Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapiekanka z kalafiora

/esw/
Zapiekankę z kalafiorem i serem można ozdobić świeżą natką pietruszki.
Zapiekankę z kalafiorem i serem można ozdobić świeżą natką pietruszki. Andrea Goh/cc/flickr.com
Najprostszy sposób na podanie kalafiora, zazwyczaj jako dodatku do drugiego dania, to ugotowanie go i polanie bułką tartą podsmażoną na maśle. Teraz, gdy tego warzywa jest najwięcej, warto nieco poeksperymentować i przygotować z niego oryginalne dania. Świetnie smakuje na surowo z czosnkowym dipem, w sałatkach i zapiekany.

Kalafior można podać zapieczone w sosie beszamelowym, na przykład z dużą ilością żółtego sera. Do przygotowania takiej zapiekanki potrzebne będą: 1 kalafior, 1 zielona papryka, 1 czerwona papryka, 1 cebula, 150 ml śmietany 36 procent, 100 g szynki gotowanej, 20 g startego sera żółtego, 50 g sera typu dor blue (pleśniowego), 20 ml oliwy. Kalafiora oczyszczamy i kroimy na mniejsze części, a następnie sparzamy krótko we wrzącej, osolonej wodzie. Paprykę i szynkę kroimy w paski, a cebulę w piórka. Szynkę i cebule podsmażamy chwile na rozgrzanej oliwie, dodajemy paprykę, mieszamy i zdejmujemy z ognia. Kalafiora przekładamy do naczynia żaroodpornego, na wierzchu układamy przesmażoną szynkę z warzywami. Całość zalewamy śmietaną i posypujemy startym serem żółtym i połamanym na kawałki serem dor blue. Naczynie wstawiamy do nagrzanego piekarnika i zapiekaj w temperaturze 170 stopni Celsjusza przez około 25 minut.

Jak gotować kalafiora?
Choć kalafior to bardzo popularne warzywo, nie każdy wie, jak go przygotować. Na początku należy oddzielić różyczki od łodygi. Przed dalszą obróbką różyczki warto namoczyć w słodkiej lub kwaśnej wodzie. Dzięki temu upewnimy się, że w środku nie ma małych owadów - kalafior jest dość wilgotny, a porowata struktura kwiatowa warzywa sprawia, że przepłukanie go może okazać się niewystarczające. Nie wyrzucamy odkrojonej łodygi. Po obraniu jest jędrna i soczysta, przypomina głąb kapusty, dlatego dobrze smakuje na surowo lub jako składnik sałatki. Łodygę można też wykorzystać, dodając ją do wywaru na zupę. Jeśli kalafior wcześniej namoczymy, to potem wystarczy go gotować jedynie około czterech minut we wrzącej wodzie z dodatkiem soli i cukru. Właściwie ugotowane warzywo powinno być jędrne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie