Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia roku 2016 w powiecie opatowkim. Przeżyjmy to jeszcze raz

MLE
Styczeń. Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Opatowa
Styczeń. Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Opatowa
Oto nasze podsumowanie roku 2016 w powiecie opatowskim - zobacz co działo się miesiąc po miesiącu.

STYCZEŃ

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Opatowa. W innych miastach orszaki są tradycją, a w Opatowie to drugie z kolei wydarzenie kulturalne. Orszak przyciąga tłumy mieszkańców. Poprzedzony jest mszą w kolegiacie świętego Marcina. Wraz z orszakiem, w Opatowskim Ośrodku Kultury odbywają się przeglądy zespołów kolędniczych.

Styczeń to czas studniówek. W powiecie opatowskim odbywają się cztery bale maturalne, czterech szkół średnich. Wybieraliśmy miss i mistera studniówki powiatu opatowskiego.

Marcin Stańczyk, Człowiekiem Roku 2015 w powiecie opatowskim. Z zawodu nauczyciel. Dyrektor Zespołu Szkół imienia Marii Skłodowskiej-Curie w Ożarowie. Pokazał jak trzeba dbać o nieustanny rozwój szkoły, którą kieruje. Pokazał, że szkolnictwo zawodowe ma ogromny potencjał, szczególnie, gdy na rynku pracy brakuje fachowców. Młody, ambitny i pełny chęci i zapału do pracy. Radny Rady Miasta i Gminy Ożarów.

24. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W powiecie opatowskim uzbierano łącznie 56.460,62 złotych. Pobito rekord z 2015 roku, kiedy to uzbierano 53.180 złotych.

LUTY

Spółka miejska bloku nie wybuduje. Blok na placu po dawnym miejscu do handlu przy ulicy Partyzantów w Opatowie miało budować miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Ostatecznie PGKiM bloku nie wybuduje. Inwestycja mogłaby zagrozić bankructwem miejskiej spółki. Działkę sprzedano za 980 tysięcy spółce M8 z Kielc. Ostatecznie blok buduje Ostrowiecki Kombinat Budowlany. Zakończenie inwestycji przewidziano na koniec 2018 roku.

Awantura w Opatowie. Andrzej Chaniecki, burmistrz Opatowa skierował pismo do rodziców dzieci uczących się w podstawówce i gimnazjum w Samorządowym Zespole Szkół numer 2 w Opatowie, z pytaniem, czy chcą, aby ich dzieci raz w tygodniu uczyły się w wiejskiej szkole w Kobylanach, odległej od Opatowa aż siedem kilometrów. Powód? Oszczędności. Pomysł burmistrza wyśmiano. Władze miasta wycofały się z propozycji dla rodziców.

Gigantyczny kredyt na spłatę. Jednogłośnie radni miasta i gminy Opatów wyrazili zgodę na zaciągnięcie kredytu przez gminę Opatów, tak zwanego konsolidacyjnego, 17,5 miliona złotych. Kredyt zostanie przeznaczony na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów i wykup wyemitowanych obligacji komunalnych. Kredyt gmina zacznie spłacać od tego roku przez dziewiętnaście lat w kwotach około osiemset tysięcy złotych rocznie.

Nasz krajan nie żyje. Pułkownik Sławomir Berdychowski, „Czarny”, były GROM-owiec, twórca jednostki specjalnej Agat - polskich rangersów, nie żyje. Miał zaledwie 48 lat. Wedle informacji jego kolegów – „specjalsów”, popełnił. Berdychowski pochodził z regionu świętokrzyskiego, ze wsi Zielonka w gminie Iwaniska w powiecie opatowskim.

MARZEC

Trasa do zwrotu. Sąd Okręgowy w Kielcach zasądził zwrot podziemnej trasy turystycznej w Opatowie wraz z budynkiem nad nią. Atrakcję turystyczną miał oddać Starostwu Powiatowemu w Opatowie tutejszy oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Drożej za wodę i ścieki. Radni Rady Miasta i Gminy Ożarów zatwierdzili taryfy i ceny stawek za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Cena za dostarczenie wody wzrasta o 10 groszy za metr sześcienny, cena za odprowadzenie ścieków o 20 groszy.

Zielone światło dla obwodnicy. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wyraziło zgodę na przeprowadzenie pierwszego etapu budowy obwodnicy Opatowa, czyli procesu przygotowania do inwestycji, który będzie kosztował około siedmiu milionów złotych. Szacunkowy koszt obwodnicy wynosi 578 milionów złotych. Będzie to droga omijająca Opatów od strony południowo-zachodniej, czyli auta jadące z Kielc w stronę Sandomierza i na odwrót nie będą musiały przejeżdżać przez centrum miasta. Wciąż nie wiadomo, kiedy dokładnie obwodnica powstanie.

Szukają pamiątek. Organizatorzy jubileuszu stulecia Liceum Ogólnokształcącego imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie, który przypada w 2017 roku szukają osób dysponujących pamiątkami związanymi ze szkołą. Chodzi o zdjęcia, świadectwa szkolne, zeszyty, podręczniki, ściągi, przybory szkolne, tarcze, stroje szkolne. Organizatorzy liczą na wypożyczenie tych pamiątek lub na przekazanie.

KWIECIEŃ

Przedwcześnie odszedł. W opatowskim szpitalu zmarł Robert Kasiński, radny Rady Powiatu Opatowskiego i jej wiceprzewodniczący, kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opatowie oraz prezesem Zarządu Miejsko-Gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Opatowie. Robert Kasiński walczył z chorobą nowotworową. Od sierpnia 2015 roku przechodził różne formy walki z nowotworem. Miał 52 lata.

Sprawdzają na nowo. Prokuratura Rejonowa w Staszowie sprawdza, czy Leszek Walczyk, obecny wójt gminy Tarłów, działając w czasie kampanii wyborczej do samorządów w 2014 roku nie popełnił przestępstwa. Chodzi o sprawę fałszerstw wyborczych, w której staszowska prokuratura oskarżyła aż 19 osób. Zdaniem śledczych oskarżeni mieli dopisywać do list wyborczych osoby, które nigdy nie mieszkały w gminie, czyli poświadczali nieprawdę w dokumentach. Na ławie oskarżonych zasiadła żona wójta, jego rodzina, ksiądz z sąsiedniej wioski, radna oraz żona sołtysa. Prokuratura teraz sprawdzia, z korzyścią dla kogo te osoby działały i kto był inspiratorem takiego postępowania.

Dom dziecka. W starym skrzydle Szpitala Powiatowego w Opatowie utworzono Placówkę Opiekuńczo – Wychowawczą numer 1, która opieką otoczy czternaścioro dzieci. Powstała placówka to kolejna tego typu instytucja stworzona dla dzieci w powiecie opatowskim.

Dyrektor zareagował. Dzięki czujności dyrektora banku w Ożarowie, 65-letnia kobieta nie straciła w poniedziałek oszczędności. Mężczyzna zwrócił uwagę, że klientka jest mocno podenerwowana. Jak się okazało 65-latka przyszła do banku, bo wcześniej dostała telefon od mężczyzny podającego się za policjanta. Godna pochwały czujność dyrektora banku sprawiła, że 65-latka nie padła ofiarą oszustów.

MAJ

Ślady żerowania w gminie Iwaniska. Przypadkowe, niezwykłe odkrycie geologów w kamieniołomie i na ścianach ruin zamku Krzyżtopór w Ujeździe w powiecie opatowskim. To najstarsze na świecie ślady polowania ryb dwudysznych (oddychających w wodzie i poza nią) odkryte w skałach sprzed 400 milionów lat, znajdujących się w pobliżu Ujazdu. Skamieniałości odkryli geolodzy z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Znalezisko zostało już opisane przez międzynarodowy zespół badaczy.

Pokieruje strukturami w powiecie. Odbył się zjazd sprawozdawczo-wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego w powiecie opatowskim. Prezesem powiatowej organizacji ponownie został wybrany Bogusław Włodarczyk.

Konie w gminie Ożarów. 7. Świętokrzyski Młodzieżowy Czempionat Koni Ras Zimnokrwistych odbył się w Ożarowie. Wiele pucharów i nagród otrzymali miejscowi hodowcy - Wiesław Sochacki z Glinian, Marek Zdonek z Sobótki.

CZERWIEC

Złote Gody. W tym roku w gminie Baćkowice 48 par małżeńskich obchodziło szczególny jubileusz, Złote Gody, czyli 50 lat wspólnego pożycia małżeńskiego. Spora grupa jubilatów świętowała tą niezwykłą chwilę na uroczystości, która odbyła się w Baćkowicach. Uroczystego aktu dekoracji Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie dokonał wójt gminy Baćkowice Marian Partyka.

Fałszywy alarm. Pocztą elektroniczną przyszły informacje, że w budynkach eksplodują bomby z trucizną. W powiecie opatowskim ewakuowano urzędy gmin w Wojciechowicach i Baćkowicach oraz oddział Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Opatowie. W przypadku KRUS ewakuowano też przedszkole i szkoły Zakładu Doskonalenia Zawodowego mieszczące się w tym samym gmachu.

Piękny jubileusz. Szkoła Podstawowa w Janowicach obchodziła jubileusz 150-lecia. W uroczystościach uczestniczyło około 200 absolwentów, którzy przyjechali z całego kraju i świata, mieszkańcy, goście. Spotkanie pokoleń rozpoczęło się od koncertu uczniów z Zespołu Państwowej Szkoły Muzycznej imienia Ludomira Różyckiego w Kielcach.

Konsultacje w poradni. Czynna jest poradnia onkologiczna, zlokalizowana na parterze budynku dawnego szpitala w Opatowie. Lekarz onkolog z Kielc będzie przyjmował w czwartki od godziny 9.30 do 17. Rejestrować się można we wszystkie dni tygodnia, włącznie z sobotą. Dzięki obecności poradni, pacjenci z powiatu opatowskiego nie będą musieli jeździć do Kielc specjalnie na wyznaczenie terminu konsultacji.

LIPIEC

Udany plener. Ponad 40 osób uczestniczyło w dwutygodniowych plenerach artystycznych, które odbyły się w Gospodarstwie Agroturystycznym Sielska Dolina w Nowem, gmina Ożarów. Uczestnicy w nich plastycy, rzeźbiarze, fotograficy. Prace, które powstały podczas plenerów, były prezentowane podczas wystawy, które odbędą się we wrześniu w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Ożarowie.

Głowacki najlepszy. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna podała wyniki matur z poszczególnych przedmiotów dla wszystkich szkół w województwie świętokrzyskim. Najlepszy wynik uzyskali uczniowie z Liceum imienia Bartosza Głowackiego. Pierwsze miejsce w technikach uzyskało technikum w Zespole Szkół numer 1 w Opatowie.

Taniej dla siostry. Rada Miasta i Gminy Ożarów podjęła uchwałę o sprzedaży z 75-procentową bonifikatą działki w Jankowicach Fundacji Wspólnota Chleb Życia. - Siostra ma zapewnienia sponsorów w sprawie wsparcia jej działalności poprzez budowę Domu Spokojnej Starości, ale pod warunkiem, że będzie mieć prawa własności do nieruchomości – przekonywał Marcin Majcher, burmistrz Ożarowa.

SIERPIEŃ

W tym roku fundamenty. Dom Pomocy Społecznej powstanie w gminie Iwaniska, w Przepiórowie. W przetargu wyłoniony został już wykonawca. Marek Staniek, wójt gminy podkreśla, że inwestycja to wyjście naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Obiekt będzie gotowy w przeciągu dwóch, trzech lat. Budynek został zaprojektowany bardzo nowocześnie zarówno pod względem wewnętrznym jak i zewnętrznym, posiada dwie kondygnacje.

Miliony dla przedszkoli. Władze województwa świętokrzyskiego podpisały pierwsze „umowy przedszkolne". Największe pieniądze trafią do powiatu opatowskiego. Pieniądze, ponad milion złotych dostał projekt „Przedszkolaki z Gminy Iwaniska przecierają szlaki”. Stowarzyszenie Wiejskie „Nasze Kobylany”, razem z Gminą Opatów i Szkołą Podstawową Jana Pawła II w Kobylanach dostały blisko 700 tysięcy złotych na realizację projektu „Bawię się i rozwijam".

Pieniądze na tereny inwestycyjne. Burmistrz Ożarowa, Marcin Majcher podpisał z marszałkiem województwa świętokrzyskiego, Adamem Jarubasem preumowę na realizację projektu, który obejmuje utworzenie terenów inwestycyjnych w rejonie ulicy Kościuszki. Wartość prac wyniesie ponad pięć milionów złotych z czego 2,7 miliona będzie pochodziło z unijnego dofinansowania. - Dzięki niemu uzyskujemy dostęp do 15-hektarowej powierzchni w terenie, który nie ma przeznaczenia rolniczego. Jest więc szansa, że dzięki dobremu połączeniu komunikacyjnemu przyciągniemy tutaj inwestorów i pojawią się miejsca pracy - mówił marszałek Jarubas.

WRZESIEŃ

Nowe przedszkole. Uroczyście otwarto przedszkole „Dziecięcy Raj” w Kobylanach. - Tworząc przedszkole, chcieliśmy przede wszystkim wyrównać szanse wychowawcze i edukacyjne dzieciom, które wychowują się na wsi - mówi Aneta Bławat, szefowa stowarzyszenia wiejskiego Nasze Kobylany, które uruchomiło miejsce nauki i zabawy dla dzieci. - Wiemy, że rodzice prowadzący gospodarstwa rolne nie mają tyle czasu, aby poświęcić go swoim pociechom. Przedszkole daje dzieciom ze wsi taką samą szansę rozwoju emocjonalnego, jaką mają dzieci mieszkające w mieście - dodaje Aneta Bławat, jednocześnie sołtys podopatowskich Kobylan.

Drożej za śmieci. We wrześniu radni Ożarowea zdecydowali, że od 1 stycznia w gminie Ożarów będą obowiązywać nowe stawki za śmieci. Mieszkańcy za odpady segregowane zapłacą 8 złotych od osoby, za śmieci niesegregowane 14 złotych. Stawki poszły w górę o złotówkę i półtora złotego.

Dom samopomocy. Radni Rady Powiatu Opatowskiego podjęli uchwałę o powstaniu Środowiskowego Domu Samopomocy w Stodołach-Koloniach (gmina Wojciechowice). Placówka zapewni dzienną pomoc dla osób przewlekle psychicznie chorych, dla osób upośledzonych umysłowo oraz dla osób wykazujących inne zaburzenia czynności psychicznych. Dom powstanie w budynku o powierzchni 222 metrów kwadratowych należącym do „Kółek Rolniczych”.

PAŹDZIERNIK

Orał pole i odkrył. Na starożytnym cmentarzysku mieszczącym się w Sadowiu przeprowadzono badania archeologiczne. Wszystko zaczęło się od przypadku. Dariusz Kudas, miejscowy rolnik orał pole. Pługiem zahaczył o zalegające w ziemi duże kamienne płyty. Chciał z bliska zobaczyć co to jest gdyż na polu raczej takich głazów nie ma. Niczego nie świadomy chciał usunąć je z pola. Przeszkadzały w uprawie pola. Okrył komorę grobową zawierającą ludzkie kości i fragmenty naczyń. O swoim odkryciu powiadomił archeologów. W trakcie dwóch sezonów badawczych odsłonięto łącznie dziesięć grobów datowanych na okres późnego neolitu, czyli pierwszą połowę trzeciego tysiąclecia przed narodzeniem Chrystusa.

Nowy szeryf. Zmiana na stanowisku komendanta powiatowego policji w Opatowie. Nowym komendantem został dotychczasowy pierwszy zastępca szefa policji w Staszowie młodszy inspektor Ryszard Komański. Leszek Dębowski, komendant powiatowy policji w Opatowie kieruje jednostką w Staszowie.

10 lat samopomocy. Środowiskowy Dom Samopomocy w Opatowie obchodził jubileusz dziesięciolecia działalności. Środowiskowy Dom Samopomocy powstał w 2006 roku za rządów Krystyny Kielisz, ówczesnej burmistrz Opatowa. Na ten cel zaadaptowano pomieszczenia dawnej komendy policji przy ulicy Sienkiewicza.

LISTOPAD

Festiwal dla niepełnosprawnych. Około 200 wzięło udział w Festiwalu Piosenki i Innych Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych, który odbył się w Ujeździe, gmina Iwaniska. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Zielonka. Osoby niepełnosprawne rywalizowały ze sobą w różnych kategoriach: w śpiewie, recytacji, pracach plastycznych. Towarzyszyły im też osoby zupełnie sprawne, ponieważ projekt miał charakter integracyjny.

Świetlice dla dzieci. Opatowski hufiec Związku Harcerstwa Polskiego, jako jeden z realizatorów projektu unijnego, otworzył pięć świetlic podwórkowych w powiecie opatowskim: w Opatowie, Lipniku, Iwaniskach i dwie w Ożarowie.

Nowy zastępca. Akt powołania na stanowisko zastępca szefa opatowskich strażaków otrzymał brygadier Tomasz Bajerczak. W straży służy od 1999 roku, od początku związany z komendą powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie.

GRUDZIEŃ

Chodnik przy głównej drodze. Trzy lata trwały starania o budowę chodnika przy niezwykle ruchliwej drodze wojewódzkiej w Kobylanach (gmina Opatów). Urzędnicy nie mogli się porozumieć co do tego, kto częściowo pokryje koszty budowy. Ostatecznie za chodnik zapłacił Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich i Starostwo Powiatowe w Opatowie.

Rekord w remontach. W tym roku powiat opatowski na tle ościennych samorządów prezentuje się znakomicie. Tylko w 2016 roku w powiecie wyremontowano sto kilometrów dróg powiatowych.

Nowe samochody. Pięć nowych samochodów, w sumie za ponad milion złotych zakupił za własne pieniądze samorząd powiatu opatowskiego. Samochody przeznaczone do przewozu osób niepełnosprawnych trafią do Domów Pomocy Społecznej i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie