MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyśmienite domowe pasztety. W sobotę z "Echem Dnia" przepisy!

Hanna Wieczorek
W sobotę, 12 marca, z "Echem Dnia" ukaże się dodatek "Kuchnia", a w nim wyjątkowe przepisy na domowe pasztety. Jeden z nich podajemy poniżej.

Pate, leverworst, pašteta, gan Xay, májpástétom... Jednym słowem pasztet – potrawa przyrządzana z jednolitej masy, na które składa się surowe, gotowane lub pieczone mięso, podroby, warzywa, grzyby, a nawet ser. Pasztet możemy robić z drobiu, wołowiny, wieprzowiny, ale mile widziana jest też dziczyzna. Kiedy przestudiują Państwo przepisy, które proponujemy, okaże się, że mięso wcale nie jest niezbędne do przygotowania pasztetu, wystarczy cukinia, soja lub seler...

Nie będę oryginalna i od razu powiem, że pasztety przygotowywano już w starożytnym Rzymie. Choć, jak myślę dzisiaj trudno byłoby o oryginalny rzymski przepis. Większośc pasztetów opiera się bowiem na fancuskich recepturach, bo przecież to właśnie fracuscy kucharze rozpowszechnili go w Europie. Pasztetnicy, bo tak się nazywali kucharze zajmujący się wyrobem paszetetów, od XVI wieku pracowali na dworach królewskich oraz szlacheckich również w Polsce.

Najdroższym pasztetem jest oczywiście Foie gras – zwane także pasztetem strasburskim. produkowany ze stłuszczonych wątróbek kaczych i gęsich. Jest to tradycyjne świąteczne danie kuchni francuskiej, ale trzeba też sobie od razu powiedzieć, że sposób, w jaki tuczy się gęsi, by uzyskać stłuszczone wątróbki budzi duży sprzeciw obrońców zwierząt. Stąd też w wielu krajach chów drobiu na Foie gras jest zakazany.

Pâté z kurzych wątróbek
Składniki:
175 g dobrego masła plus 2 łyżki do polania, 500 g świeżych wątróbek drobiowych, 1/2 łyżki oleju lub oliwy, 2 drobno posiekane szalotki, 2 drobno posiekane ząbki czosnku, 2,5 łyżki stołowe madery lub brandy ( dodaję aroniówki), 2 łyżki stołowe śmietany kremówki, 1 łyżeczka suszonego tymianku + świeży do dekoracji, 1/4 łyżeczka zmielonego ziela angielskiego (pominęłam), sól i pieprz.
Przygotowanie: Na patelni rozgrzać 30 g masła, dorzucić wątróbki i smażyć 5 minut lub do chwili, aż zbrązowieją, a w środku pozostaną różowe. W razie potrzeby smażyć partiami, aby na patelni nie było zbyt dużo mięsa. Przełożyć wątróbki wraz z sosem do robota/ malaksera. Na patelni roztopić kolejne 30 g masła i olej/oliwę. Dorzucić cebulkę, czosnek, smażyć mieszając 2-3 minuty, do zeszklenia. Dodać alkohol, zeskrobać resztki z dna patelni. Wlać śmietankę, dosypać przyprawy, przelać do masy w malakserze. Dodać resztę pokrojonego w kostki masła. Zmiksować masę w robocie, aż powstanie gładka masa. W razie potrzeby doprawić solą i pieprzem. Przełożyć do miseczek. Dodatkowo roztopić i sklarować masło, polać pasztet i odstawić do lodówki. Podawać, kiedy całkowicie wystygnie. Przykryty folią można przechowywać w lodówce do 3 dni. Podaję na bagietkach podpieczonych, polany oliwą z oliwek i posypany kiełkami.
Marzena Duda, autorka bloga www.zaciszekuchenne.blogspot.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie