Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wzgórze Zamkowe - niezwykłe miejsce w Kielcach już otwarte. Zobacz zdjęcia

Lid
Ekipa kierująca Wzgórzem Zamkowym: Marek Maciągowski, Janusz Knap i Marek Cecuła.
Ekipa kierująca Wzgórzem Zamkowym: Marek Maciągowski, Janusz Knap i Marek Cecuła. Dawid Łukasik
Nowa, otwarta w piątek placówka Wzgórze Zamkowe to efekt połączenia dwóch idei i dwóch podmiotów.

[galeria_glowna]

Program inauguracji

Program inauguracji

Piątek 22 czerwca, godzina 17 uroczysta inauguracja z udziałem władz państwowych i miejskich; sobota 23 czerwca Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Panel dyskusyjny: 10-13:30 Czy jest miejsce na patriotyzm w zjednoczonej Europie? 15:30-18 Aktywny obywatel - Patriota XXI wieku - rozmowa międzypokoleniowa. Paneliści: Henryk Wujec, profesor Ryszard Bugaj, profesor Piotr Gliński, Grzegorz Miecugow, doktor Krzysztof Posłajko, Paweł Rojek, Leszek Jażdżewski. Design Centrum Kielce - godzina 12 Wernisaż wystaw "Design = Wzornictwo.", "From Regular to Bold, a Journey Through the Swallows of Young Design Evolution.", "de SIGN". 13 - 14:30 Giullio Cappellini, wykład: "Cappellini Dream". 15 Michael Eden, wykład: "Things machines have made..." , 16 Matylda Krzykowski, wykład: 'A manual to found a place for design'*, 18 - 22 noc świętojańska - prezentacje designerów, koncert, pokaz świateł; Niedziela 24 czerwca - Dzień Otwarty Wzgórza Zamkowego - wszystkie atrakcje Design Centrum Kielce i Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej dostępne dla chętnych od godziny 10 do 17. Wstęp bezpłatny

Wzgórze Zamkowe w Kielcach jak Muzeum Powstania Warszawskiego! Zobacz niezwykłe zdjęcia

Niezwykłe przedmioty w nowo otwartym Design Centrum Kielce - zobacz zdjęcia

Pierwszy to Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, którego podwaliną było dawne więzienie o historii sięgającej ponad 150 lat. Drugi to Design Centrum Kielce - nowy, międzynarodowy ośrodek współczesnego wzornictwa ceramicznego oraz produkt designu. W tej części będzie można rozwijać zdolności kreatywnego budowania współczesnego otoczenia, w części Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej - poznać historię regionu i spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie o dzisiejszy polski patriotyzm. Obie te instytucje będą się rozwijać w ciągłym dialogu, nie tracąc nic ze swojej odrębności.

Co to za miejsce - krótka historia

Kieleckie więzienie jest jednym z najstarszych, powstało w 1818 roku, za czasów kongresówki. Przeznaczono na nie gospodarcze budynki pałacu biskupów krakowskich. Trafiali tutaj drobni przestępcy, ale po powstaniach zapełniało się powstań-cami. Warunki panujące przy Zamkowej były ciężkie, więźniów bito. Po rewolucji 1905 roku, kiedy kierownikiem więzienia został Mikołaj Greckij zapanował bezwzględny terror. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Więzienie funkcjonowało nadal, ale nowe władze walczyły z brudem i chorobami, wybudowano sanitariaty, łaźnię. Przy więzieniu działał szpital i kaplica. W czasie II wojny światowej przy Zamkowej utworzono Deutsche Strafanstalt - Niemiecki Zakłada Karny. Warunki w nim były bardzo ciężkie. Zamiast 400 umieszczono w nim ponad 2 tys. osób. Panował głód, więźniów torturowano, w murach rozstrzeliwano i wieszano ludzi. Ponad 90 procent straconych w czasie okupacji skazywano wyrokami sądów policyjnych, a więc bez rozprawy. W sumie, podczas okupacji niemieckiej (wrze-sień 1939 - 11 stycznia 1945) przez kieleckie więzienie przeszło około 16 tysięcy osób.

Janusz Knap, szef Wzgórza Zamkowego w Kielcach: - Zapraszam na Wzgórze Dialogu

Tuż przed wkroczeniem Rosjan w styczniu 1945 więźniów ewakuowano a budynki przejęły rosyjskie służby specjalne. Ce-le ponownie zapełniły się więźniami. Metody postępowania nie różniły się do tego, co robiło gestapo. Więźniów przetrzymywano w zatłoczonych celach, bito, torturowano, nie mieli oni żadnych praw, także tego do uczciwego procesu. Ile osób zamordowano do roku 1956, jest dzisiaj bardzo trudno ustalić z powodu tajnych, nierejestrowanych egzekucji.

Tylko raz brama więzienia została sforsowana. 250 żołnierzy Armii Krajowej pod dowództwem kapitana Antoniego Hedy "Szarego" w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku uwolniło około 700 więźniów. Więzienie przy ulicy Zamkowej 3 funkcjonowało do lat 70-tych XX wieku, kiedy to zostało przeniesione do nowego budynku na Piaskach.
Wykorzystanie zrujnowanych budynków powięziennych na inne cele zaproponował prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Inwestycję, która kosztowała niemal 15,5 miliona złotych (85 procent pochodziło z Unii Europejskiej) realizowała Skanska. Prace rozpoczęły się w listopadzie 2009 roku i trwały dwa lata.

PLANY

W planach jest dokończenie wystroju dziedzińca a także remont dwóch, przejętych niedawno budynków, w których mają powstać hotele. - Tuż po otwarciu rozpoczynamy poszukiwania inwestora, który w zamian za wieloletnia dzierżawę wyremontuje budynki - zapowiada dyrektor Wzgórza Zamkowego Janusz Knap.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie