Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XLV Turniej Recytatorski im. L. Staffa w Skarżysku. Gałązkę Wikliny otrzymała Urszula Bilska

BOL
Od piątku do niedzieli w Miejskim Centrum Sportu i Rekreacji w Skarżysku - Kamiennej trwał jubileuszowy, 45. Ogólnopolski Turniej Recytatorski im. L. Staffa "O Gałązkę Wikliny". To jeden z najbardziej prestiżowych konkursów w kraju, a zdobycie Grand Prix, czyli "Gałązki Wikliny" jest dla każdego recytatora nobilitacją. Przyjechali najlepsi z całej Polski, zresztą, by zakwalifikować się na "Staffa", trzeba przejść długą drogę. W tym roku wystąpiło 37 recytatorów, których oceniali na żywo Anna Eljasz, Andrzej Głowacki i Janusz Stolarski.

W niedzielę w samo południe odbył się koncert laureatów wyreżyserowany przez skarżyszczanina Huberta Guzę. Od wielu lat nadzór nad turniejem ma Jagoda Juchniewicz. Na jubileuszowy konkurs zaproszono laureatów z poprzednich lat. Wśród nich byli tym razem reprezentująca jednego ze sponsorów, Polską Grupę Energetyczną Anna Szcześniak, która główną nagrodę otrzymała 30 lat temu oraz rekordzistkę - trzykrotną zdobywczynię "Gałązki Wikliny" i trzykrotnie pierwszego miejsca, Monikę Kowalczyk - Kogut, tym razem prowadzącą imprezę. W kategorii "wywiedzione ze słowa" nagrodzono Aleksandrę Woźniak i Marię Wójtowicz, wyróżnienie przyznano Dorocie Dąbrowskiej. Wszystkie trzy są skarżyszczankami. W kategorii recytacji dwie równorzędne pierwsze nagrody otrzymały Ewelina Rzepecka z Łodzi i Wiktoria Wrzyszcz z Lublina. Co ciekawe, obie przygotowały fragmenty opowiadania Sylwii Chutnik "Biedne dzieci patrzą na biednych dorosłych".

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

II nagrodę jurorzy przyznali Patrykowi Pawelcowi z Zamościa, a III nagrodę ex aequo Marcie Łasce z Lublina i Elżbiecie Jakóbczyk z Tomaszowa Mazowieckiego. Wyróżnienia otrzymali Sylwia Drogoń z Lublina, Magdalena Janik ze Skarżyska, Konrad Dzik z Ostrowca Świętokrzyskiego i Krystyna Sobczyńska z Lublina. Wyróżnienia honorowe - Paulina Dziendziel z Wałbrzycha, Mateusz Ciurkot z Dębicy, Jakub Kozakiewicz z Ostrowca Świętokrzyskiego i Adrian Majewski z Pionek. Nagrodę instruktorską otrzymał Mateusz Nowak. Grand Prix po raz pierwszy w historii turnieju przyznano nie recytatorowi, a wieloletniemu instruktorowi, Urszuli Bilskiej z Ostrowca. - Jestem absolutnie zaskoczona i szczęśliwa - mówiła laureatka "Gałązki Wikliny". Po raz pierwszy w historii instruktorzy przyznali nagrodę "Drożdży" dla najlepiej zapowiadającego się uczestnika. Otrzymała ją Wiktoria Wrzyszcz. Turniejowi towarzyszyła wystawa fotograficzna z 45 - letniej historii konkursu. Uwagę zwracała wysoka pula nagród, łącznie 10,5 tysiąca złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie