Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapadła decyzja o postawieniu spółki Lotnisko Kielce w stan likwidacji

Paweł WIĘCEK
To pierwszy krok w stronę uporządkowania sytuacji na lotnisku w podkieleckim Masłowie. W miejsce rozwiązanego podmiotu władze województwa chcą powołać nową spółkę, która doprowadzi do powstania portu obsługującego mały ruch pasażerski.

Spółkę Lotnisko Kielce powołano do istnienia w 2001 roku decyzją władz samorządowych regionu. Miała ona zarządzać oraz rozwijać teren lotniska w Masłowie. Jej właścicielami są: województwo świętokrzyskie - 70 procent udziałów, powiat kielecki - 15 procent, gmina Masłów - 10 procent i Aeroklub Kielecki - 5 procent.

Przez ostatnie lata, poza wydłużeniem pasa startowego z 900 do 1150 metrów, spółka nie zrealizowała praktycznie żadnego celu. Podmiot generował straty, a skomplikowana struktura właścicielska - konflikty.

W środę walne zgromadzenie wspólników jednogłośnie podjęło uchwałę o rozwiązaniu spółki i postawieniu jej w stan likwidacji. Na likwidatora, który ma doprowadzić do zamknięcia działalności i wykreślenia podmiotu z rejestru spółek handlowych, wyznaczono Jana Młynarczyka, członka rady nadzorczej i doświadczonego syndyka.

Zdaniem Jana Maćkowiaka, członka zarządu województwa, proces likwidacji potrwa około 12 miesięcy. W międzyczasie władze województwa planują powołać nową spółkę, której będą jedynym właścicielem. To ona przejmie w użyczenie teren lotniska i zajmie się jego rozwojem.

- Wierzę, że otwiera się nowy rozdział w historii lotniska. Mam determinację, by działać w tym kierunku - deklaruje Maćkowiak.

Jak informuje, samorząd województwa chce zlecić profesjonalnej firmie przygotowanie koncepcji rozbudowy lotniska. - To dokument, który pozwoli określić koszty oraz zakres koniecznych i możliwych prac, na przykład dalszego wydłużenia pasa startowego - mówi Jan Maćkowiak.

Według zamysłów władz regionu, lotnisko w Masłowie miałoby obsługiwać niewielki ruch pasażerski przyjmując samoloty do 70 osób na pokładzie. Koszt przedsięwzięcia szacuje się wstepnie na 40-70 milionów złotych. Przy realizacji inwestycji samorząd planuje posiłkować się funduszami unijnymi.

- Wierzę, że przekonamy urzędników z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Komisję Europejską do tego, byśmy mogli na ten cel wydać pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 - podkreśla Maćkowiak.

Zapewnia, że zmiany związane z likwidacją starej i powołaniem nowej spółki nie wpłyną na zakłócenie funkcjonowania lotniska. Swoją działalność cały czas będzie wykonywał Aeroklub Kielecki, który zarządza ruchem lotniczym w Masłowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie