MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaproszenie do epoki kamienia

Kazimierz CUCH [email protected]
Publiczność będzie mogła zobaczyć siedziby ludzkie z epoki kamienia
Publiczność będzie mogła zobaczyć siedziby ludzkie z epoki kamienia
VII Piknik Archeologiczny "Rydno" w Wąchocku już w piątek i sobotę 13 i 14 maja. Będzie wiele ciekawych pokazów i konkursów. Wstęp wolny!

Teren pikniku jest zlokalizowany na terenie rezerwatu Rydno, za górą Św. Rocha, jadąc w kierunku Marcinkowa, po prawej stronie. Będzie tam specjalny drogowskaz. Rezerwat obejmuje część doliny rzeki Kamiennej od wschodnich obrzeży Skarżyska-Kamiennej po Górę Św. Rocha w Wąchocku.
Piknik Archeologiczny "Rydno" organizowany przez Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku odbywa się co roku, w połowie maja.
Jest on poświęcony epoce kamienia, czasom, kiedy Rydno było swoistą "stolicą" Europy Środkowej. Celem jego organizacji jest możliwie pełne przybliżenie uczestnikom wiedzy o życiu prehistorycznych mieszkańców tego regionu.

POKAZY I KONKURSY
W programie znajdują się prelekcje, prezentacje, pokazy, wystawy na temat rezerwatu archeologicznego Rydno. Będą pokazy wytwarzania i zastosowania "krwicy" - barwnika mineralnego otrzymywanego z hematytu i narzędzi z krzemienia czekoladowego. Przewidziano rekonstrukcje chat-ziemianek różnych typów z epoki kamienia, prezentację wyrobu ubiorów, pokazy i samodzielne próby archeologiczne zwiedzających.
Odwiedzający Rydno będą mogli popróbować obróbki skóry, kości i rogu, plecionkarstwa, tkania, wytwarzania naczyń glinianych, przyrządzania "prehistorycznych" potraw, strzelania z łuku. Obejrzą pokaz pracy archeologów. Imprezie będą towarzyszyć liczne konkursy.

PIĄTEK DLA SZKÓŁ, SOBOTA DLA WSZYSTKICH
W pierwszym dniu imprezy (piątek) odbędą się warsztaty dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej. Uczniowie odwiedzający wraz z nauczycielami, przeważnie pasjonatami historii starożytnej, miejsce pikniku, zobaczą między innymi: pokaz pracy archeologów, rekonstrukcje obozowisk z epoki kamienia, rekonstrukcje ubiorów, pokazy obróbki skóry, kości, rogu, krzemienia, próby wytwarzania i używania narzędzi, broni myśliwskiej, przedmiotów użytkowych, wytwarzanie "krwicy". Będą mogli sobie zrobić "hematytowe makijaże", poznać sztukę prehistoryczną, dawne wierzenia, obrzędy, magię.

W poprzednich latach młodzież wykazywała duże zainteresowanie tymi tematami. Chłopcy najchętniej chcieli postrzelać z łuku, zrobić sobie krzemienne narzędzie. Dziewczęta były zainteresowane ozdobami z epoki kamienia. Wielu robiło sobie hematytowy makijaż z krwicy.
Drugi dzień (sobota) będzie dniem otwartym, przeznaczonym dla wszystkich zainteresowanych. Organizatorzy od 9.00 do 17.00 oczekują na odwiedzających teren pikniku indywidualnie, z rodzinami.
Imprezy z Twojego regionu także na www.sterfaimprez.pl Sprawdź, co dzieje się w Twoim mieście

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie