MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zachowajmy ostrożność podczas żniw

Redakcja
Do żniw czy innych prac polowych trzeba się po prostu przygotować. Przede wszystkim sprawdzić stan techniczny maszyn, których będziemy używać.
Do żniw czy innych prac polowych trzeba się po prostu przygotować. Przede wszystkim sprawdzić stan techniczny maszyn, których będziemy używać.
Żniwa to nie tylko praca w pocie czoła, ale też sezon pożarów i wypadków w rolnictwie.

- A wystarczy odrobina zdrowego rozsądku i wyobraźni, aby tego uniknąć - apelują strażacy i policjanci.

Podczas ostatniego weekendu w powiecie sandomierskim spłonęło 40 hektarów zboża i słomy. Z ogniem walczyło aż 9 strażackich zastępów. Straty obliczono na 90 tysięcy złotych, ale na szczęście nikt nie ucierpiał. Choć czasem od nieszczęścia jest tylko krok. W powicie buskim 50-letni mężczyzna zasłabł, gdy - jak mówią strażacy - prawdopodobnie wypalał skoszoną trawę. Trzeba było go ewakuować z zagrożonego miejsca.

- Wzmożony ruch na polach przyczynił się niestety do wzrostu ilości pożarów - mówi Arkadiusz Wesołowski, rzecznik prasowy świętokrzyskich strażaków. Wozy Straży Pożarnej wyjeżdżają to płonącej słomy czy zboża po kilka razy dziennie. - Takie pożary szybko się rozwijają i są bardzo trudne do opanowania. Ogień rozprzestrzenia się tak błyskawicznie, jakby ktoś rozlał benzynę - opisuje Paweł Frysztak, rzecznik prasowy radomskiej Straży Pożarnej. - Przypadkowi świadkowie nie są w stanie tego opanować. A i strażakom bywa trudno.

TRZYMAĆ SIĘ ZASAD

- Wystarczy odrobina zdrowego rozsądku i wyobraźni, żeby uniknąć zagrożenia - mówi Paweł Frysztak. - Bo zwykle winien jest pośpiech, lekceważenie zasad bezpieczeństwa pracy, zły stan maszyn rolniczych.

- Do żniw czy innych prac polowych trzeba się po prostu przygotować - dodaje Arkadiusz Wesołowski. - Przede wszystkim sprawdzić stan techniczny maszyn, których będziemy używać. Do tego dochodzą podstawowe zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Niedopuszczalne jest palenie tytoniu podczas zbiorów palnych płodów rolnych i przy ich transporcie. To samo dotyczy używania otwartego ognia. Kolejna zmora to wypalanie słomy i innych pozostałości roślinnych. Nie wolno tego robić w odległości mniejszej niż 100 metrów od zabudowań, lasów, rosnącego zboża czy stogów z sianem lub słomą.

GAŚNICA POD RĘKĄ

Właśnie wypalanie jest jedną z głównych przyczyn tego typu pożarów. - Choć to trudno udowodnić - zastrzega Arkadiusz Wesołowski. - Do tego dochodzi zaprószenie ognia przez człowieka albo maszynę. Płoną też kombajny, czego przyczyną jest najczęściej zwarcie w instalacji elektrycznej. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie stanu technicznego maszyn.

- Wytrawni kombajniści wiedzą, że trzeba wozić ze sobą gaśnicę. Dzięki temu można zapobiec większemu pożarowi - dodaje Paweł Frysztak.

DZIECI NIE POWINNY PRACOWAĆ

Lato to niestety też sezon wypadków w rolnictwie. Ich ofiarami często padają dzieci. Kilka dni temu w gminie Bieliny zginął 12-letni chłopiec, przygnieciony ciągnikiem rolniczym. - Dzieci poniżej 15 roku życia nie powinny pracować w gospodarstwie - apeluje Arkadiusz Wesołowski. Ale praktyka jest taka, że jednak pracują, pomagając rodzicom.

- Jeśli już, to dzieci można angażować do prac adekwatnych do ich wieku - mówi Beata Jędrzejewska-Wrona, rzecznik prasowy tarnobrzeskiej policji. - Nie wolno im pracować przy obsłudze maszyn. Nie powinny kierować ciągnikami, nawet jeśli dzieje się to na polu czy na łące. Co roku apelujemy, aby osoby wyruszające do pracy w polu organizowały opiekę dla dzieci i raczej nie zabierały ich ze sobą. Bo dorośli zajmą się obowiązkami a dzieci będą pozostawione same sobie. Chwila nieuwagi i może dojść do nieszczęścia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie