Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Kandydaci na wójta gminy Gowarczów prezentują swoje wyborcze programy. Zobacz co chcą zrobić?

Bartłomiej Bitner
Aż sześciu kandydatów będzie ubiegać się o funkcję wójta gminy Gowarczów w nadchodzących wyborach samorządowych. Prezentujemy sylwetki pretendentów oraz ich programy wyborcze dla gmin.

Sławomir Cichy

Wybory samorządowe 2018. Kandydaci na wójta gminy Gowarczów prezentują swoje wyborcze programy. Zobacz co chcą zrobić?

Ma 54 lata. Żona Elżbieta, dorośli synowie Łukasz i Adrian. Mieszka w Miłakowie. Z wykształcenia technik elektryk i pedagog. Pracuje jako starszy dyżurny ruchu w Polskich Kolejach Państwowych w Skarżysku-Kamiennej, wcześniej – w 2015 roku – był wicewójtem Gowarczowa. Jest członkiem Porozumienia Jarosława Gowina, ale startuje z własnego komitetu, bez poparcia tej partii. Dał się Poznań jako aktywny członek Związku Harcerstwa Polskiego, był komendantem Hufca ZHP w Końskich. Jego hobby to pszczelarstwo, harcerstwo i narciarstwo.

- Na pewno będę działał w kierunku poprawy infrastruktury drogowej. Jest kilka odcinków, które wymagają modernizacji w najbliższym czasie – nie tylko dróg gminnych, ale powiatowych i wojewódzkich. Ważną rzeczą będzie ściąganie pieniędzy z Unii Europejskiej. Obserwuję to, co dzieje się w gminie i widzę, że unijne pieniądze nie płyną do niej strumieniem. Zamierzam to zmienić, bo przecież unijna kasa to możliwości wykonania wielu inwestycji. Jedną z takich, które chcę przeprowadzić, jest uruchomienie Gminnego Ośrodka Zdrowia w Gowarczowie. Niedawno powstała jego siedziba, ale jest praktycznie pusta, bo nie przyjmuje tam zbyt wielu lekarzy. Chcę więc doposażyć obiekt i sprawić, by było więcej specjalistów. Jednym z moich celów jest także usprawnienie komunikacji. Będę rozmawiał z przewoźnikami, by zwiększyć liczbę połączeń na trasie Gowarczów-Końskie. W Gowarczowie mamy Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej, ale tam do organizacji różnych wydarzeń znajduje się tylko jedna sala, która obecnie przeznaczona jest pod przedszkole. Chcę to zmienić – przenieść dzieci do odpowiedniego pomieszczenia w innym budynku, a salę wykorzystywać do funkcji zgodnych z jej pierwotnym przeznaczeniem.

Mariusz Fabiszewski

Wybory samorządowe 2018. Kandydaci na wójta gminy Gowarczów prezentują swoje wyborcze programy. Zobacz co chcą zrobić?

Ma 43 lata. Żona Marzena, 12-letni syn Adam. Mieszka w Rudzie Białaczowskiej. Z wykształcenia ekonomista. Pracuje w Wydziale Inwestycji, Zamówień Publicznych i Mienia Powiatu w Starostwie Powiatowym w Końskich. Sekretarz powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego – o stanowisko wójta ubiega się jako kandydat tej właśnie partii. Od 2010 roku prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie Białaczowskiej. W 2014 roku pracował w Urzędzie Gminy Gowarczów, Wśród swoich zainteresowań wymienia politykę samorządową, sport i historię.

- Przeorganizuję pracę Urzędu Gminy. Musi być dla mieszkańców, co oznacza, że jednego dnia będzie otwarty dłużej, do godziny 17, by mieszkańcy także po pracy mogli załatwić urzędowe sprawy. Zamierzam co miesiąc organizować spotkania z sołtysami i radnymi, by na bieżąco omawiać problemy trapiące mieszkańców i je rozwiązywać. Zamierzam zmodernizować świetlice wiejskie, żeby lokalna społeczność mogła spotykać się w dobrych warunkach. Zwiększę ilość imprez gminnych. Obecnie na tym polu niewiele się dzieje, a jedyną naprawdę dużą imprezą w ciągu roku jest festyn odpustowy na Świętego Rocha. To za mało. Poprawię także pozyskiwanie pieniędzy z zewnątrz, głównie z Unii Europejskiej. Nie ma co kryć, że obecnie gmina sięga po zbyt małą ilość kasy w stosunku do tego, jakie są potrzeby. Szkoda, bo za unijne pieniądze można wiele zrobić. Największą inwestycję, jaką zamierzam przeprowadzić, będzie budowa Domu Pomocy Społecznej na terenie gminy. Obecnie w powiecie koneckim działają tylko dwa takie obiekty, a z racji obecnej pracy wiem, że starostwo planuje trzeci. Jako wójt będę robił wszystko, by ten DPS powstał u nas, bo to sprawi, że między innymi powstaną nowe miejsca pracy.

Stanisław Pacocha

Wybory samorządowe 2018. Kandydaci na wójta gminy Gowarczów prezentują swoje wyborcze programy. Zobacz co chcą zrobić?

Ma 50 lat. Żona Jolanta, dwójka dorosłych dzieci: Milena i Arkadiusz. Mieszka w Gowarczowie. Posiada wykształcenie średnie ekonomiczne. Od 2014 roku wójt gminy Gowarczów, wcześniej – w latach 2003-2014 – prowadził własną działalność gospodarczą. W latach 2012-2014 pełnił funkcję radnego gminnego. W wyborach ubiega się o reelekcję z własnego komitetu, sygnowanego swoim imieniem i nazwiskiem. Popiera go Sojusz Lewicy Demokratycznej, którego jest sympatykiem. Hobby: piłka nożna, lubi oglądać mecze Premier League. Hoduje gołębie pocztowe.

- Chcę utworzyć zalew w Rudzie Białaczowskiej. Akwen ma pełnić funkcję rekreacyjną, ale być także zbiornikiem retencyjnym. Priorytetami będą dalsza gazyfikacja gminy, bo obecnie jest zgazyfikowana na poziomie 40 procent, oraz budowa kanalizacji. Zamierzam sukcesywnie wymieniać oświetlenie w gminie na energooszczędne. Położę nacisk na remont dróg, bo wciąż sporo szos wymaga napraw. To choćby fragmenty w Miłakowie czy Brzeźnicy i ulice Traugutta oraz Kopernika w Gowarczowie. Wybuduję boisko sportowe w Gowarczowie – ta inwestycja jest dosyć blisko rozpoczęcia, bo już mamy gotowy projekt. Do tego dojdzie remont części budynku szkoły w Gowarczowie, by w niej umieścić to przedszkole, które obecnie zajmuje salę w obiekcie Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej.

Barbara Panek

Wybory samorządowe 2018. Kandydaci na wójta gminy Gowarczów prezentują swoje wyborcze programy. Zobacz co chcą zrobić?

Ma 48 lat. Mąż Sławomir, synowie: 26-letni Dariusz i 11-letni Wiktor. Mieszka w Końskich. Z wykształcenia jest ekonomistką. Pracuje jako naczelnik Wydziały Inwestycji, Zamówień Publicznych i mienia Powiatu w Starostwie Powiatowym w Końskich. W latach 2008-2014 była wicewójtem Gowarczowa, a w latach 1997-2007 pracowała w Urzędzie Miasta i Gminy Końskie. Dwukrotna laureatka plebiscytu „Echa Dnia” Kobieta Przedsiębiorcza – w 2014 i 2016 roku. W wyborach startuje z własnego komitetu. Hobby: jazda na rowerze, sport.

- Celem numer jeden będzie pozyskiwanie unijnych funduszy. Dziś gmina zdecydowanie za mało sięga po pieniądze z Unii Europejskiej. Jesteśmy tutaj na szarym końcu, przez co nie możemy się pochwalić zbyt wieloma inwestycjami. Czas to zmienić. Drugą rzeczą będzie powrót do dziesięciogodzinnej pracy trzech gminnych przedszkoli – dwóch w Gowarczowie i jednego w Kamiennej Woli. Obecnie są otwarte jedynie przez pięć godzin, co sprawia, że pracujący rodzice, którzy nie mogą zostawić swoich pociech pod opieką dziadków, mają spory problem. Jako wójt będę chciała zaktywizować seniorów, a więc utworzyć Uniwersytet Trzeciego Wieku. Starsi ludzie muszą się spotykać, dlatego będę w tym kierunku działać. Na pewno usprawnię współpracę gminy z samorządami powiatowym i województwa. Dziś na tym polu wiele jest do życzenia, a wiadomo, że im lepsze relacje, tym lepsze korzyści dla gminy. Ważną rzeczą będą również inwestycje drogowe. W gminie Gowarczów stan szos tragiczny nie jest, ale kilka z nich wymaga pilnego remontu. Zamierzam zresztą doprowadzić do zaasfaltowania tych, które prowadzą do mniejszej liczby domów czy pól, by mieszkańcy mieli lepsze dojazdy.

Anna Ślufarska

Wybory samorządowe 2018. Kandydaci na wójta gminy Gowarczów prezentują swoje wyborcze programy. Zobacz co chcą zrobić?

Ma 61 lat. Mąż Adam, córka Ewa, wnuczki Patrycja i Małgosia. Mieszka w Korytkowie, gdzie z mężem prowadzi gospodarstwo sadownicze. Wcześniej przez wiele lat związana była związana z administracją sądową, prowadziła także własną działalność gospodarczą. Z wykształcenia ekonomistka o specjalizacji ekonomia pracy, płac i spraw socjalnych. Członkini rady nadzorczej Banku Spółdzielczego w Przysusze. W wyborach startuje jako kandydatka Prawa i Sprawiedliwości, jest członkinią tej partii. Hobby: książki, pszczelarstwo.

- Celem numer jeden będzie pozyskiwanie większej ilości zewnętrznych pieniędzy – unijnych czy rządowych. Będę do tego dążyć, by ściągać ich jak najwięcej, gdyż jest wiele inwestycji, które w naszej gminie należy wykonać. To choćby przebudowa dróg, bo wciąż jest sporo odcinków, które mają albo szutrową nawierzchnię, albo pełną dziur. Zamierzam korzystać z rządowego programu „Czyste powietrze”, czyli pozyskiwać dofinansowanie dla mieszkańców na termomodernizacje domów i wymianę pieców. Doprowadzę do modernizacji wodociągu w gminie, bo trzeba wymienić stare, azbestowe rury na nowe. Ważna będzie obniżka cen wody o 50 procent, bo obecnie są zdecydowanie za wysokie. Będę się także starała doprowadzić do budowy obwodnicy Gowarczowa, by „wyprowadzić” z miejscowości ciężarówki, a ponadto wybudować nowy budynek pod przedszkole.

Edyta Wiatrowska

Wybory samorządowe 2018. Kandydaci na wójta gminy Gowarczów prezentują swoje wyborcze programy. Zobacz co chcą zrobić?

Ma 44 lata. Mąż Dariusz, dorosłe dzieci: Aleksandra i Adrian. Mieszka w Gowarczowie, od 2015 roku jest sołtyską tej miejscowości. Jest magistrem administracji publicznej. Obecnie pracuje w piekarni „Magda” w Końskich. W wyborach o mandat wójta Gowarczowa ubiega się z własnego komitetu, sygnowanego swoim imieniem i nazwiskiem. Bezpartyjna. Założycielka i prezeska Stowarzyszenia Lepsze Jutro Gowarczowa. Hobby: czytanie książek, muzyka, podróże, aktywne spędzanie wolnego czasu z rodziną.

- Położę nacisk na to, by doprowadzić do budowy obwodnicy Gowarczowa. Jest niezwykle potrzebna, bo przez stolicę gminy wiedzie ruchliwa droga, którą codziennie pokonują setki ciężarówek. Chcę wybudować ścieżkę rowerową wzdłuż drogi wojewódzkiej numer 728 od Gowarczowa do granicy gminy. Celem będzie wzbogacenie oferty Gminnego Ośrodka Zdrowia. Nie ma co kryć, że dziś jest uboga. Brakuje lekarzy specjalistów i postaram się ich ściągnąć. Niewykluczone, że GOZ oddam w prywatne ręce, bo lepszy prywatny zarządca mający pieniądze niż gmina, która nie wprowadzi szerokiej oferty z powodu ograniczeń budżetowych. Na pewno dokończę budowę kanalizacji w gminie i doprowadzę do modernizacji boiska w Gowarczowie. Poprawię także oświetlenie – chodzi o wymianę istniejącego na energooszczędne i postawienie latarni w sąsiedztwie domostw tam, gdzie ich brakuje.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - protest służb mundurowych. Co dalej z naszym bezpieczeństwem?

(Źródło: vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie