Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Włodzimierz Badurak, kandydat na burmistrza Pińczowa o swoim programie i planach

Agata Chrobot
21 października wybory samorządowe. Przedstawimy kolejno każdego z kandydatów na burmistrza stolicy powiatu - Pińczowa. Dziś Włodzimierz Badurak.

Pełni pan funkcję burmistrza Pińczowa od 12 lat. W tym roku będzie pan ubiegał się o kolejną kadencję, startując z komitetu Ziemi Pińczowskiej. Postawi pan na nowatorskie pomysły, czy raczej zrównoważoną kontynuację zaplanowanych już przedsięwzięć ?
Przez te lata, kiedy pełniłem funkcję burmistrza Pińczowa udało się wiele zrobić, ale mam świadomość, że jest jeszcze wiele rzeczy, które warto dopracować lub zainicjować. Dlatego postawię na nowatorskie pomysły i przedsięwzięcia, przy jednoczesnym kontynuowaniu rozpoczętych projektów. Zaznaczam, że jestem otwarty na potrzeby mieszkańców i na ich pomysły.

Co pan rozumie poprzez nowatorskie inicjatywy?
Przede wszystkim mam na myśli plany związane z utworzeniem strefy uzdrowiskowej na terenie gminy Pińczów. Radni Rady Miejskiej podjęli w tym roku uchwałę, która pozwoliła czynić o to starania. Wystąpiliśmy do ministerstwa zdrowia z zapytaniem, czy byłaby możliwość utworzenia obszaru ochrony uzdrowiskowej lub uzdrowiska na terenie naszej gminy. Jej serce znalazłoby się między Pińczowem a Pasturką, na zboczu garbu pińczowskiego. Gmina dysponuje tam terenami o łącznej powierzchni ponad 49 hektarów. Otrzymaliśmy odpowiedź twierdzącą, że nasza gmina spełnia ustawowe przesłanki umożliwiające ubieganie się o status uzdrowiska. Kolejnym krokiem było ogłoszenie przetargu w sprawie badania klimatu dla celów uzdrowiska, obecnie czekamy na rozstrzygnięcie. Jeśli oficjalnie uzyskamy wszystkie potrzebne zgody, inwestorzy będą mogli budować u nas sanatoria i hotele, a my jako gmina zajmiemy się uzbrojeniem terenu. Wpłynie to nie tylko na rozwój gospodarczy, ale też na zapewnienie nowych miejsc pracy dla mieszkańców naszej gminy.

Czy ma pan jeszcze jakieś pomysły na rozbudzenie miasta i gminy pod względem gospodarczo - inwestycyjnym?
Nasza gmina weszła w obręb Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dzięki temu będzie ułatwione pozyskiwanie inwestorów, którzy będą mieli do dyspozycji nowe tereny inwestycyjne i ulgi inwestycyjne. Powstaną one przy budowanej właśnie obwodnicy Pińczowa.

A propos miejsc pracy. Dużo w Pińczowie mówi się na temat tego, że młodzi ludzie masowo wyjeżdżają. Czy ma pan na to jakąś receptę?
Poważnie podchodzę do tego tematu. Kolejnym przedsięwzięciem, które zrealizuję jeśli mieszkańcy wybiorą mnie na urząd burmistrza będzie dalsza rewitalizacja wzgórza zamkowego. Będą odbudowane między innymi mury zamkowe na wysokość około metra, a także wieża z tarasami widokowymi. Powstanie parking przy wzgórzu zamkowym, toalety oraz miejsce, gdzie będzie można się napić kawy. Powstaną tam nie tylko nowe miejsca pracy, ale nowa baza turystyczna. Wciąż będę wspierał rozwój edukacji, poprzez pozyskiwanie środków na modernizację i doposażenie szkół. Mamy w Pińczowie prężnie działające centrum kultury i bibliotekę, gdzie realizujemy wiele różnych projektów dla dzieci i młodzieży. Jeszcze w tym roku powstanie w Pińczowie także miejsce spotkań dla młodzieży, w budynku, gdzie dawniej mieściło się Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Niewątpliwą atrakcją będzie escape room, który również tam powstanie. Planowana jest termomodernizacja budynków szkół: Zespołu Szkół na Grodzisku, Przedszkola numer 3, szkół w Bogucicach oraz Gackach przy dofinansowaniu unijnym. W ramach tego samego projektu termomodernizacja obejmie ośrodek zdrowia w Szarbkowie.

A co z polityką społeczną dotyczącą ludzi starszych?
Na terenie naszej gminy działa karta seniora, dzięki czemu osoby starsze otrzymują ulgi przy zakupie biletów wstępu na koncerty, pływalnię i wydarzenia kulturalne. Dołożę wszelkich starań, aby nadal prężnie działała Rada Seniora i Klub Seniora. Mam plan, aby w większym stopniu wykorzystać budynek szkoły, w którym ten klub się znajduje i oddać do dyspozycji seniorów więcej pomieszczeń. Oczywiście nadal będę wspierał Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz organizacje i stowarzyszenia senioralne.

Czy w pana programie jest miejsce na sport i turystykę?
Mam kilka pomysłów, które udałoby się zrealizować przy akceptacji mieszkańców i radnych Radny Miejskiej. Należą do nich między innymi: stworzenie na zalewie wodnego parku linowego, utworzenie miejsca dla dzieci i młodzieży do jazdy na rolkach na terenie kompleksu Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz utworzenie ścieżek rowerowych wzdłuż torów kolejowych od Młodzaw aż do Imielna. Chodzi mi po głowie pomysł utworzenia toru dla skuterów wodnych obok zalewu, utworzenie ścieżki rekreacyjnej wokół zalewu i zagospodarowanie wyspy na zalewie. Chciałbym realizować te zadania we współpracy ze stowarzyszeniami działającymi na terenie gminy. Ponadto nadal będę wspierał kluby sportowe.

Jakie inwestycje będą na pewno kontynuowane?
Na pewno dołożę wszelkich starań, żeby doprowadzić do końca projekt rewitalizacji, który obejmuje między innymi: zagospodarowanie placu przed centrum kultury, remont budynku dworca autobusowego i stacji kolejki oraz modernizację giełdy rolnej na terenie miasta. Kontynuowany będzie budżet obywatelski. Będziemy sukcesywnie poprawiać stan dróg. Bardzo zależy mi na budowie ronda przy ulicy Republiki Pińczowskiej, obok targowicy miejskiej i remoncie drogi w kierunku Skrzypiowa. Inwestycje te wpisane są w zadaniu „Przebudowa drogi wojewódzkiej numer 766 na odcinku Brzeście-Węchadłów”, w ramach którego budowana jest obwodnica Pińczowa. W dalszym ciągu będę wspierał działalność jednostek ochotniczych straży pożarnych, kół gospodyń wiejskich i innych stowarzyszeń czy instytucji. Jak wiadomo najwięcej można osiągnąć dzięki współpracy i porozumieniu.

Włodzimierz Badurak
Włodzimierz Badurak ma 58 lat. Pochodzi i mieszka w Koperni. Urząd burmistrza sprawuje od 12 lat. Ma żonę Małgorzatę, dwie córki i syna. Z wykształcenia inżynier-mechanik, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej, podyplomowo ukończył matematykę na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Z samorządem związany od 20 lat, od ponad 10 z Ochotniczą Strażą Pożarną. Jego pasje to wędkarstwo, czytanie książek, piłka nożna. Inicjator powstania Stowarzyszenia Ziemi Pińczowskiej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - protest służb mundurowych. Co dalej z naszym bezpieczeństwem?

(Źródło: vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie