Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa poświęcona oddziałom Batalionów Chłopskich otwarta w Starostwie Powiatowym w Kielcach

MAT
Aleksander Piekarski
W Starostwie Powiatowym w Kielcach otworzono w czwartek wystawę pod tytułem "Bronić każdej grudki ziemi – Bataliony Chłopskie 1940-1945”, przedstawiająca genezę Batalionów Chłopskich.

ZOBACZ TEŻ: Kiedy policjanci stosują przemoc?

Dostawca: gazetawroclawska.pl

Wystawę otworzono w związku z 78. rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego, która przypadała 27 września. - Jedną z jego formacji były Bataliony Chłopskie. W ekspozycji przedstawiono genezę Batalionów Chłopskich, ich strukturę, kadry, zaplecze, szkolenie i uzbrojenie. Zadaniem Batalionów było przeciwdziałanie w czasie II wojny światowej, eksterminacji biologicznej oraz eksploatacji gospodarczej wsi – przypomina starosta kielecki, Michał Godowski. Starosta przypomniał także genezę powstania Batalionów i związek z ziemią kielecką.

W otwarciu wystawy, którą usytuowano na parterze budynku kieleckiego starostwa brali udział także członek zarządu powiatu kieleckiego Józef Szczepańczyk, przewodniczący Rady Powiatu Jan Cedro i marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Dodajmy, że ekspozycja została stworzona w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie jako jedna ze zbioru wystaw czasowych wypożyczanych na zewnątrz. Prezentowane są dokumenty, rozkazy, raporty, zdjęcia żołnierzy Batalionów Chłopskich i sanitariuszek Zielonego Krzyża, instrukcje organizacyjne i bojowe, schematy struktur, przedstawiają działalność i dorobek Batalionów Chłopskich w walce z okupantem. Świadectwa szkół leśnych, rozkazy i ulotki dotyczące życia gospodarczego kraju dokumentują cywilny charakter oporu. Wystawa jest otwarta dla gości.

Miejsca upamiętnienia Batalionów Chłopskich w powiecie kieleckim:

Brynica – gmina Piekoszów (obok szkoły znajduje się obelisk upamiętniający rozstrzelanie we wrześniu 1944 roku przez gestapowców na polach Brynicy dziewięciu żołnierzy Batalionów Chłopskich

Drugnia – gmina Pierzchnica (krzyż i tablica upamiętniająca żołnierzy Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej. W czasie wojny z terenu byłej gminy Drugnia poległo 65 żołnierzy Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej i osób cywilnych).
Łagów (szkoła imienia Batalionów Chłopskich. W tej okolicy działał bardzo aktywnie oddział dowodzony przez Eugeniusza Fąfarę „Nawrota”. Początkowo liczył 9 osób i szybko rozrósł się do ponad 200.

Rakówka – gmina Raków (w okolicy Rakowa powstał 20 – osobowy oddział Batalionów Chłopskich, którym dowodził mieszkaniec Rakówki Czesław Staniszewski „Błękitny”. W odwecie za akcje zbrojne oddziału Niemcy 13 czerwca 1943 r. dokonali pacyfikacji Rakówki. Aresztowano 12 mieszkańców wsi podejrzanych o przynależność do Batalionów. Zostali rozstrzelani w lesie w pobliżu wsi Nikisiałka. Mieszkańcy Rakówki i okolicznych wsi upamiętnili ich poprzez wybudowanie pomnika.
Miejsca upamiętnienia Batalionów Chłopskich w Kielcach:

Kościół Garnizonowy - tablica wmurowana w 2000 roku .

Ulica Batalionów Chłopskich - znajduje się w dzielnicy Niewachlów I

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie