisje. Według mnie, to jest drugorzędna rzecz przeprowadzać w tej chwili wybory. Przedłużenie kadencji prezydenckiej o jakiś okres czasu w drodze wyjątku jest chyba najrozsądniejszym wyjściem. Najważniejsze jest teraz zdrowie ludzi, a nie organizacja wyborów - mówi Marek Staniek, wójt Iwanisk.

- Niemniej jednak musimy działać zgodnie z literą prawa. Staramy się przyglądać sytuacji. Trudno powiedzieć, jak zorganizować to logistycznie - dodaje wójt Marek Staniek.

- Na razie nie mam w ogóle czasu się tym zająć. Ja jestem technicznie przygotowany do wyborów. Mam pomieszczenie, gdzie mogę przeprowadzać szkolenia. Kto jednak zagwarantuje, jaka będzie sytuacja wokół epidemii za tydzień, dwa? Jest to podobnie do prognozowania pogody. Na razie nie ma w Polsce tak tragicznej sytuacji, jak we Włoszech, czy Hiszpanii. Wiadomo na pewno jedno - z danych wynika, że chiński model odizolowania wszystkich się sprawdził - mówi Andrzej Grządziel.

- Trzeba zrozumieć rząd, bo znajduje się w trudnej sytuacji. Jeśli nie zrobi wyborów , będzie krytykowany za łamanie demokracji, chęć zawładnięcia państwem przez wprowadzenie stanu wyjątkowego. Jeśli zorganizuje wybory, posądzą rząd o zbytnie ryzykanctwo. To naprawdę ciężka decyzja - dodaje Andrzej Grządziel, wójt gminy Lipnik.

- Czekamy na zgłoszenia członków komisji - mówi nam jedna z pracownic Urzędu Gminy i Miasta Opatów. - Mamy 13 obwodowych komisji wyborczych. W komisjach miejskich jest maksimum po dziewięciu członków, w wiejskich po siedmiu, w obwodach odrębnych po pięciu. W tej chwili mam zgłoszenie od jednego komitetu do siedmiu komisji. Czas na to mamy do 10 kwietnia - dodają.

Przy wyborach jest jeszcze o wiele więcej pracy.

- Trzeba wywiesić obwieszczenia. Komisje należy zaopatrzyć w odpowiednie materiały, zrobić zakupy, przygotować lokale. Na razie pracujemy w trybie on-line - stwierdzają pracownicy.

Zobacz także:Koronawirus w Świętokrzyskiem? [RAPORT NA BIEŻĄCO]

Polecamy: Epidemia koronawirusa - raport minuta po minucie najnowszych informacji dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Jakie są objawy i jak się chronić? Zobaczcie

Zobacz też, jak prawidłowo myć ręce:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie