Wyższe podatki w nowym roku - zadecydowała Rada Miejska w...

  Wyższe podatki w nowym roku - zadecydowała Rada Miejska w Busku-Zdroju [ZDJĘCIA]

  Adam Ligiecki

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Podczas wtorkowej sesji buskiej Rady Miejskiej, mimo gorącej dyskusji podniesiono stawki podatku od nieruchomości na 2019 rok.
  1/13
  przejdź do galerii

  Podczas wtorkowej sesji buskiej Rady Miejskiej, mimo gorącej dyskusji podniesiono stawki podatku od nieruchomości na 2019 rok. ©Adam Ligiecki

  Głosowanie nad projektem uchwały w sprawie stawek podatku od nieruchomości - tak jak się spodziewano - wywołało najwięcej emocji podczas wtorkowej sesji buskiej Rady Miejskiej. Była gorąca dyskusja, polemiki, przerwa w obradach, jednak nowe, wyższe podatki i tak zostały przeforsowane przez rządzącą większość.
  Na drugiej sesji Rady Miejskiej kadencji 2018-2023 mieliśmy pierwszą poważną próbę sił między Porozumieniem Samorządowym Busko-Zdrój, które ma bezwzględną większość - 12 mandatów w 21-osobowej radzie i opozycją. Konfrontacja dotyczyła podwyżki stawek podatku od nieruchomości na 2019 rok.

  Na wstępie zabrał głos opozycyjny radny Łukasz Szumilas, apelując do wszystkich rajców, by przed głosowaniem rozważyli zasadność podwyższenia stawek podatkowych. Przekonywał, że ich podnoszenie - i tak już wysokich - co rok hamuje rozwój gminy.

  Burmistrz Waldemar Sikora wyjaśnił, że nowe, wyższe stawki podatku od nieruchomości zostały już uwzględnione przy projektowaniu budżetu gminy na 2019 rok. Podkreślając, że pieniądze, które trafią do gminnego skarbca z tytułu podatków, są potem wykorzystywane jako wydatki bieżące.

  Radna Anna Lach z opozycji wystąpiła z wnioskiem o obniżenie stawek podatku od nieruchomości. Łukasz Szumilas w kolejnych wystąpieniach argumentował, że podwyżka podatków powinna być ostatnim krokiem do zasilania budżetu gminy. Nawoływał władze samorządowe do racjonalizacji wydatków, w tym na duże inwestycje oraz w innych sektorach. Nie - kosztem mieszkańców.

  Nie zgadzał się z tym burmistrz Waldemar Sikora. Przekonywał, że pieniądze z podatków "nie idą" na inwestycje, lecz są dochodami bieżącymi gminy. Dając też do zrozumienia, iż tego rodzaju wystąpienia obliczone są na zdobycie popularności. Była długa dyskusja, wypowiedzi ad vocem, polemiki.

  Radny Radosław Ciepliński zgłosił wniosek o zakończenie dyskusji. Przypominając, że proponowane podwyżki stawek podatku od nieruchomości to "groszowe sprawy". Mają wzrosnąć o grosz czy parę groszy, a do budżetu gminy trafiłoby z tego tytułu około 170 tysięcy złotych rocznie.

  Radna Anna Lach podtrzymała swój wcześniejszy wniosek o obniżenie stawek podatku od nieruchomości. Zgodnie z regulaminem, powinna zrobić to na piśmie, więc zarządzono przerwę w obradach.

  Po wznowieniu sesji radna odczytała wniosek formalny - o obniżenie podatku od nieruchomości o 5 procent. To przyniosłoby mniejsze o około milion złotych rocznie wpływy do budżetu gminy.

  Radca prawny Urzędu Miasta i Gminy oświadczyła, że tak złożony wniosek jest wadliwy i nie może uzyskać akceptacji cywilnoprawnej. A jednak, niedługo potem, wniosek Anny Lach... został poddany pod głosowanie.

  Niespodzianki nie było. Siłami radnych Porozumienia Samorządowego i wiernego koalicjanta, Gospodarnej Gminy, wniosek o obniżenie podatku od nieruchomości odrzucono. Głosowanie nad projektem uchwały stało się formalnością: 14 osób było za, pięć przeciw, zaś jedna wstrzymała się od głosowania.

  Tym samym, od 1 stycznia 2019 roku zapłacimy wyższe podatki od nieruchomości. Między innymi: 76 groszy od metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, 22,50 złotych od metra kwadratowego budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, 89 groszy od metra kwadratowego gruntów przy prowadzeniu działalności gospodarczej, 7,40 złotych od metra kwadratowego garażu.

  Stawki podatków od środków transportu oraz opłaty targowe na terenie gminy Busko-Zdrój w 2019 roku pozostaną bez zmian.

  Zobacz galerię


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


  Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10  Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!  Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze
  Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]  Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ SMOG SKRACA ŻYCIE

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.echodnia.eu

  Solec-Zdrój z lotu ptaka. Wrażenie robi nie tylko park [WIDEO]

  Tak z lotu ptaka wygląda Busko-Zdrój

  Powiat buski z perspektywy lotu ptaka wygląda pięknie

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się