MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zbigniew Gąsowski, otrzymał Order Rzeki Wisły, w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu

Klaudia Tajs
Honorowe odznaczenie otrzymał Zbigniew Gąsowski, założyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia „Loara-Wisła”, który ma wybitne zasługi w rozwoju tradycyjnej żeglugi i szkutnictwa na Loarze i Wiśle
Honorowe odznaczenie otrzymał Zbigniew Gąsowski, założyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia „Loara-Wisła”, który ma wybitne zasługi w rozwoju tradycyjnej żeglugi i szkutnictwa na Loarze i Wiśle Klaudia Tajs
To honorowe odznaczenie otrzymał Zbigniew Gąsowski, założyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia „Loara-Wisła”, który ma wybitne zasługi w rozwoju tradycyjnej żeglugi i szkutnictwa na Loarze i Wiśle. Odznaczenie przyznano po raz pier

Uroczystą galę w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu poprzedziła msza świętą w intencji flisaków i szkutników w Kościele, Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Sandomierzu. Nabożeństwo koncelebrował. ks. biskup Krzysztof Nitkiewicz, który przypomniał, że na przestrzeni dziejów Wisła była nie tylko ważnym łącznikiem komunikacyjnym, który wykorzystywano do przewożenia towarów, ale także łączyła ludzi. Biskup przywołał pamięć sandomierskich sióstr benedyktynek, prowadzących duże gospodarstwo rolne i sprzedające zboże do Gdańska.

Po mszy uczestnicy wydarzenia przeszli do Zamku Królewskiego, gdzie miała miejsce inauguracja wydarzenia oraz uroczyste wręczenie I Orderu Rzeki Wisły. Wręczenie orderu odbyło się z honorami godnymi Królewskiego Miasta Sandomierz w obecności przedstawicieli Chorągwi Ziemi Sandomierskiej.

Wyróżniony Zbigniew Gąsowski jest inicjatorem odtwarzania i rozwoju floty drewnianych łodzi rzecznych nad Wisłą i Loarą, ambasadorem rzeki Wisły i środowisk wiślanych we Francji. To dzięki niemu tak znakomicie rozwijają się kontakty i współpraca polskich flisaków z francuskimi.

Zbigniew Gąsowski, urodził się w Warszawie, a obecnie mieszka nad Loarą we Francji, w miejscowości Orlean. To po-stać z niezwykłym życiorysem. W wieku 31 lat, po skończeniu studiów na Politechnice Warszawskiej, wyjechał do Francji, gdzie początkowo w dzień zarabiał na życie, a wieczorami uczył się języka francuskiego. W końcu, dzięki wykształceniu znalazł pracę w zawodzie. Jego kwalifikacje zostały docenione i stał się wysoce cenionym fachowcem. Ale we Francji nie zapominał o swojej Polsce. W stanie wojennym angażował mieszkających we Francji Polaków oraz Francuzów i wysłał do Polski ponad 170 transportów z żywnością, lekami, i odzieżą. Skupił przy sobie Polaków, którzy tak jak on pałali miłością do kraju, a ich pasją była rzeka Loara.

W 1991 roku Zbigniew Gąsowski, jako 61-latek popłynął z Krakowa do Orleanu. Płynął 61 dni.
Przyjmując Order Rzeki Wisły Zbigniew Gąsowski zaznaczył, że Wisła i Loara, to dwie żony, które kocha w równym stopniu. – Urodziłem się nad Wisłą, tam chodziłem na wagary, a po skończeniu szkoły pracowałem dla niej w Rejonie Dróg Wodnych – opowiadał Zbigniew Gąsowski. - W wolnych chwilach była żegluga i wygłupianie się. Pływałem po Wiśle, to naturalna miłość od urodzenia. To tak, jak kocha się mamusię.

Po wręczeniu Orderu był czas na życzenia. Gratulacje złożyli licznie zaproszeni goście oraz partnerzy projektu. Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza powiedział, że mury Zam-ku Królewskiego w Sandomierzu, które były świadkami wielu znaczących wydarzeń w życiu Polski, dziś kolejny raz goszczą u siebie niezwykłe wydarzenie. - Z prawdziwą dumą i radością składam na Pana ręce gratulacje z okazji otrzymania pierwsze-go Orderu Rzeki Wisły - powiedział Marek Bronkowski, bur-mistrz Sandomierza. - To zaszczytne odznaczenie zostało przyznane dla osoby najbardziej zasłużonej dla odtwarzania, rozwoju i popularyzacji tradycji flisackich i szkutniczych w Polsce. Jestem pełen uznania dla Pana zasług, był Pan założycielem i wieloletnim prezesem Stowarzyszenia „Loara-Wisła”, ma wybitne zasługi w rozwoju tradycyjnej żeglugi i szkutnictwa na Loarze i Wiśle. Drewnianą łodzią odbył Pan wyprawę z Krakowa do Orleanu nad Loarą. Jest Pan Kawalerem Francuskiej Legii Honorowej, inicjatorem odtwarzania i rozwoju floty drewnianych łodzi rzecznych nad Wisłą i Loarą, ambasadorem rzeki Wisły i środowisk wiślanych we Francji. Pana działania wpływa-ją na rozwój kontaktów i współpracy polskich flisaków z francuskimi. Nieoceniona pozostaje również Pana praca we francuskim Ministerstwie Środowiska.

Życzenia i gratulacje złożył także Grzegorz Świtalski, pasjonat odtworzenia tradycji flisackich w Sandomierzu, Krzysztof Pitra, tarnobrzeski wicestarosta, Stanisław Baska, prezes Funduszu Lokalnego SMK partnerzy projektu oraz retman Mieczy-sław Łabędzkiego. – Zbliżając się do Sandomierza poczułem dobrą energię i teraz, stojąc w tym miejscu, wiem dlaczego tak się działo, skąd ta energia – mówił wicestarosta Krzysztof Pitra. – To dzięki wam, drodzy przyjaciele wodniacy. Cieszę się, że możemy dziś wspólnie się spotkać. Drogi Kawalerze Orderu. W imieniu społeczności powiatu tarnobrzeskiego wielkie słowa uznania. Wszystkiego dobrego. Dużo zdrowia i kolejnych sukcesów.
W ramach wydarzenia odbyły się również panele dyskusyjne poświęcone tradycyjnemu szkutnictwu wiślanemu i inicjatywie odbudowy tradycyjnej floty wiślanej.

Order Rzeki Wisły, który został wręczony po raz pierwszy 24 lutego 2018 roku w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu, to jedyne tego typu odznaczenie w Polsce. Inicjatorem jego ustanowienia jest środowisko kultywujące tradycje szkutnictwa i żeglugi po Wiśle tradycyjnymi łodziami drewnianymi. Order, wręczany corocznie, przyznaje kapituła pod przewodnictwem retmana Mieczysława Łabędzkiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie