Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa o Niezależnym Związku Studentów (wideo)

/m/
Leszek Śledź przygotowuje do druku matrycę, wykorzystywaną do druku ulotek w stanie wojennym. Matrycę oglądają Janusz Koza i Leszek Bukowski, naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.
Leszek Śledź przygotowuje do druku matrycę, wykorzystywaną do druku ulotek w stanie wojennym. Matrycę oglądają Janusz Koza i Leszek Bukowski, naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. A. Piekarski
Krótką historię Niezależnego Związku Studentów świeżo odbitą na matrycy białkowej otrzymali uczestnicy uroczystego otwarcia wystawy "Niezależne Zrzeszenie Studentów w Kielcach w latach 1980-1989".

Wystawę przygotowała kielecka Delegatura Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. W galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej na kilkunastu planszach pokazano materiały archiwalne i dokumentację fotograficzną ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej, oraz Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego w Krakowie oraz Biblioteki Głównej i Archiwum Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz dokumenty, ulotki, fotografie i osobiste pamiątki ze zbiorów prywatnych, udostępnione przez uczestników tamtych wydarzeń, działaczy Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Na otwarcie wystawy przyszło kilkunastu działaczy dawnego Niezależnego Związku Studentów, który w Kielcach liczył około 100 osób. Był czas na krótkie wspomnienia dawnych lat.
Zainteresowanie zwiedzających budziły dokumenty z internowania kieleckich studentów - internowano ich czterech, tylu, co na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także fotografie wykonane przez Michała Sieradzana w 1989 roku.

Sekretarz Urzędu Miasta Janusz Koza interesował się matrycą białkową, wykorzystywaną do druku tajnych pism w czasie stanu wojennego. Matrycę obsługiwał podziemny drukarz Leszek Śledź.

- Wydaje się, że to wszystko działo się nie tak dawno. Wierzyć się nie chce, że to już historia - mówi obecny na otwarciu wystawy działacz podziemia Andrzej Karyś.
- To trzecia po "Twarzach kieleckiej bezpieki" i "Oporze społecznym na Kielecczyźnie" wystawa obrazująca najnowsze dzieje naszego regionu. Do końca roku przygotujemy jeszcze wystawę o zasobie archiwalnym Instytutu Pamięci Narodowej - mówi dr Ryszard Śmietanka Kruszelnicki z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie